missä iässä yösyötöt
Kommentit (4)
Ei tarvitse enää yöllä ruokaa, eikä ole vielä pahasti kerennyt tottumaan siihen että yölläkin syödään.
lopetti yösyönnit joskus alle 2kk ikäisenä, kaksi vanhempaa on syöpötelleet yöllä vielä yli 1v. Mä en ole ikinä "stressannut" asiasta ja lapset ovat lopettaneet sen ihan itsekseen aikanaan. Minun yöuniani se pullon antaminen häiritsi paljon vähemmän kuin se että olisin ollut sitä antamatta (=huudattanut lasta).
Toki voi rajoittaa tuota huvikseen tissi suussa hengailua.
Meillä esikoinen nukkui 5kk iässä jo täydet yöt ilman ruokaa, kuopus on nyt 10kk ja herää tissille tuossa 4.30-5.30 välisenä aikana ja nukkuu sitten vielä muutaman tunnin. Ja se herääminen johtuu varmaankin ihan oikeasta nälästä, koskapa nukahtaa jo kahdeksalta unille.
Kyllä ne vauvat lopettavat yösyömisen sitten kun eivät sitä enää tarvitse.
koska meni ihan mahdottomaksi. Halusi nukkua tissi suussa tai muuten heräsi heti. Lopetin sitten imetyksen kokonaan siinä vaiheessa, ja yöt paranivat hetkessä.