Mikä tuo Positiivarit oikein on?
Kommentit (8)
Silloin kun kävin ko. firmassa 20 v sitten niin ei minusta siinä mitään uskontoa ollut, perustajan asenne oli se mistä kaikki kumpusi, hiukan samaan tapaan kuin joku sarasvuo (oman elämänsä sankari) tai valittujen palojen jutut.
halusin vain kysyä asiaa koska en ole löytänyt kyseisestä firmasta mitään infoa, jossa kerrottaisiin taustoista ja ideologiasta.
vaan kaikki asiat esitettään posiviisessä hengessä
itselle tulee positiivarien ilmainen aamiasikirje s-posti joka työaamu. Kivoja asioita positiivisesti. Myy myös postiivisia kortteja, kalentereita, paitoja ja paljon muuta, mutta se ei ole pääasia. Tutustu sivuihin.
------------------------
"Ensimmäinen annos ystävänpäivänä 1999
Viime vuosituhannella kaikki alkoi. Annetaanpa Jussin kertoa tarkemmin: -Ystävänpäiväaattona 1999 tein päätöksen, jota olin pohtinut jo pitkään. Halusin laittaa hyvän kiertoon. Halusin jakaa ystävilleni rohkaisua, kannustusta, innostusta, ajateltavaa - sitä samaa mitä olin itsekin saanut. Tiesin oma muuttumiseni salaisuutena olleen toiston, toiston ja vielä kerran toiston. Kova pääni päästi lävitse vain vähän kerrallaan, mutta niin kuin vesi syövyttää uran kallioon, niin uusi ajattelutapakin alkoi siirtyä käytäntöön ja tuomaan hämmästyttäviä tuloksia.
Nyt aamiaispöydässä on yli 100.000 suomalaista ympäri maapallon. Miten tämä on ollut mahdollista? -Sitä hämmästelen päivittäin itsekin ja olen tietysti tapahtuneesta tavattoman onnellinen. Mikäpä sen tärkeämpää kuin huomata, että omasta työstä on iloa ja jopa hyötyä kanssakulkijoille. Ensimmäisen annoksen lähetin lupaa kysymättä 70:lle ystävälleni, jotka sitten juorusivat palvelusta edelleen. Näin hyvän kierre on jatkunut ja koen että aamiaisjakkaralla viettämäni runsaat 16.000 tuntia ovat olleet tähtihetkiä ilta illan jälkeen."
historia ja vuosi 1999...
http://www.positiivarit.fi/Content.aspx?c6352606-fb4e-4500-a79b-f37a70a…
Mutta me käytiin kyllä koulun kanssa siellä jo jotain 1992-1993...
eri lehtiin ja joskus ainakin kortteja. Voi olla muutakin, olen joskus 20 v sitten käynyt ko. firmassa.