Diagnoosia tällaiselle 5-vuotiaalle pojalle?
Oppi juuri lukemaan ja osaa laskeakin peruslaskuja, on hyvin kiinnostunut oppimaan kaikkea uutta.
Ei leiki kunnolla, vaan esim. heittelee pikkuautoja. Oppi ajamaan ilman apupyöriä 2-vuotiaana heti, kun kokeili, ei tarvinnut harhoittelua ollenkaan.
Ei pelkää mitään, eikä ketään.
Ei viihtynyt vauvana sylissä, eikä rattaissa vaan rimpuili pois.
On aina ollut kova tutkimaan paikkoja. 6 kk- iässä kun oltiin kylässä, konttasi avaamaan kyläpaikan keittiön laatikot ja heitteli tavaroita ulos, kun kaksi samanikäistä istuivat leikkimatolla ja pureskelivat puruleluja tai katselivat ja koskettelivat leluja.
Ei katso silmiin, katse on jotenkin outo.
Kärsi 3 kk:n koliikista.
Ollaan oltu ihan normaalit hyvät vanhemmat. äiti läsnä oikeasti koko ajan.
tosta tulee mieleen melko poikkeuksellinen motorinen lahjakkuus. ;-) Aika moni tuonikainen oppii varmaan jo lukemaan ja tekemaan peruslaskuja ja ovat kiinnostuneita oppimaan uutta; ainakin meidan poika 5 v on samassa pisteessa. Jos ei katso silmiin niin voi olla tietysti ihan vaan "suomalaisuutta" - Suomessa kun moni ei katso silmiin - tai myos jotain autismin spektrumiin kuuluvaa. Ei noista tiedoista voi paljoa paatella.