Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tekijä norjalainen ja molempien iskujen takana

Vierailija
22.07.2011 |

Silminnäkijän mukaan leirikeskuksessa nuoria tulittanut pitkä mies näytti norjalaiselta.



Norjalaisen Verdens Gang -lehden tietojen mukaan ampujalla oli vaaleat hiukset ja hän puhui norjaa. Silminnäkijä arvioi ampujan olevan iältään noin 30-40-vuotias.



Toisen silminnäkijän mukaan samainen mies oli kävellyt poliisin uniformussaan hallitusrakennusten lähettyvillä juuri ennen räjähdystä.



- Virkapukuinen mies istahti vaaleaan pakettiautoon. Kahden minuutin kuluttua tästä pamahti, silminnäkijä kertoi Dagbladet-lehdelle.



Poliisi epäilee NTB:n mukaan nyt, että kysymys on kansainvälisen terrorismin sijaan paikallisesta tyytymättömyydestä vallitsevaan poliittiseen järjestelmään.



Poliisi ei kuitenkaan vielä tiedä, toimiko hän yksin vai kuuluuko hän johonkin ryhmittymään. Miehen taustoista ja kytköksistä ollaan kuitenkin perillä.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kuusi