Olin bannattuna mielestäni täysin aiheetta!!
Koko kahteen viikkoon ainut kommentti tänne oli se, että ilmoitin mielestäni aiheettoman viestin.
Syy oli, että katsoin kirjoittajan olevan aika lähellä pedofiilin ajattelua ja kirjoittelua.
Minut bannattiin!?!
Olikohan se kirjoittaja itse valvoja?
Niin ja todellakaan en ollut mitään muuta tänne kirjoittanut.
Ihme touhua.
Kommentit (10)
ennen oli soveliasta vitsailla lasten kurittamisesta, maahanmuuttajista (toki oli skineistä yhtä palkjon pilkkaa lehdessä) jne. Nykyään ne on epäkorrektia tai meillä on tiedostettu ongelmia aiheista.
Tämä vaiettu ja hyssytelty lastenpahoinpitely on kuitenkin esim. Yleisradiossa osattu ottaa aiheeksi samalla otsikolla ja samaa huumorinlajia hyväksi käyttäen.
Ja hyvän keskustelun aiheuttaen. Eli otsikossa ei sinällään ole mitään vika. Kannattaa lukea millaista keskustelua aihe siellä kirvoitti, ei pelkkä av-palstan kinastelua.<a href="http://blogit.yleradio1.yle.fi/kirsivirtanen/lyolastasioikein" alt="http://blogit.yleradio1.yle.fi/kirsivirtanen/lyolastasioikein">http://blogit.yleradio1.yle.fi/kirsivirtanen/lyolastasioikein</a>
*minnaryyni ja miihkali*
"Pahkasika-lehti huomasi valistuksen ristiriidan. 1980-luvun alussa lehden välissä oli julistesarja, joka parodioi valistusmentaliteettia rankalla kädellä. Mustavalkoisissa julisteissa juotiin kirkasta sekä örvellettiin ja tekstit julistivat mm.: Muista hakumiestä!, Lyö lastasi oikein! ja Vältä krapulaa, pysy humalassa.
Pahkasian päätoimittaja Markku Paretskoi muistelee, että idea julisteisiin lähti tuon ajan ”luokattoman huonoista” valistusjulisteista, joista sai hauskan, kun asian käänsi päälaelleen. Tähtäimessä siis oli holhoava naiivius, eikä suinkaan halu yllyttää ketään viinanjuontiin.
Julistekampanja kun on yksi muistelluimpia Pahkasian jutuista ja usein juuri rempseässä ”otetaas taas” sävyssä. ”Ainahan se 20 % lukijoista ymmärtää huumorista vain sen toisen puolen”, toteaa Paretskoikin."
Miten sen käytännössä huomaa, tuleeko joku teksti kun yrittää kirjoittaa? Pääseekö sivuja lukemaan normaalisti?
mutta jos yrittää vastata viestiin, tulee teksti "IP-osoitteesi on (mä en muista, mikä se verbi on, ei nyt bannattu kuitenkaan)"
taija valvojat vastata miksi on noin käyny
sanomalehdissä on kans ihmeellisiä valvojia ainaski kalevassa
tuollaisia "asiattomia viestejä" oikein löydätte täältä? Laittakaa nyt esimerkkiä näistä "-sävytteisistä viesteistä? Ettei vain olisi ihan omassa päässänne mörköjä niin paljon, ettei yp:kään pidä terveenä?
viime aikoina pedofiilisävytteisiä viestejä, mutta mua ei ole bannattu - saattaa tietysti olla, että kyseessä oli vahinko.
Millaisesta ketjusta oli kyse?
otsikkona oli Lyö lastasi oikein, muistatteko nämä Pahkasian legendaariset julisteet.
Ilmeisesti ylläpito tai valittaneet av-mammat ei muistaneet, olivat 90-luvun lapsia ja ei Pahkasikahuumorin ystäviä.
Mutta vakavasti: ihan hyvä että bannia annetaan ylilyönneistä ja sivuston juttuja seurataan ja siivotaan. Enemmänkin voisi siivota liittyen uskontoon ja politiikaan, noihin kahteen kiistelyn ja jankkaamisen aiheeseen, jotka vaalien jälkeen lisääntyneet täälläkin.
Miten tuollainen otikko nyt sopii vauva-palstalle? Millä lailla ylläpito voi perustella itselleen, että se on ok? Kaikille nuo Pahkasian arkistot nyt eivät ole noin tuttuja. Sen sijaan lasten lyöminen on iltapäivälehdistä aika tuttua. :(
Mitä tahansa törkeyksiä tänne voisikin kirjoittaa ja vedota johonkin aiemmin kirjoitettuun tekstiin. Se, että joku on aiemmin painettu pahkasika/ myrkky-tyylisiin lehtiin, ei tee niistä sopivia tänne, vauva-palstalle.
Miten sen käytännössä huomaa, tuleeko joku teksti kun yrittää kirjoittaa?
Pääseekö sivuja lukemaan normaalisti?
Miten sen käytännössä huomaa, tuleeko joku teksti kun yrittää kirjoittaa?
Pääseekö sivuja lukemaan normaalisti?
mutta jos yrittää vastata viestiin, tulee teksti "IP-osoitteesi on (mä en muista, mikä se verbi on, ei nyt bannattu kuitenkaan)"
ennen oli soveliasta vitsailla lasten kurittamisesta, maahanmuuttajista (toki oli skineistä yhtä palkjon pilkkaa lehdessä) jne. Nykyään ne on epäkorrektia tai meillä on tiedostettu ongelmia aiheista.
Tämä vaiettu ja hyssytelty lastenpahoinpitely on kuitenkin esim. Yleisradiossa osattu ottaa aiheeksi samalla otsikolla ja samaa huumorinlajia hyväksi käyttäen.
Ja hyvän keskustelun aiheuttaen. Eli otsikossa ei sinällään ole mitään vika. Kannattaa lukea millaista keskustelua aihe siellä kirvoitti, ei pelkkä av-palstan kinastelua.
http://blogit.yleradio1.yle.fi/kirsivirtanen/lyolastasioikein