Nukkuuko kaikkien 3v päiväunetpäiväkodissa?
Meidän tyttö on sellainen että jos nukahtaa edes 5 min autoon tms. niin ei saa sitten millään illalla unta. Tänään antoivat uudessa päiväkodissa ymmärtää,että kaikki nukkuu koska muuten on liian hankalaa (siis tädeille) Mitä kokemuksia muilla on?
Kommentit (6)
Moneltako teillä on herätys? Entä nukkumaanmeno?
Meidän vanhempi lapsi eli 5 -vuotias nukkuu myös. Tämä menee sitten nukkumaan kymmenen maissa, mutta ei se minua haittaa. Mielummin nukkuvat päiväkodissa ja saan olla virkeiden lasten kanssa kotona. Etkö halua viettää iltaisin aikaa lapsesi kanssa?
ja tämä näyttää harmittavan hoitajia kovasti. Koskaan ei ole ollut kotona univaikeuksia, joten päiväkodissa lienee jotain ongelmia.
Nukkui pk:ssa päiväunet vielä ennen lomia, vaikka silloin jo yritettiin, että ei olis tarvetta aina nukkua, kun illalla ei tahtonut uni tulla silmään ja aamulla olisi nukuttanut. Nyt ei ole kesälomalla nukkunut päiväunia ja menee iltaisin kuin unelma nukkumaan. Saa siis nähdä miten ensi vkolla käy kun päiväkoti alkaa jälleen.
on tärkeää lapsen kehitykselle päiväunet
Mun lapsen nukkui aina eskariin asrti. Eikä koskaan ollut kotonakaan univaikeuksia.