Kokemuksia Kastellin City Economy 93 -talosta?
Olemme ehkä päätymässä Kastellin City Economy 93 -taloon valmistalonvalinnassa. Onko teistä kellään tästä talomallista kokemuksia? Asutteko ehkä sellaisessa?
Kyseessä on siis muuttovalmis talo. : )
Kommentit (23)
Sehän on ihan hurjan pieni talo jos kylppäri, kodinhoitohuone ja eteinen ovat kuitenkin samaa kokoa kun muissakin nykytaloissa. Luulisi että on ulkomitoiltaankin tosi pienen näköinen. Meidän ensimmäinen talo oli 120m2 ja pieneltä sekin valmiina tuntui. Ei kokemusta kyseisestä mutta kastellin talo meillä on ja siinä ei moittimista.
Meillä on keväällä valmistumassa Kastelli cityegonomy 93 ja asuinneliöitä tulee 159,joten numero talomallin perässä ei todellakaan ole neliöiden määrä : )
Tosi tyytyväisiä ollaan oltu,tällä hetkellä alkamassa sisustushommat talossa!
Meillä on keväällä valmistumassa Kastelli cityegonomy 93 ja asuinneliöitä tulee 159,joten numero talomallin perässä ei todellakaan ole neliöiden määrä : )
Tosi tyytyväisiä ollaan oltu,tällä hetkellä alkamassa sisustushommat talossa!
Olen aika huolestunut tilanteestasi, jos et ole tietoinen siitä, että 93 on alakerran asuinneliöt ja 159 on ala+yläkerran kokonaisneliöt. Yhteensä asuinneliöitä tulee muistaakseni 134. Toivottavasti tämä tietoisku ei vähennä tyytyväisyyttäsi talovalintaan.
Tuo 93 on alakerran neliömäärä ja jos on ostanut paketin yläkerran kanssa niin huoneistoneliöitä on silloin yhteensä 134. Yläkerranhan voi tässä mallissa jättää rakennettavaksi myöhemmin.
pitäisi olla valmis maaliskuussa 2013.
Mitä mieltä te jo talossa asuvat olette säilytystilan määrästä? Se vähän huolestuttaa, kun vaikuttaa aika vähäiseltä. Nykyisessä 80-luvun 100-neliöisessä talossamme on paljon enemmän säilytystilaa.
Eka pakkaus Kastelli City Economy 93 (134) - taloa. Ensi viikolla alkaa pystytys. Jännää!
Kävimme katsomassa aiemmin samanlaista taloa lähes valmiina ja kivalta vaikutti. Sopivan kokoinen ja kiva pohja.
siinä saa pitää rojumäärän rajallisena, makuuhuoneisiinkaan ei montaa kaappia mahdu.
Vai tuleeko yhdestä makkarista vaatehuone?
Miten olette ratkaisseet säilytysongelmat? Säilytystilaa on talossa aika vähän. ME ajattelimme rakennuttaa yläkerran aulaan koko seinän mitalle kaappeja mittojen mukaan.
Noista pienistä taloista ihan yleisesti. Arvioitutimme talomme kiinteistönvälittäjällä vasta. Meillä on yläkerta rakenteilla, joten talosta tulee loppujen lopuksi n. 130 neliöinen. Kiinteistön välittäjä oli sitä mieltä, että jos meinaamme myydä, niin ei olisi kannattanut tuota yläkertaa rakentaa ollenkaan. Pienet talot viedään kuulemma nykyään käsistä. Etenkin vanhemmat pariskunnat ostaisivat mielellään pienempiä uusia taloja. Suurin osa rakentajista on lapsiperheitä, joten taloihin tulee paljon neliöitä ja noita pikkutaloja tulee vähän myyntiin.
Silloin kun itse katselimme talopakettia, niin noissa economitaloissa oli joitain pieniä puutteita, joilla oli hilattu hintaa alas. Ne toki voi korjata suunnitteluvaiheessa, mutta hinta vähän nousee. Niissä ei esimerkiksi saanut ikkunoita auki. Tuuletusikkunoita ei ollut kaikissa malleissa ollenkaan. Sisäseinissä ei ollut eristeitä, joten äänieristys on huono huoneiden välillä. Jos taloon tekee tällaisia huononnuksia, joka talovalmistajan paketista voi periaatteessa rakentaa economytalon. Jättää vaan osia pois tai ottaa vähän halvempaa sisustusta, ikkunaa, ovea jne.
Tarkoitinkin ettei 93 ole talon kokonaisneliömäärä vaan 159 on kokonaisneliöt ja 134 asuinneliöt..Kyllä tyytyväisiä edelleen ollaan ja talon koko on juuri meille sopiva,aivan loistavasti suunniteltu pohja,joka on toimiva!
Luulisi että on ulkomitoiltaankin tosi pienen näköinen.
Pitää olla ison näköinen talo! =DDD
Luulisi että on ulkomitoiltaankin tosi pienen näköinen.
Pitää olla ison näköinen talo! =DDD
Nyt löytyi se kerrostaloasujia säälivä tapaus :D
Kastellin työpäälliköt ylimielisiä, suunnitteliat eivät kerro juuri mitään muuttovalmiiseen toteutettavista ratkaisuista. Asiat kyllä papereissa esitetään, mutta jos et itse huomaa ristiriitoja, niin asennukseen menee. Voivat siis asentaa tapetit vaikka pitää maalata, sauna voi olla väärästä puusta. Samoin asentavat asennusmiesten kuselle tuoksuvia villoja rakenteisiin. En tilaisi heiltä uudestaan!
Meillä on keväällä valmistumassa Kastelli cityegonomy 93 ja asuinneliöitä tulee 159,joten numero talomallin perässä ei todellakaan ole neliöiden määrä :)
Kun katsoo noita Kastellin talomalleja, niin se numero mallin perässä kertoo nimenomaan ne asuinneliöt. Joko teillä on räätälöyty ratkaisu, tai sitten pakettinne on eri. Niin ja tuo 159m2 tarkoittaa kokonaispinta-alaa. Huoneistoneliöissä ei ole mukana vaatehuoneita yms.
Tuoltahan löytyy malli CityEconomy 134 (93), jossa huoneistoala on 134m2. Tuo 93 tarkoittaa mallia, johon ei tehdä yläkertaa (sivuilla lukee "+yläkertavaraus").
Kommentti: johan tuo talo näyttää pieneltä ulospäinkin tms. Mulle riittäisi vallan hyvin joku 70-80 neliön talo lapselle ja minulle. Ihmeellistä pröystäilyä neliöiden suhteen.
Hyvältä näyttää! Moderni talo sopii hyvin pienelle Helsingin tontillemme.
Kohta alkaa lattian valaminen. Kaikki on sujunut hienosti. Laatu on ollut priimaa koska meillä on loistava mestari joka on huolehtinut kaikesta. Kastelli on tehnyt osansa ja ei ole ollut mitään valittamista. Inhoamme sitä vallalla olevaa uusvanhaa tyyliä jossa tehdään uusi talo ja leikitään että se on 50- luvulla tehty. Oikeasti vanhat talot ovat kauniita, samoin uudet ja modernit. Meille tuo CityEconomy93 + yläkerta on sopiva, koska se on selkeä ja ajaton. Lisäksi se sopii pienelle helsinkiläistontillemme.
Me päädyimme tuohon malliin ja pakettia odotellaan. Kokemuksia ei siis vielä ole, muuta kuin perustusten osalta ja ei ainakaan vielä kaduta. :]