4 € kahvitarjoushuijaus
Pari vuotta sitten yleinen tarjous oli 2 puolen kilon pakettia 4 €urolla.
Nyt sama "tarjous" on 1 paketti neljällä €urolla.
Kuva on kuitenkin aina kahdesta paketista ja tekstinä max 2/asiakas.
Monelta jää tajuamatta että hinta on kaksinkertaistunut!
Kommentit (12)
että kahvin hinta on nousuut roimasti viime vuosista.
kyllä me olemme tajunneet että kahvin hinta on noussut aivan mielttömästi. Jos 2 vuotta sitten sai kahvia xx hintaan, tarjouksessa xy hintaan, ja nyt sen kahvin hinta xxxx ja tarjouksessa xxyy, niin tottakai kahvi on kalliimpaa ja tarjouksetkin on ns. huonompia 2 vuoden takaiseen.
Kahvin hinta vaan on noussut, jokaisen pitäisi se tietää.
Etkä taida tajuta hevon vittuakaan mistään hinnoista tms........
Kahvipaketin normaalihinta on tänäpäivänä n 5 euroa, siis ihan noi tavalliset peruskahvitkin...
ja on samaa Kulta Katriinaa kuin joka on eri paketissa 4.50...
Mutta paras tarjous oli Cittarissa, 3 kpl Juhlamokkaa 10 e, ja kun ne loppui sai Pirkkakahvia 3 kympillä;-D
Kyllähän tuo vähän harhaanjohtavaa on. Saa alkuun tarjouksen tuntumaan paremmalta. Samaa yritetään noilla yhdeksään päättyvillä summilla. Toinen tapa hämätä on kertoa osissa maksettavasta summasta vaikka puolet ja lisätä sitten loppuun pienellä x2.
vaikka oli vain yhden paketin hinta.
nyt taas tuntuu että kohta alkaisi laskukausi..
Ja sinä joka väitit että pirkka-kahvi on samaa kuin kulta katriina..ei todellakaan ole!!
olen kulta katriinaa juonut koko ikäni ja pirkka ei ole lähelläkään sitä!
Ja monesti olen juonut ystäväni luona pirkka-kahvia (alkuun tietämättä mitä kahvia juon),ja kyllä on täysin eri maata pirkka ja kulta katriina.
Jos väitetään, että se on HUIJAUS kun myydään kahvia tarjouksessa hinnalla joka on vähemmän kuin lähiaikoijen keskihinta niin ajattelee mielestäni hieman kummallisesti.
Jos laskee myytävän asunnon hintaa 10000€ (väittäen että hintaa laskettu) niin oikeastaan valahtelee joska hinta on paaaaaljon suurempi kuin mitä se oli 60-luvulla ja kämppä on vielä enemmän käytetty!!! Näinkö?
jokainenhan tietää että kahvin hinta on noussut. Kohtahan se taas laskee, kahvin hinta heiluu aika paljon jos et ole huomannut. Pörssi peliä