Saako viidellä eurolla kaupasta kalakeittoainekset?
Siis perunat, sekavihannekset ja kalan (maito). Mulla olisi 5€ plussaseteli k-kauppaan...
Kommentit (14)
Mä ostan kylläkin sitten sitä halvinta pakastekalaa (seitä vai mitä lien onkaan), maksaa alle euron... Sitten sipuli tai kaksi, porkkanaa ja perunaa (irtomyynnistä halvinta), maitoa ja rahaa jää vielä leipäänkin tai ainakin hiivaan ja jauhoihin josta voit leipoa ihan itse.
5,75€. ei saa vitosella oikeastaan mitään, tai no kalapuikkopaketin ja pussin halpoja ranskalaisia.
perunat 0,50e
keittojuurekset 2pss 1e
maito tai ruokakerma 1e
seitille jäis sitten 2,50e
Jos mausteet (pippuri, tilli yms) löytyy kotoa niin onnistuu.
Tai jos saat 400g lohta tarjouksella ja jätät juurekset, niin voisi tulla vielä parempaa.http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/22510-lohikeitto
perunat 0,50e
keittojuurekset 2pss 1e
maito tai ruokakerma 1e
seitille jäis sitten 2,50eJos mausteet (pippuri, tilli yms) löytyy kotoa niin onnistuu.
Tai jos saat 400g lohta tarjouksella ja jätät juurekset, niin voisi tulla vielä parempaa.<a href="http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/22510-lohikeitto" alt="http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/22510-lohikeitto">http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/22510-lohikeitto</a>
Ruokiia enemmän kuin 1 lapsi, tuolla määrällä ei tule muuta kuin vihaiseksi ja jos ajattelee että normaali perhe pitäisi ruokkia tuolla määrällä niin eihän se riitä alkuunkaan, perheessä kun on ainakin 5 hlöä muuten se ei ole oikea perhe.
Riippuu tietenkin monelle ihmiselle keittoa teet,että paljonko aineksia keittoon tarvitset.Mutta sei-paketti varmaan n.1,5-2e, keittojuurekset 1€/2-3pss (voi saada halvemmalla,esim. 5pss/euro tms.),perunat 1€ ja maito 80-90cent.
voin vipata sulle vähän. Jos tarvitset. Minä laitan vain kalaa, vihanneksia, perunaa ja smetanaa. Sillä tulee hyvä kalakeitto.
ruotoja saa eurolla kilon ja niistä saa hyvin vielä kalaakin ja ennen kaikkea makua
helpompi ap:n käydä itse onkimassa särkensä keittoon.
Saisinko pakastekalan ja potut irti.. Mausteita kyllä löytyy.. Huoh! ; /
Ap.
Jotka ovat nähneet elämää, ja tietävät millaista on pienillä tuloilla.
Ap.
8 perunaa
puoli pussia keittojuureksia
6 nakkia
+ mausteet hyllystä
ja tuosta syön poikani kanssa 2 pv hyvällä ruokahalulla. Ja hyvää on.
Ja ei maksa varmasti 5:ttä €.
niin se maksaa noin 2,5e / paketti, keittojuureksia saa 2 pussia 1e:lla, täysmaito n1e..... ja potut 1e. eli 5 riittää.