Kannattaako kakkoselle hommata kantoreppu?
Taapero 2v ja syksyvauva tulossa. Kantorepusta kokemuksia kaipaisin. Onko hyödyllinen hankita? Helpottaako arkea ja esikoisen kanssa puuhastelua kun kuopus kulkee repussa? Vai käykö niin, että sitten ei muualla viihdykään kuin siinä repussa ja huuto alkaa heti kun laskee lapsen käsistään? Mietin myös, että kesällähän tuo olisi loistopeli, mutta talvella lienee esim. ulos mentäessä helpompi laittaa topattu vauva vaunuhin kuin rintareppuun. Lähinnä tuota Manducan reppua olen katsellut, en vaan tiedä onko siitä hyötyä vai onko turha ostos.
Kommentit (7)
mellä ei ole oikein toiminut (samat ikäerot kuin sinun lapsillasi). Ihan siitä syystä, että kuopus ei halunnut olla kantorepussa/liinassa, koska siinä ei voi juuri vaihdella asentoa kesken kantamisen eikä näe kuin äidin rintakehän. Meillä toi kakkonen on ollut jotenkin ihan pienestä vauvasta asti tosi innostunut esikoisen touhujen seuraamisesta, ja hermostuu kun ei näe. Olen todennut, että kaikkein helpoimmalla pääsen, kun kannan vauvaa ilman minkäänlaisia apuvälineitä. Olen järjestellyt ympäri asuntoa turvallisia paikkoja, mihin vauvan voi laskea nopeasti käsistä jos esimerkiksi isompi pitää auttaa potalle ym. ja vauva on pakon edessä tottunut siihen, että hänet pistetään hetkeksi pötköttelemään vauvakeinuun tai sitteriin, mut kohta pääsee taas syliin, joten hän ei enää juuri protestoi.
Meille ostettiin esikolle tavis rintareppu-huono.
kakkoselle trikoinen liina- Hyvä
kolmannelle Manduca- paras! Ja neljännellä käytetty sitä myös hyvin paljon. Ikäerot 2v kaikilla. Joskus kannan edelleen 3vuotiasta siinä ja 1veetä liinassa. Mutta pääosin nuorimmainen kannossa enää. Manduca on HYVÄ!!! Suosittelen. :)
mutta kuopusta ei niinkään. Esikoisen kanssa oli helppo lähteä kaupungille yms vauva liinassa (ja myöhemmin repussa), mutta kahden pienen kanssa oli helpompi ottaa kärryt, kun niihin sai tavaraa mukaan.
Talvella liina oli minusta hankala ja repussa on sama ongelma erityisesti jalkojen kanssa.
liina ja myöhemmin manduca oli korvaamaton apu. Ilmankin olisi varmasti pärjännyt (eihän mulla noita ekankaan kanssa ollut) mutta meillä helpotti kyllä elämää paljon. Meillä on kyllä ehkä normaalia enemmän tilanteita joissa tuo oli korvaamaton. Eli esim mummolaan mennään junalla noin kerran kuussa sieltä löytyi vaunut ja muut joten oli turha raahata omia mukaan. Lisäksi meillä oli hissi todella usein (1-2 kertaa viikossa) rikki eikä ilman kantovälinettä olisi ulos päässyt ollenkaan.
Talvella hankin kenkiin sellaiset nastajutut, mutta ei niidenkään kanssa paljon uskaltanut/viitsinyt kantaa. Monien mielestä talvella kantaminen on helpompaa kuin vaunut/rattaat. Lapselle hattu päähän, joku kauluri ja hyvä kantotakki vaan päälle eikä muuta tarvita. Itse en lähtenyt kantotakkia hankkimaan eikä se aina kantaminen muutenkaan houkuttanut.
Suoritan tässä ääneenpohdintaa ;) Jos ostoksille lähdetään ihan lähimarkettiin, niin pienin menee kaukalossa ostoskärryyn ja isompi autokärryyn/kävelee. Ja mies siis yleensä mukana, tuskin lähden kahden kanssa yksin ruokaostoksille.
Ja jos taas mennään kaupunkiin ostoksille, otan mukaan tuplarattaat. Vaatteiden sovittelu aika työlästä jos vauva killuu rintarepussa.
Talvella tuskin kuljetan lasta ulkona tuossa repussa, joten käyttötarve on lähinnä sisätiloissa, arkisissa askareissa. Ehkä tuon pienemmän lapsen pystyy sitten sylistään jonnekin laskemaan kun on käsille muuta tarvetta. Taidan jättää vielä repun harkintaan.
eli jos ostatte sen ja käyttö jää vähäiseksi, saatte melkeinpä omanne pois sen myydessänne. Manduca on meillä ollut paljon käytössä. Olet ihan oikeassa siinä, että ainakin meillä jäi Manduca hyllylle liukkaalla kelillä ja lumisateessa. Toisaalta muutama puistotuttu tykkäsi kantaa viime talven umpihangissa Manducassa ja rattaat saivat olla varastossa. :)
Turha miettiä tuota että "no huutaako se sit jos ei aina saa olla kannettavana". Sama kuin miettisi, että voiko vauvaa pitää sylissä tai vaunuissa vai huutako sitten heti jos se ei olekaan samassa paikassa. :D
Manduca on kyllä ollut tosi kätevä käyttää. Meillä sekä mies että minä kannamme ja meistä tuota on ollut helppo säätää, kun on tutut reppumalliset säätösoljet. Alkuvaiheessa taisi olal reilun kuukauden pätkä, jolloin vauva ei oikein sopinut kyytiin (supistaja jäi pieneksi, ilman sitä reppu oli väljä tms.), mutta se meni ajan kanssa ohi. Nyt lapsi painaa 10 kg ja edelleen kevyt kantaa.
Näin näppituntumalta sanoisin, että aika moni mamma toteuttaa tuollaista isompi rattaissa & pieni liinassa/repussa -systeemiä, joten ei se ihan huonokaan ole. Sopiiko systeemi teille, no sen saatte selville vain kokeilemalla.