Mitä hajuja rakastit raskaana ollessa?
Itse en pidä hajuvesistä enää, mutta jotkut oudot tuoksut kiehtovat, kuten tervashampoo.
Kommentit (15)
ollut mitään erityistä hajufetissiä. Suosikkihajuni, kivitalon kellarin haju, haisi kyllä tavallistakin paremmalta. Meidän saunan pukuhuoneessa haisee siltä kun saunaa lämmitetään. Kyseessä on tiilinen ulkorakennus, jonka sisäseinät on rapattu ja maalattu kalkkimaalilla.
samoin meidän autotallissa óleva kemikaalien ja vanhojen harrasteautojen yms tuoksu.. :D Ja autonpesukoneen kostea kemikaalinen tuoksu..
Mullakin bensan ja öljyn hajuinen autotalli ja kellarin ummehtunut tuoksu.. :D Mistä se voi johtua!!!???
Kävin kaupassa haistelemassa terva- ja eukalyptustuotteita, kunnes lopulta hankin niitä kotiinkin kunnon arsenaalin, esim. eukalyptus-jalkavoidetta, eukalyptus-suihkusaippuaa ja tervasampoota. Haistoin ihmisistä, että hei, sä oot syönyt tänään appelsiinia.
multa, bensa, kellari, säilykepunajuuret niissä isoissa pöntöissä :D
Ja uudet Nokian kumisaappaat ;P Kyllä oli kivaa seisoskella Citymarketissa "tuoreiden" kumppareiden vieressä :D
Lehmien magnesiumkivennäinen. Ois tehnyt mieli maistaa aina kun haistelin sitä "herkkua".
Sitrukset.
Maakellari.
En osaa kyllä sanoa miksi, mutta raskaana ollessa se oli hyvä tuoksu. Ennen ja jälkeen on ällöttänyt.
Piki ja tuoreen asfaltin tuoksu oli ihan yliveto. Appivanhempien vanhan hirsimökin tuoksu ja mullakin oli tuo maakellari ja autotallin tuoksu.
Siis toi bensa oli mullakin, aina kun mentiin huoltsikalle pomppasin vapaaehtosena autosta tankkaan. :)
oli vain neutraaleja ja etovia, läpi kummankin raskauden :)
Reagoin normaalistikin vahvasti tuoksuihin mutta hajuaistini vaan terästyi entisestään raskaana. En muista mitään mielituoksuja mutta monet tuoksut etoivat esim. lihahyllyt kaupassa.
Lihapiirakan,uuden kumin (esim. Renkaiden tuoksu) ja kynsilakan poistoaine.
Etovia vaikkei kysytty; jauhenliha,kahvi ja astianpesukoneen "höyry" kun kannen avaa pesun jälkeen.
Oikein ihanista ihanin on kellarin tuoksu! Toisena tulee bensa. Kiva tietää, että en ole ainoa. :) Mistäköhän nämä kummalliset hajuhimot johtuvat, esim. juuri kellari?
Samoin kuin pyykinpesujauhe ja vastapesty pyykki. Toisaalta koulun ruokalan hajut oksettivat, jopa silloin kun ruokina oli lempiherkkujani.