Menovinkkejä lapsiperheelle Lahden suunnalla?
Heippa,
mökkilomalla ollaan Lahden suunnalla. Ajattelimme lähteä jonakin päivänä täältä piilostamme ihmisten ilmoille.
Mikä olisi kiva paikka Lahden lähistöllä lapsiperheelle, jossa on 1- ja 4-vuotiaat lapset? Esimerkiksi kotieläinpuisto, kiva leikkipuisto, museo, hoplop, ym.?
t. menovinkeistä kiitollinen äiti
Kommentit (6)
Launeen perhepuisto: ilmainen, iso leikkipuisto. Ja sen lähellä kotieläinpiha (onkohan Yli-Marolan kotieläinpiha). Hop-lop löytyy läheltä näitä, Launeelta, kauppakeskus Valo. Samassa talossa myös Luhdan hyvä tehtaanmyymälä.
Satama myös kiva, hyvä jäätelöbaari. Ja Radiomäellä keskellä Lahtea on radio- ja tv-museo.
ja ympäristön outletit. Urheilumuseokin hyppyrin juurella on kiinnostava.
Launeen perhepuisto (ulkona, ilmainen), Yli-Marolan kotieläinpiha (ilmainen) (ovat kävelymatkan päässä toisistaan) ja siitä tosiaan lähtee Puksu-juna rantaan jonne voi poiketa vaikka jäätelölle. Hoplop Launeen alueella myös (maksaa jotain kympin per tenava) ja tietysti rannat. Esim maauimala Salpausselän mäen alla. (maksullinen, sis. saunan, suihkut))
Heinolassa lintutarha. Kumpaankaan ei ole lahdesta mahdoton matka.
ja siellä ohjelmaa myös lapsille. Samaan reissuun äidille Maria Drockilan kynttiläpuoti ja perheelle kotieläinpuisto.
näistä riittääkin ohjelmaa jo useammallekin päivälle! :)
ap