Ruokavinkkejä ädin ja tytärten viikonloppuun, kiitos!
Olen kolmen eri-ikäisen tyttären (nuorin 5v, vanhin 15v) kanssa kotona viikonlopun, mies ja pojat lähtevät reissuun. Haluaisin tehdä sellaista ruokaa, että kaikille maistuisi ja voisimme vähän nauttiakin "tyttöjen" viikonlopusta. Tänään pitää tehdä ruokakauppareissu, joten ottaisin kiitollisena vastaan ideoita. Haasteena se, että kaikilla on erilaiset mieliteot. Yhdellä aterialla voi tuskin kaikkia miellyttää, mutta onhan siinä pe-la-su kolme ateriaa. Ideoita? Jotakin muuta kuin tortilloja, pizzaa tai ranskalaisia ja nakkeja.
Jos en saa uusia hyviä ideoita, päädyn varmaan juuri näihin tylsiin ranskalaisiin ja nakkeihin (pienempien mieleen) ja tortilloihin (vanhin tykkää). Oma pää lyö tyhjää fiksujen ideoiden suhteen, kuten aina. Mitä kivaa sitä kokeilisi?
Kommentit (21)
Mielestäni kaikki kolme voisivat saada valita yhden perusaineen, minkä ympärille ateriat tehtäisiin (3 ateriaa).
Muuten vinkkaisin omia herkkujani:
Katso vaikka Pirkka-reseptien sivuilta leipäjuustosalaatti puolukkakastikkeella. Se on mielettömän hyvää. Juustosarvia voisitte leipoa sen kanssa tai jotain suolaista piirasta (sieni-, kinkki-, katkarapu-, poro-).
Netti on pullollaan hyviä ohjeita.
Miksi ihmeessä aina tytöille/naisille ehdotetaan salaatteja? Ihan kuin se olisi ainoa naisellinen ruoka mitä voi syödä. Onhan ne salaatit ihan hyviä, ei siinä mitään. Mutta aina se on ensimmäinen ehdotus naisille.
Tietysti on vähän hankala keksiä mitään suoraa ruokaa kun ei tiedä mistä kukakin tykkää. Paistakaa vaikka kokonainen broileri uunissa, se voisi olla aika hauska, sen kanssa vaikka jotain maustettua riisiä ja kastiketta.
Lassakka tai lasagne itsetehtynä voisi olla myös hyvää, viikonloppuna olisi aikaa yhdessä kokatakin. Yhtenä päivänä voisitte harkita myös jotain ratkaisua, mihin keräätte monia erilaisia pieniä ruokajuttuja tapashenkeen.
Leipokaa jotain yhdessä, esim pieni kakku/hyydykekakku/omatekoista jäätelöä/keksejä, mistä nyt teillä tykätään.
Esim. Sharwood's Tikka Masala Cooking Sauce + raitaa + Naan-leipää ja ehkä papadumia.
Enchiladaa?
lauantaina uuniperunoita ja possun sisäfilepihvejä (Olisi voinut olla myös esim. lehtipihvit) ja sunnuntaina paistetut lohiperhoset.
Lapset ei kyllä hirveesti innostu ruokasalaateista, mis on kaikkee sekaisin, vaan ruoan pitää olla selkeää.
tsatsikia, tomaattisiivuja, sipulirenkaita ja mahdollisesti jotakin kebabkastiketta.
ja tehkää lisukkeeksi kasviksia, esim. sipuli/paprika/porkkana/kaali-höystöä (nämä vaan paistetaan pannulla öljyssä) ja paistettuja bataattisiivuja. Punaviinikastike maistuu meillä perheen pienimmällekin.
Sit mites olisi kasvissosekeitto? Meillä ei mies tykkää siitä, joten tehdään sitä sit vain sillon kun mies on reissussa.
Lauantaina teette yhdessä foccaccialeipää, uunissa mausteista lihaa ja sen kanssa tuhti salaatti.
Sunnuntaina savukalaa ja paprikapiirakka salaatin kera. :)
Kanapastaa, ja vaikkapa pyttipannua.
Jälkkäreiksi annat tyttöjen valita.
jos sä kerrankin saat pitää tyttöjenillan, niin mitä hittoa sä täältä kyselet neuvoja?! Kai 15 v. osaa jo sanoa mitä ruokaa haluaa syödä kaikista eniten. Me tehdään monesti kolmekin pitsaa. Tehdään yhdessä jokaiselle pitsa täytteineen, jos maut eivät täsmää sillä hetkellä. Meillä lapset tykkäävät käydä myös ravintoloissa, joten sekin on kiva vaihtoehto. Leivotte itse jotain herkkuja ja illaksi jätsekejä.
Jos haluat jokaiselle mieluisaa niin teette yhdessä kaikkien mieluisia eväitä. Te tiedätte itse mitä, ei me!!
Aamuisin tarjolle ihana "hotelliaamiainen" tai brunssi. Omatekoisia sämpylöitä (leivotte yhdessä) leikkeleitä, juustoja, marmeladia, kananmunaa, hedelmiä jne.
Ruokavaihtoehtoja: Lasagne, cannellonit, omatekoiset hampparit (voi käyttää aamiaissämpylät hyödyksi) itsetehdyillä jauhelihapihveillä tai vaikka broilerinfilepihveillä.
Aamuisin tarjolle ihana "hotelliaamiainen" tai brunssi. Omatekoisia sämpylöitä (leivotte yhdessä) leikkeleitä, juustoja, marmeladia, kananmunaa, hedelmiä jne.
Ruokavaihtoehtoja: Lasagne, cannellonit, omatekoiset hampparit (voi käyttää aamiaissämpylät hyödyksi) itsetehdyillä jauhelihapihveillä tai vaikka broilerinfilepihveillä.
:)
Ehkä kotiinpalaaviakin voisi sitten hemmotella jollain spesiaaliruualla/iltapalalla?
Paistaa vaikka lettuja koko porukalla kun on taas perhe kasassa.
:) Ehkä kotiinpalaaviakin voisi sitten hemmotella jollain spesiaaliruualla/iltapalalla? Paistaa vaikka lettuja koko porukalla kun on taas perhe kasassa.
Mutta ehdottomasti pitää kysyä lapsilta itseltään, ja toteuttaa jokaiselta ainakin yksi toive!
erilaisia ihania täytteitä, lisäksi salaattia.
Tai tehkää itse "subeja", ostatte patonkia, jokaiselle mieleisiä täytteitä, kastiketta ja kasviksia yms.
Tai joku ihana piirakka, itse tein just sellasta johon tuli sipulia, paprikaa, kalkkunasuikaleita, ruohosipulia, juustoraastetta, 3juuston ruokakermaa ja munaa. Mausteeksi valkosipulia, pippuria ja mitä nyt mieleen juolahtaa. Tarjoa salaatin kanssa.
Yms.
Ja tietysti aion lapsilta kysyä mielipiteitä. 15v:llä on oikein selkeät näkemykset ja makumieltymykset, mutta ne poikkeavat kovasti pienempien mielipiteistä. Hänen toiveestaan kuitenkin yksi ateria lienee kookoskanaa ja jasmiini/basmatiriisiä. Toisen aterian yritän saada pienempien toiveita noudattamaan ja kolmas voisi todellakin olla sellainen, jossa olisi mukana kaikille jotakin mieleistä!
Olen ennen rakastanut ruoanlaittoa enkä ole huono ruoanlaittaja, mutta lapsivuodet ja raskas työnteko ovat vieneet kiinnostuksen. En tiedä miksi. Toki ratkaisuni perustuvat omien lasten mieltymyksiin, mutta toivoin saavani täältä uutta virikettä ajatuksiini, jotta voisin ehdottaa lapsille jotakin uudenlaista.
Pääasiahan yhteisessä viikonlopussa ei ole ruoka, mutta se on yksi kiva osa sitä. Perjantai-illaksi kaavailin hemmottelusaunailtaa kasvonaamioilla, kynttilänvalossa ja esikoisen kanssa jotakin elokuvaa sitten, kun pienemmät menevät nukkumaan. Minusta on ihanaa, että 15-vuotiaskin vielä viihtyy äidin ja pikkusisarusten kanssa, ei ehkä koko viikonloppua, mutta kuitenkin.
Jännä, että nyt tuli paljon tuollaista "aivoton ap" -kommenttia, kun monesti jonkun toisen kysyessä ideoita vastaavaan tai vaikka miehen kanssa illan viettämiseen tms., tulee ainoastaan positiivisia ja kannustaia viestejä. Kiitos kuitenkin teille ystävällisten vastausten laittajille!
ap
Teet pari ihanaa salaattia, kana ja katkis vaikka, tuoretta leipää tai leivotte itse. Hedelmiä, hedelmäsalaattia, smoothieita, jugurtteja.
Jälkkäriksi jädeä, HYVÄÄ suklaata tms.
Unohda kaikki suolaiset rasva-ällötykset :)