11-vuotias ei osaa vieläkään ärrää.
Onko ihan normaalia? Meidän 11-vuotias ei vieläkään osaa sanoa r-äännettä kunnolla. Koulussa kävi r-opettajalla eskarissa, mutta sen jälkeen kukaan ei ole asiaan puuttunut. Joskus kyselin asiasta vanhempain vartissa, mutta opettaja sanoi, että kyllä se siitä ajan mittaan.
Kommentit (6)
Onko lapsen kielen jänne riittävän pitkä? Pystyykö lapsi sanomaan d-kirjaimen oikein?
Hammaslääkäri toteaa nopeasti onko jänne liian lyhyt ja jos on, leikkaa sen ja kieli toimii kuitenkin ihan hyvin.
vaan tuossa vaiheessa on todella vaikea enää opetella oikeaa r-kirjainta, koska väärä tapa on jo vakiintunut.
Mitä puheope/erityisope on asiasta sanonut - siis silloin kun lapsi kävi treenaamassa? Kuinka paljon treenasitte kotona? Miksi ihmeessä ette vanhempina ole asiaan aiemmin puuttuneet kunnolla?
Nyt mars puheterapiaan (tuurilla voitte päästä yksityiselle), mielestäni on vastuutonta antaa puhevian olla, siitä saattaa lapselle paljon haittaa.
Ja lässyttää l-äänteen. Kyllä hänen puheestaan saa selvän..Ei osaa sano "herra", kuulostaa enemmän "hejja"lta hänen sanomanaan.
Ihme juttu, nyt vasta jotenkin heräsin tuohon, että vitosellehan lapsi jo menee ja sössöttää.
ap
että vie lapsen puheterapeutille. Logopedeillä on yksinkertaiset metodit, joilla lapsen suusta kaivetaan melko pienellä vaivalla oikeanlaiset äänteet.
Vaikka r-vian kanssa voi elää ihan yhtä hyvin kuin "väärän" mallisen nenän tms. kanssa, on se kuitenkin yksi potentiaalinen häpeän aihe, joka on helppo poistaa.
Kokemusta on sekä itseltä että lapselta.
En mäkään osaa r-äännettä kunnolla ja ikää on jo 20.
Riittää jos normaalipuheessa sen osaa, osaako poikas? Sisi pystyykö sanomaan ymmärrettäävästi esim "herra"? Kaksi r-kirjanta peräkkäin on se mitä ite pystyn. Sen sijaan en koskaan oo voinu "leikitellä" r-äänteellä, mitä muut joskus tekee, rrrrrrrrrr......
Ja ite kävin 1-3 luokilla puheterapiassa, itäkin ennen sairaalassa puheterapiassa.
Et ei se välttämätttä paljoa mitään auta.
Mut jos poikas ei osaa ymmärrettävästi puhua r-kirjaimia sisältäviä lauseita niin sit ehkä kannattaa ottaa yhteyttä vaikkapa terveydenhoitajaan ja kysellä voiko asialle tehdä jotakin.