Ketään vaatetusalan ARTESAANIA paikalla?
Miten olet työllistynyt ja mitä teet työksesi? Alan opiskelu kiinnostaisi kovasti...
Kommentit (10)
Hoidan kotona lapsia :) nuorin 1v. Lisäksi toimin 6-vuotiaan pikkukoululaisen omaishoitajana.
En tiedä miten luokkalaiseni ovat työllistyneet, varmin tapa alalla on keksiä jokin omaperäinen idea ja perustaa yritys sen varaan.
En suosittele siis jos et ole erityisen taitava/luova. Työtä on heikosti ja palkka huono. Ammatti kyllä muuten mukava. Tykkäsin koulustakin.
Ja lapseni sekä minä pukeudumme tyylikkäästi.
tai tekevätkö vain korjauksia, vai millainen firma on kyseessä?
Ollenkaan oman alan töihin. Valmistumisen jälkeen aloitin hommat siivousfirmassa ja nyt olen hotellissa töissä. Ei kannata.
persoonan ja on valmis taloudellisesti epävarmaan elämään ja elämäntapaan, mikäs siinä. Pitää tietää, mitä haluaa tehdä ja valmis tekemään sitä oman itsensä työnantajana, siis uurastaa, kehittää itseään monipuolisesti ja olla aktiivinen ja ottaa vastuu omasta toimeentulostaan. Se vaatii monenlaista osaamista.
Helppoa se ei missään tapauksessa tule olemaan. Toinen mahdollinen tapa elättää itsensä opintojen päätyttyä on toimia kangaskaupassa myyjänä, se on aika yleinen tapa saada elanto. Suurin osa taitaa kuitenkin hankkiutua alan ulkopuolisiin työtehtäviin tai hankkii jonkun työllistävämmän ja vakaamman tulon takaavan koulutuksen.
Ollenkaan oman alan töihin. Valmistumisen jälkeen aloitin hommat siivousfirmassa ja nyt olen hotellissa töissä. Ei kannata.
Mistä kaikkialta kysyit/etsit töitä? Ethän ole vielä luovuttanut, toivottavasti haet edelleen oman alasi työtä!
-ap (kuten myös viestissä 4)
kaikki käsityöala on Suomessa alipalkattua ja epävarma työllistäjä... Olen tietoinen siitä.
Olen kuitenkin lahjakas, eikä yrittäminen pelota, vaan pikemminkin yrittämättä jättäminen. En halua kiikkustuolissa istuessa katua sitä, etten edes yrittänyt hyödyntää luovuuttani ja osaamistani.
Takataskustani löytyy jo keskiasteen opinnot suoritettuna, joihin voin aina palata, jos tämä liike osoittautuu vääräksi...
Olisi silti kiva kuulla aiemmin valmistuneiden kokemuksia.
-ap
Valmistumisen jälkeen lähdin opiskelemaan ravintola-alalle, nykyään olen ravintola-esimies. Ommellut olen viimeksi n. 7 vuotta sitten, jos ei lasketa muutamia omien housujen lyhennyksiä.
Kouluaikana ja parina vuonna sen jälkeen tein jokusen tilauspuvun, siis iltapukuja, mutta kyllästyin sit kokonaan koko hommaan. Kumma juttu, kun koko ikäni olin siihen asti ompelua harrastanut todella paljon.
tai tekevätkö vain korjauksia, vai millainen firma on kyseessä?
ja maahantuo ompelutarvikkeita. Aika spesiaalin alan firma, pitää olla vankka ammattitaito ja halua/uskoa omaan työhön.
Oma koulutukseenpääsyni on vielä epävarmaa, mutta pohdintoja ja suunnitelmia pitää kuitenkin aina tehdä etukäteen.
-ap
perusti alan firman ja työllistää nyt pari muutakin ihmistä.