Paljonko sulla on tänään ollut nk "omaa aikaa"?
Mulla oli 14 minuuttia. Käytin sen makaamiseen sängyllä. Tämän kirjoittamisen meni minuutti, kait tämäkin sit oli omaa aikaa, pakko palata riekkuvien lasten luo.
Kommentit (20)
kaupungilla kaverin kanssa, ihanaa pitkästä aikaa :-)
ja nyt illasta on omaa aikaa heti kun lapset nukahtavat, tänään jo enne kahdeksaa. Ai, niin, kävin kaupassakin yksin ja nautin siitä noin 45min.
ma-su omaa aikaa, lapsi ex anopin kanssa matkalla. Hiljaista on, vähän liiankin :/
Ollaan lomalla ja koko päivän olen ollut kotosalla lasten kanssa, pääasiassa pihalla. Mikäs sen mukavampaa =)
kun taapero nukkui päiväuniaan ja nyt vaikka yöhön asti :) Mies on töissä, ruuat tehty, koti siivottu, lapsi taas nukkuu.
jos raahaa perheelle kaupasta ruokaa, mutta miehen mielestä on.
noin paljon päivällä ja nyt siis jo taas?! Kade olen joo!
t. huonounisten lasten äiti
kun taapero nukkui päiväuniaan ja nyt vaikka yöhön asti :) Mies on töissä, ruuat tehty, koti siivottu, lapsi taas nukkuu.
Kavin kampaajalla ottamassa raitoja ja leikkauttamassa hiukset. ;-)
Olen pääsyt tänään vessaan _kaksi_ kertaa ihan yksin!
Eli semmoiset 4 tuntia. Kohta alkaa loma, aah!
lasten nukkumaan mentyä 2,5h jaksan olla hereillä. Lapset 6v ja 5kk.
Lapset olivat äidilläni yötä. Sieltä menivät tädille hoitoon/leikkimään kaverinsa kanssa. Viiden maissa kotiutuivat, söivät ja lähtivät ulos. Hain sisälle iltapalalle ja nukkumaan.
Harmi ettei vapaa-ajasta ole tullut nautittua kun päänsärky on niin kamala.
Aamulla olisi ollut jos olisin herännyt ennen puolta ysiä jolloin lapsi ei herännyt. Päivällä olisi ollut 1-2h jos päivä olisi mennyt kuin normaalisti.
Mutta tänään näin, huomisesta ei tiedä.
Seurasin kyllä samalla toisella silmällä, että isompien leikit ei kriisiydy. Ja nyt reilu puoli tuntia taas omaa aikaa, kun lapset nukkuu. Miestä ei ole tänään näkynyt.
noin paljon päivällä ja nyt siis jo taas?! Kade olen joo!
t. huonounisten lasten äiti
kun taapero nukkui päiväuniaan ja nyt vaikka yöhön asti :) Mies on töissä, ruuat tehty, koti siivottu, lapsi taas nukkuu.
yleensä nukkuu 1,5-2,5h
ja nukahtaa illalla 20:00 mutta voi herätä jo kuudelta (ihania ne päivät kun herää 7:30)
:)
joten 14 minuuttia toistaiseksi. Kaksi nuorimmaista nukkui päiväunia vuorotellen, joten päivällä ei ollut yhtään. Mies työmatkalla, tosin se ei paljon vaikuta asiaan kun kuopus vielä vauva ja viihtyyy melkein vain mun sylissä. Ja munkin mielestä kaupassa käynti yksin on omaa aikaa, suorastaan luksusta ;))
lasteni kanssa. Silloin ei ole ruuanlaittoa, siivousta tai menoa mihinkään, ainoastaan keskityn lapsiin. Ja sitä aikaa on aina liian vähän.
Esikoisen päivänä ajan. Tosin senkin tein ruokaa ja siivosin. Lisäksi pari kertaa olen käynyt yksin vessassa. Mies on työmatkalla :(