Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka kauan luette lukuläksyjä lukemaan opettelevan lapsen kanssa?

Vierailija
05.10.2011 |

Meillä meni tänään toista tuntia ekaluokkaisen kanssa :( Lapsi väsyy ja kiukuttelee ja aikaa palaa kun keksii välillä ihan jotain muuta mutta vähintään 5 kertaa pitäisi saada sanat luettua.



En tiedä pitäisikö vaan pakottaa istumaan vaikka koko ilta, pitää taukoja, käydä välillä ulkona vai mikä auttaisi. Matikan läksyt sujuu hyvin, lukeminen ei kiinnosta ollenkaan. Harmittaa kun omakin ilta menee pelkässä läksyjen tekemisessä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai olisiko joku väärinkäsitys? Yleisohje on kyllä se että ekaluokalla läksyihin menee keskimäärin vartti ja niiden funktio on opetella kantamaan vastuuta ja tekemään läksyt säännöllisesti.



Jos lukeminen on hankalaa, niin tee niistä sen kerran sanoita tavulappuja ja lukekaa niistä esim. muistipelin varjolla. Menee kevyemmin ja ajaa saman asian.



Voi myös etsi lehdistä sanoja missä on sama kirjain/sama tavu/sama alku/sama loppu.



Tunnin tankkaaminen puolipakolal tappaa kiinnostuksen paitsi lukemiseen, myös läksyihin ja kouluun, vältä sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kolme