Millaisia teidän ekaluokkalaiset pojat on?
Meidän poika on nykyään kauhea tohelo. Höseltää mitä sattuu (esim. vasta tässä raapi haarukalla keittiön pöytään kunnon rannut), ja on jotenkin rauhattomampi kuin ennen.
Härnää siskoaan ja tekee ilkeitä, esim. heittää hiekkaa kasvoille jne.
Ei usko läheskään heti kun jotain kielletään, esittää ettei muka kuule mitään. Alkanut myös huutamaan vastaan, esim. sanon että nyt menet huoneeseen siivoamaan, niin huutaa että ole sinä hiljaa tms.
Huoh.
Olen tässä odottellut että tämä menee ohi, ajatellen että hän näin reagoi koulun alkamiseen.
Ja onhan hänessä toki hyviäkin puolia. Mutta miten tuntuu että ne on vähemmän esillä nykyään..
Kommentit (6)
poika rauhallinen, arankin sorttinen. Kävi eskarin koululla joten kaverit ja tilat olivat tuttuja.
Tylsyyttä valittelee, matikka helppoa ja osannut lukea jo vuoden...
Huoleton ja huolimaton, unohtelee vaatteet/tavarat ja tekemiset ja tekee ihan mitä sattuu päähän juolahtamaan. Ei kylläkään liity koulun alkuun erityisesti, vaan on ollut samanlainen aina. Tarkka poika matemaattisissa jutuissa, rakentamisessa, palapeleissä jne, ja niissä jaksaa keskittyä useamman tunninkin putkeen, tai esimerkiksi äänikirjojen kuuntelemiseen, mutta käytännön asioissa auttamaton tohelo.
Yleisin vastaus mihin tahansa pyyntöön tai käskyyn on "eiku mä..." tai "mutku..." tai "äiti mä en...". Eli lähes kaikki normaalit toiminnot on rasittavan vaikeita. Syömään tuleminen, vessassa käyminen, pukeminen, lähteminen ja tuleminen. Aina on jotain muuta tärkeämpää mielessä, eikä mikään normaali puhe tunnu menevän perille.
Pikkuveljensä on täydellinen vastakohta, joten yritän vähitellen lakata morkkaamasta itseäni kasvatuksen epäonnistumisesta... Luonteenpiirteitä on niin monia ja niitä harvemmin pystyy totaalisesti muuttamaan.
Tekee pikkutarkkaa rakentelua tai piirustelua/väritystä ja on hyvä matikassa, mutta kaikki päällysvaatteet jää viikon aikana koulun eteiseen, hanskat ja kengät aina jossain hukassa ja hirveä vastaan inttäminen joka juutaksen asiassa. No, läksyt tekee kyllä heti koulusta tultua ja harjoittelee kiltisti mun kanssa äänteitä ja tavuja. On siihen tottunut, kun treenasimme yhdessä pari vuotta puheterapeutin harjoituksia.
poika rauhallinen, arankin sorttinen. Kävi eskarin koululla joten kaverit ja tilat olivat tuttuja.
Tylsyyttä valittelee, matikka helppoa ja osannut lukea jo vuoden...
Ei onneksi mitään sen kummempia ongelmia.
Meillä on ap aikaajoin samanlaista :/. Poika on toki myös väsynyt koska päivät ovat pitkät (on ip-kerhossa koulun jälkeen) ja nukkuu mielestäni liian vähän öisin, vain n. 8h. Lisäksi meidän poika on joulukuun lopussa syntynyt joten tämä ei ainakaan auta asiaa :/. Koulu kun vaatii huomattavasti enemmän keskittymistä kuin vaikkapa eskari. Tavaroistaan pitää kyllä hyvän huolen, mitään ei unohtele ja osaa lukea ja matikka on hänelle helppoa.
Sen mitä olen sivusta välitunteja päässyt seuraamaan niin kyllä on levotonta menoa! Lapset eivät oikein keksi ulkona tekemistä ja menee helposti tönimiseksi yms. Tuo on ainakin vaikuttanut meillä käytökseen.
Keskittyy hommiinsa, uskoo kun sanotaan. Vauhtiakin löytyy esim pihapeleissä kavereiden kanssa. Koulun alku ei ole muuttnut poikaa mitenkään.
Olen kyllä kuullut usean valittavan koulun alun hankaluutta...
Tsemppiä vaikeampaan vaiheeseen!