G: Onko kynsissäsi valkoinen alue kynnen päässä?
Suurella osalla aikuisista sitä valkoista jatketta ei kuulemma luonnollisesti ole. Mulla on aina ollut ja luulin, että kaikilla muillakin on.
Kommentit (9)
provo...?? Vai meinaatko, että suurin osa aikuisista syö kyntensä ihoon asti? Totta hiivatissa siihen pitää jättää valkoista, muuten tekee aika kipeää, eikä kynsillä voi mitään tehdä.
tota mikä tulee kun kynsikasvaa yli tuon osan mikä on kiinni sormessa? Kaikilla se on valkoinen/vaalea. Kynnen tyvessä on myös sellainen vaalea kaari.
ei enää ole sitä valkoista aluetta, vaikka kynsi olisi kuinka pitkä. Se on vain samanvärinen kuin muukin kynsialue.
ap
päässä (se osa, jota leikataan) valkoista, mutta lehdessä luki ettei ole. Että suurella osalla aikuisista se vaalea alue on samanvärinen kuin muu kynsi. Mä en muista koskaan nähneeni sellaisia kynsiä. Mikä lie toimittaja ollut asialla..
ap3
Kynnen kärki on vaaleampi, koska se ei ole ihossa kiinni. Ihan saman värinen se on kuin muukin kynsi, mutta ei näytä vaaleanpunaiseltaa koska se sormi ei ole siinä taustalla. :D
Vaaleits puolikuita kynsien tyvissä mulla ei ole. Vai oliskohan peukaloissa. En muista ja lakan alta ei näy.
Sillä valkoisella alueella on oma nimi: lunula.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kynsi
https://www.tuko.co.ke/180192-lb-lunula.html
Kaikkea sitä oppii.
Vierailija kirjoitti:
Sillä valkoisella alueella on oma nimi: lunula.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kynsi
https://www.tuko.co.ke/180192-lb-lunula.html
Kaikkea sitä oppii.
Ei toi ole kynnen päässä idiootti
Minulla kynsien kärjet ovat luonnostaan hyvin valkoiset. En tarvitse ranskalaista manikyyriä.
mun mielestä kaikilla mun tutuilla on...