Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten 12-vuotiaan saa lopettamaan tupakanpolton?

Vierailija
20.09.2011 |

Miten 12-vuotiaan saa lopettamaan tupakanpolton? Vetää askin pari päivässä. KAIKKI vinkit otetaan vastaan.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
21.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hankala ikä tuo kieltämättä.

Monet tosiaan savuttaa jo tuon ikäisenä ja kun järkeä ei sitten ole yhtään päässä niin yhdistelmä on huono.

Haluiaisikohan hän mopon? Alkaa säästämään sitä varten? Tupakattomasta päivästä maksetaan ja näin?

Vierailija
2/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja illalla ei kavereille lähdetä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sosiaalihuolto tulee ja vie pois, jos veressä on nikotiinia. Soitto sosiaalihuoltoon auttaa! En usko, että kukaan huushollissa jäisi kaipaamaan tollaista 12-vuotiasta, varmaan ihan kivaa lomaa teille jos muksu otetaan huostaan vähäksi aikaa :) Tai vaikka ei otettaiskaan, niin ainahan sitä voi esittää yhtenä vaihtoehtona 12-vuotiaalle.

(Joo, en luule provoksi, koska oikeasti tiedän parikin äitiä, jotka ostavat seiskaluokkalaiselle lapselleen sen askin päivässä)

Vierailija
4/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuttakaa maalle ja viettäkää laatuaikaa yhdessä. Terapiaa siinä sivussa kertaviikkoon. Rakentakaa hänelle vahva itsetunto ja arvostus omaan kehoon ja itseen.



b) Älä anna rahaa tupakkaan.

Vierailija
5/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

viinaa, että sammuu. Ei polttele koko päivänä!!

Vierailija
6/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku palkitsemissysteemi? Savuttomasta päivästä leima korttiin ja sitten parin viikon päästä palkinnoksi jotain mikä oikeasti motivoi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vielä askin pari päivässä eli maksaa 5-10 euroa päivässä tuo tupakointi. Mistä saa rahat siihen?



Ymmärrän, että jotkut kokeilevat 12-vuotiaana tupakkaa, mutta en kyllä ole koskaan tuntenut ketään, joka säännöllisesti polttaisi tuossa iässä. Kamalaa!

Vierailija
8/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missäköhän maailmassa elät, jos kuvittelet sosiaali'huollon' (mikä se edes on???)

vievän jonkun johonkin tupakoinnin takia? Itse olen lastensuojelun sosiaalityöntekijä ja ainakin meidän kunnassa kiireellisesti sijoitettavia lapsia on jonossa pilvin pimein mutta sijoituspaikkoja ei ole. Ja ongelmat on hieman toista luokkaa kuin tupakointi.

Missäköhän kunnassa on varaa ottaa lapsi huostaan tupakoinnin takia? Onko sinulla mitään käsitystä mitä yksi lastensuojelun perhesijoitus maksaa?



Aivan takuulla tämmöinen tupakoiva lapsi on jo avohuollon tukitoimien parissa, mutta eipä siellä sosiaali'huollossa'kaan mitään taikatemppuja ole ja resurssin on vähissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tossa nyt joku päätösvalta pitää vanhemmilla olla. Tuon ikäisen ei todellakaan kuulu tupakoida. Leikkiköön terveydellään sitten kun on täysi-ikäinen, mutta vanhemman vastuu on pitää huolta lapsensa terveydestä! Kotiarestiin ja nikotiinilaastarit käyttöön. Nyt pitää miettiä, kuka siellä kotona määrää, 12-vuotias vai vanhempi!

Vierailija
10/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tupakointi ja vittuilu siitä kautta perheelle voi olla ihan riittävästi voimia kuluttavaa perheelle.



Kyllä lapselle saa tehdä selväksi ettei tupakka kuulu alle 18- vuotiaalle. Rikotaan lakia, siinä menee terveys ja jos lapsi polttaa askin päivässä niin asiaan PITÄÄ puuttua jotain kautta!!!



Minulla ei ole kokemusta sosiaalitantoista mutta olisin äitinä valmis uhkaamaan sijoituksella jos ei muu mene läpi. Lapsen PITÄÄ totella kotonaan ja jos ei auta niin kovat käyttöön.



Sinä asiantuntijana sitten osaat sanoa mikä auttaa? Jos perhe ei kykene huolehtimaan lapsesta niin kyllähän sille pitää loppu vaan jonkun tehdä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

valvotusti polttamaan aski tai pari yhteen menoon.

Vierailija
12/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkennuksena, että olen siis sijaisäiti eli ko. lapsi on jo sijoitettu.

Muutaman päivän pystyn pakkokeinoin pitämään irti tupakasta mutta enhän voi häntä loppuelämää pitää kotiarestissa. Heti kun pääsee menemään, alkaa polttaminen taas.

Rahaa hänellä valitettavasti on meistä riippumattomilta tahoilta omassa käytössään jonkin verran ja sen hän käyttää sitten savutteluun. Jos ei rahaa ole, pummaa kavereilta ja on kerran varastanutkin.

Olen koittanut puhua siitä, että tupakoiva haisee ja on epämiellyttävä, pituuskasvu voi pysähtyä ja muista terveyshaitoista. Ei kiinnosta kuulemma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä palsta ei varmaan ole oikea paikka kysellä apua noin vakavaan ongelmaan. Eikö sulla ole "viran puolesta" kontakteja, jotka voi auttaa, jos kerran olet sijaisäiti????

Vierailija
14/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai irti tupakasta ryhmä :) Ja saako ne hyviä tuloksia sinne väkisin raahattujen 12-vuotiaiden kanssa, joilla ei ole itsellään pienintäkään halua lopettaa? ;)

Tiedän, että tuo on hankala ongelma, itsekin työskentelen lastenkodissa ja omahoidettavani ( vuotta vanhempi kyllä) käryttää heti kun silmä välttää ja on polttanut jo pitkään.

Minä ainakaan en ole saarnaamalla saanut muutakuin evvk-ta vastaukseksi. Yksi poika meidän osastolla lopetti kun alkoi seurustella ja tyttö ei tykännyt polttelusta.

Ollaan luvattu tietty rahasumma aina savuttomasta päivästä, mutta huijaa siinäkin eikä pikku rahat kuitenkaan motivoi sitten, isoja meillä ei ole käytössä.

Ei meilläkään pakkokeinot auta kun tuon ikäisen on jo vähän päästävä itsekseenkin menemään.

Jotenkin se on kai vaan toivottava, että ikä vähän toisi järkeä päähän, vaan huonolta näyttää. Tsemppiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
20.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"12 vuotiaat ei polta tupakkaa"



nykyään yhä nuoremmat alkaa kaikkea kokeilemaan ja siinä on hyvä jo alaaste ikäisiä "tarkkailla" varuiks. Tiedän eräänkin joka oli alkanut alle 10 vuotiaana kokeilemaan tätäkin hyvin varhaisessa iässä