EU kieltää ilmapallojen puhaltamisen alle 8-vuotiailta
Alle 8-vuotiaat lapset eivät saa puhaltaa ilmapalloja ilman vanhempien valvontaa. Vaarana on, että lapset nielaisevat ne vahingossa ja tukehtuvat.
Leluvalmistajien täytyy lisätä ilmapallopaketteihin tällainen varoitus, EU:n uusi leluturvallisuusdirektiivi sanoo, kertoo Telegraph-lehti.
Juuri voimaan tulleet leluturvallisuusdirektiivit antavat yllättäviä ohjeita lelujen turvallisuudesta. Esimerkiksi Daily Mailin mukaan vaarallisia tuotteita ovat muun muassa paperiset soittopillit, magneettikalat ja leikkihuulipunat, joko niiden aiheuttamasta tukehtumisvaarasta tai kemikaaleista johtuen.
Alkuperäinen EU:n direktiividokumentti tarkempine yksityiskohtineen löytyy täältä.
Direktiivi pakottaa leluvalmistajia lisäämään varoitustarroja tuotteisiin, joita on aiemmin pidetty vaarattomina.
Melurajoja asetetaan muun muassa helistimille ja soittimille. Kaikki alle kolmevuotiaille tarkoitetut pehmolelut pitää olla tästä lähtien pestäviä, koska likaiset lelut voivat levittää tauteja.
EU:n tiedottaja sanoo Telegraphille, että säännöillä yritetään estää joka vanhemman painajaisen toteutuminen.
"Ehkä pienet lapset ovat puhaltaneet ilmapalloja sukupolvien ajan, mutta ei enää, ja se on parempi heille", tiedottaja sanoo.
Kommentit (7)
kuten tähtisädetikut, lottokuponkien tarkistaminen yms.
Tuo tekee varmasti vaikutuksen meidän lapsiin ja jatkossa uskovat kun kiellän puhaltamasta ilmapalloja.
EU on korkeampi arvoisempi ihan kaikissa päätöksissään kuin Suomen eduskunta, perustuslaki, korkeampi kuin mikä tahansa muu instanssi tai yhteisö, lakipykälä nyt vaan innolla odotamme lisää lakipykäliä jota me sitten noudatamme täällä en vaan ymmärrä miksi kansa halusi tätä vai olisko se sittenkään tietoinen siitä kun äänesti kokoomusta, sehän oikein kuolavaluen ylistää eu:ta.
Ihan sama mitä herrat ja rouvat Brysselissä sanovat, meidän muksut tulevat jatkossakin puhaltamaan ilmapalloja.
Et voi ap kopsata tänne juttuja, jos et mainitse lähdettä. Linkittääkin voisit, jos osaat.