Millainen ihminen sanoo vihaavansa lapsia?
Mulla on eräs tuttu, joka sanoo, että VIHAA lapsia. Miten jotain tiettyä ikäryhmää voi vihata? Kysyin häneltä, että miksi, niin kuulemma lapset kuvottavat häntä, koska eivät osaa käyttäytyä (siis ihan taaperotkin), sotkevat, kuolaavat ja kyselevät tyhmiä. Kun kerroin hänelle, että mielestäni viha on tosi voimakas ilmaus, niin hän sanoi, ettei ehkä ihan vihaa lapsia, mutta silti lapset ällöttävät ja kuvottavat häntä.
Ihan kiva tietää, että hänen ilmeisesti tekee mieli oksentaa joka kerta, kun näkee lapseni :(
Kommentit (12)
Olen kyllä sanonut, että vihaan lapsia ja mielestäni käytän sopivaa ilmaisua.
Tosin joskus tuntuu myös siltä, että niin sanotut lapsihullut (anteeksi tyhmä ilmaisu) pitävät kaikkia muita lapsivihaajina. Esimerkiksi itse en noin yleisesti ottaen ole mitenkään erityisen kiinnostunut lapsista, ystävien ja sukulaisten lapsista toki. Mutta monesti sellaiset lapsihurmostyypit leimaavat heti lapsivihaajaksi, jos ei halua leikkiä tai hassutella kenen tahansa lapsen kanssa.
Mutta joo, meni vähän OT:)
Miksi? Mitä he ovat tehneet ansaitakseen vihasi?
eräs tuleva lääkäri.. eikä jättänyt vihaansa pelkkiin sanoihin, vaan myös näytti sen haukkumalla ja potkimalla kiviä lasten päälle. Onnea vain niille ketkä hänen vastaanotolleen eksyvät.
Joko tuollainen ihminen on...
a) aika yksinkertainen, ja toistelee fraasia ymmärtämättä miten lattea se on, tai
b) niin pahasti traumatisoitunut itse lapsena, että lapsisuhteessa on pahoja ongelmia ja se valuu esiin tuollaisina puheina ja ehkä tekoinakin (tiuskimista lapsille tms) hänen voimatta sitä estää.
Jos joku tuttavani sanoisi noin, selittäisin hänelle, että kun lapsia tuntee lähemmin, huomaa, että heissä on enemmän erottavia kuin yhdistäviä tekijöitä eli ovat yksilöitä ja täysin inhimillisiä. Ja että ymmärrän, että lapset voivat pelottaa koska ovat arvaamattomia eivätkä noudata samoja sosiaalisia sääntöjä kuin aikuiset (luulen että tämä itse asiassa on useimpien lapsia vieroksuvien kammon taustalla). Mutta että minusta tuo kuulostaa samalta kuin sanoisi vihaavansa "muslimeja" tai "vammaisia" tai "homoja"... enkä haluaisi kuulla sellaista puhetta, voisiko pitää mielipiteensä ominaan, pliis.
Läheisenä ystävänä en voisi kuvitella ihmistä joka noin puhuisi.
c) lapsien vihaamisen syyksi riittää sekin, ettei voi itse saada lapsia.
ihminen kuin se joka sanoo vihaavansa esim vanhuksia, homoja tai mustaihoisia
joka on minua lihavampi, ollut ihastunut mieheeni ja yrittää esittää menestyneempää kuin onkaan, nauroi kun lapseni kaatui kivuliaasti asfaltille.
Aikaisemmin hän on toki kertonut inhoavansa lapsia, mutta lapsen mielen pahoittaminen nauramalla oli minulle jo ihan liikaa.
miten muutan ihminen voisi vihata kokonaista ihmisryhmää. Kai tuollaista pitäisi sääliä sitten ukn vintillä on vähän liikaa lepakoita.
Älykäs mies, ammatiltaan upseeri. Sanonut että ei aio koskaan perustaa perhettä. Sietää lapsia jotenkuten jos on pakko (muutaman kerran vuodessa lyhyesti) mutta ei ole esim. ystävä kenenkään kanssa, jolla on lapsia. Ei hakeudu paikkoihin, joissa on lapsia.
Asia on hänen omansa mielestäni, mitäpä häntä tuomitsemaan. Ihan tavallinen ja ystävällinen tyyppi muuten, sosiaalinen ym. Lapset eivät vaan ole hänen juttunsa.
Ei kaikkia lapsia voi niputtaa yhteen. Ja kyllä kertoo ihmisen omasta joustavuudesta jotain, jos joku sotku tai vauvan kuola suistaa hänet kuvotukseen asti raiteiltaan.