Melkoinen torppa, mahtaakohan löytää uuden omistajan???
Kommentit (19)
Ihan päin persettä rakennettu ja onko sitten rahatkin loppuneet? Surku juttu..
nyt voi olla tiukkaa, saako talosta edes sitä mikä, rakennuskustannuksiin on mennyt...
Etenkin nuo välittäjien arviot. :( Joku osaamaton on rakentanut, sitten on rahat loppuneet kesken ja varmaan tullut vielä erokin. Mulla tuli melkein itku :(
joku, joka on kuvitellut osaavansa, muttei olekaan osannut. On ollut niin tietäväistä ja väittänyt vastaavalle vastaan ja peitellyt tekemisiään nii nettei tämä pääse niitä tarkistamaan. Sitten kun jo asuu talossa, saa huomata, että vastaava oiskin ollut oikeassa ja itse oli pahasti väärässä.
En usko, että menee kaupaksi - ei edes tontin hinnalla, koska purkukustannukset onkovat ja uusia tontteja tulossa.
Vaikka vaikuttaa siltä, että rakentaja on hölmöillyt, niin ihminen se silti on. Ja sen perhe. Jonkun unelma on tainnut romuttua pahasti.
Melkein valmiin näköisestä talosta. En kyllä lukenut sen tarkemmin onko jotain vikoja tms. Toivottavasti perhe saa edes rahansa pois. Jaksamista.
joka tapauksessa ennen myyntiä? Pintahommia enää jäljellä. Toivottavasti ostaja löytyy.
joka tapauksessa ennen myyntiä? Pintahommia enää jäljellä. Toivottavasti ostaja löytyy.
Luitko noita raportteja? Ei tod. pelkkiä pintahommia. Hienon näköinen talo olisi tullut...
missä täysin keskeneräisessä huoneessa oli pienen lapsen polkupyörä :(
Kieltämättä kiinnostaisi, mitä tässä on taustalla.
Niille tiedoksi jotka ei lukeneet tarkemmin, että rakennuksessa on havaittu useita rakennusvirheitä ja kaikkia ei voi edes selvittää ennen kuin purkaa ulkolaudoituksen ja kylpytilojen laatoitusta... Eli tuskin kannattaa rakentaa valmiiksi vaan purkaa ja rakentaa kokonaan uusi.
ja sit samlla miettii, että onneksi meillä "amatöörirakentaja" otti tosi hyvin kuvia kaikista työvaiheista, joten nekin mistä vastaava ei muista tekotapaa, voidaan todentaa.
ilmastointi puuttuu, sähkötyöt kesken, viemäröinti kesken, kosteussuojaus puuttuu + että talo pitää purkaa melkein alkutekijoihinsä kun ei tiedetä miten se rakennettu
-yritetty rakentaa itse unelmataloa
-tullut avioero
-ei ole ollut rahaa, aikaa ja osaamista saattaa taloa valmiiksi
itse hieman kuumista materiaaleista...
että rakentaminen aloitettu 2006, ja sitä on ollut rakentamassa useita amatöörirakentajia.
Se ei ole Suomessa mies eikä mikään, joka ei saa perheelleen pirttiä pystyyn. Parin asuntomessuilla vietetyn kesäloman jälkeen paine toteuttaa vaimon unelma kasvaa, kun tarvitaan sen toinen lastenhuonekin. Lopulta mies viettää yöt raksalla, rahat loppuvat, on pakko muuttaa keskeneräiseen, eikä uusi koti vastaa ollenkaan lupauksia. Lopputuloksena hajonnut perhe ja myyntikelvoton musta pekka talo toisen vanhemman käteen. Samalla menee usein mielenterveys ja työpaikka. Sellaista tapahtuu koko ajan.
Kyllä ehdottomasti suurin osa näistä jokamiehistä ja omanpirtinrakentajista ymmärtää sentään sen verran, että noudattaa rakennusmääräyksiä kun ne nenän eteen tuodaan, eikä väitä vastaan niitä vaativalle valvojalle tai rakennustarkastajalle, kuten tämä tyyppi näiden raporttien perusteella on tehnyt. SIis tämä on täysin tahallaan jättänyt noudattamatta määräyksiä: valvoja on niistä hänelle huomauttanut ja tämä on sitten päättänyt tietoisesti sekä jättää noudattamatta sitä hyvää rakennustapaa, jota on hänelle selitetty että peitellä jäljet niin nopeasti ennen tarkastusta, että valvoja ei pääse väliin.
Näin rakentajan vaimoja, itsekin monta taloa rakentaneena, ei säälitä yhtään. Tahallisesta vääri ntekemisestä pitääkin kärsiä.