Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koirarodun valinta - koiraharrastajat ja ammattilaiset!

Vierailija
05.07.2011 |

Harkitsemme koiran ottamista.



Asumme omakotitalossa, jossa omaa pihaa koiralle on telmiä. Yksi 8-vuotias lapsi on.



Toisaalta haluaisin koiran, joka "toimisi" vahtikoirana, eli esim saksanpaimenkoira (asumme syrjäseudulla). Toisaalta toivoisin koiraa, jota lapseni olisi helppo hallita (eli pienenpi, esim villakoira). Koira tulisi siis koko perheen koiraksi, lähinnä mulle ja lapselle (miestä ei niin kiinnosta, mutta suostui koiran hankintaan.)



Koska meillä on iso piha, haluaisin koiran, joka kestää olla ulkona, ei siis esim "karvatonta" vinttikoiraa tms palelijaa. Koiralle tulisi pihalle häkki, mutta pääsääntöisesti koira asuisi meidän keskuudessamme sisällä talossa.



Koiran kanssa olisi tarkoitus harrastaa ainakin tottelevaisuutta. Muitakin lajeja koiran innon ja meidän aikamme puitteissa. Tarkoitus on kouluttaa koira kunnolla, ainakin perusasiat. Hirveän työlästä turkinhoitoa tms erikoisvaatimuksia en toivo rodulta.



Rotuja, mitä ainakin näin nopeasti ajateltuna en haluaisi, ovat dobermann, rottweiler, mopsi, berhardinkoira, vinttikoirat, ajokoirat ja suomenpystykorva (kukaan meistä ei metsästä).



Mitä rotuja suosittelet?



Tarkoitus ei ole haukkua (:D) mitään rotua, joten pyydän anteeksi jos loukkasin jotain koiranomistajaa! Tässä vain nopeasti kirjoittelen, joten ulosanti voi olla hieman tönkköä.. :) Sori

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 2 mäyräkoiraa suhteellisen samalla kokoonpanolla. Tottista ei näin uppiniskaisten kanssa ole aloitettu, mutta agility kylläkin. Mäyräkoirathan ovat metsästyskoiria, mutta ei me metsästetä. Mielettömän upeat luonteet, molemmat omia persoonia. Ja ainakin meidän yksilöt tulevat erinomaisesti lasten kanssa toimeen. Suosittelen lämmöllä.

Vierailija
2/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisi siis olla pienen lapsen hanskattavissa, mutta kestää tarhaelämää ja olla vielä tottelevainen?



Kerro hei mullekin kun tällaisen löydät!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

... labradorinnoutaja? Tai kultainennoutaja? Ei ehkä toimi vahtikoirana, mutta (ainakin musta :D) labbis näyttää edes vähän pelottavalta. Ehkä.

Vierailija
4/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

... labradorinnoutaja? Tai kultainennoutaja? Ei ehkä toimi vahtikoirana, mutta (ainakin musta :D) labbis näyttää edes vähän pelottavalta. Ehkä.

Vierailija
5/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nössöimmät rodut mitä olla voi kultsu ja labbis ;)

Ehdota toki itse sitten ;)

Vierailija
6/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niissä on kokoa ja näköä, haukkuvat mutta eivät ole agressiivisia. Labradorista on moneen harrastukseen. Ainoa että se on kyllä sisäkoira... Meillä labradori, eikä se kyllä viime talvella ihan hirveästi palellut.



Labradori voi kyllä olla vilkas ja suhteellisen työläs, ainakin meidän ekassa riitti virtaa ihan hirmuisesti.



Ja ei kannata ottaa metsästyslinjaista! Ne käy tosi moottorilla ja vaatii työtä työtä ja työtä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikutat tekstisi perusteella tosi fiksulta, joten en usko että tämä neuvo on sinulle välttämättä tarpeen, mutta jos joku muukin koiraa harkitseva lukee tätä ketjua; ota pentu kunnon kasvattajalta! Ja ole todella tarkka, sillä pentutehtailijat ovat nykyään todella ovelia ja hyviä väärentämään kaikki mahdolliset dokumentit, varsinkin suosittujen rotujen kohdalla. Pentutehtailijat myyvät koiria sääliin avulla, eli uhkaavat esimerkiksi lopettaa pennun jos et ota sitä. Niin pahalta kuin se tuntuukin, älä lankea siihen. :/ Lisää tietoa löytyy täältä: http://www.pelastetaankoirat.com/pentutehtailu/pentutehtailu.html

Vierailija
8/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin turkki on aika paksu ja varmaan irtoaa keväisin reilusti mutta harjaamalla hoituu, ei tarvi mitään trimmailuja. Paimenrotu, helppo kouluttaa, ei mikään pikkufifi kuitenkaan.



Islanninlammaskoira voisi kanssa olla kiva. Myös paimenrotu ja sen takia palvelualtis ja yleensä helppo kouluttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tosissani harkitsemassa koiran ottamista.



Tuo labradori kuullostaa hyvältä, täytyypä perehtyä rotuun paremmin. Toki tiedän ja tunnen labun ulkonäöltä, ja luonnekin on jokseenkin tuttu, mutta paremmin siis. Kasvattajiin jne.



Ja heille, jotka vastasivat "negatiivisesti", en tarkoita että kriteerini ovat ehdottomasti ne mitä ap-tekstiin kirjoitin, vaan ne ovat ne, joista lähden (pikkuhiljaa) oikeaa koirarotua miettimään.



Koirasta ei tule ulkokoiraa, mutta voi olla että rakennamme häkin (tilava ja sis. lämpimän kopin), jossa koira voi silloin tällöin tarpeen vaatiessa majailla, mutta ehdottomasti koirasta tulee sisäkoira! Sori jos annoin väärän kuvan! Ja se, että haluan koiran pärjäävän ulkona, tarkoitan sitä, että koiraa voi käyttää ulkona ja pihalla myös rankkasateessa, talvipakkasesssa (ei oleskelua, vaan lenkkeilyä) jne eli ohutturkkiset ovat poissuljettuja.



Metsästyskoiraa ei, koska emme metsästä. Koska perheessä on lapsi, toki haluan, että koira on ns. lapsiperheen koira.



Kokemusta koirista on, mutta useamman vuoden takaa. Lapsi tutustunut koiriin tuttavien koirien kautta, eli ei kovin kokemusta.



Siis labujen sivuja tutkimaan! :)



ap

Vierailija
10/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikutat tekstisi perusteella tosi fiksulta, joten en usko että tämä neuvo on sinulle välttämättä tarpeen, mutta jos joku muukin koiraa harkitseva lukee tätä ketjua; ota pentu kunnon kasvattajalta! Ja ole todella tarkka, sillä pentutehtailijat ovat nykyään todella ovelia ja hyviä väärentämään kaikki mahdolliset dokumentit, varsinkin suosittujen rotujen kohdalla. Pentutehtailijat myyvät koiria sääliin avulla, eli uhkaavat esimerkiksi lopettaa pennun jos et ota sitä. Niin pahalta kuin se tuntuukin, älä lankea siihen. :/ Lisää tietoa löytyy täältä: <a href="http://www.pelastetaankoirat.com/pentutehtailu/pentutehtailu.html" alt="http://www.pelastetaankoirat.com/pentutehtailu/pentutehtailu.html">http://www.pelastetaankoirat.com/pentutehtailu/pentutehtailu.html</a&gt;

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vahtiviettiä, niin eipä kukaan koskaan uskaltanut meidän pihaportista tulla jos meidän musta labradori oli portilla haukkumassa.



Se ei vahtinut, vaan ilmoitti meille että joku on tulossa. Ulkonäkö hämää onneksi juuri sen verran että tuntui että kyllä siitä turvaa oli, ja nyt meillä on toinen samanlainen "kierroksessa".



Meidän labradori viihtyi varsinkin kesällä ulkotarhassa jonkun aikaa, esim. kun siivosin ym. Mutta eipä sitä siellä raaskittu kauaa pitää :)



Ja lasten kanssa labradori on kyllä ihan numero yksi, ensimmäinen koira jaksoi pelaa esikoispojan kanssa palloa vaikka kuinka. Se oli kyllä hirveää se luopuminen kun lapset olivat eläneet koiran kanssa koko ikänsä...

Vierailija
12/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä tuntuu, että tuo labbis vois tosiaan olla meille se oikea koira. Ja musta sellainen :)



Rotu ois lapselle sopiva, pitäis rosvot ym aidan oikealla ;) puolella, vaikka kiltti luonne varmasti onkin. Ja juuri tuo, että viihtyis ulkotarhassa juuri tarvittaessa, vaikkapa siivouspäivänä.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskin surullinen totuus on, että iso osa niistä toimittaa vain sohvanvaltaajan virkaa.

Vierailija
14/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä suosittelen myös labradorinnoutajaa. On täydellinen koira lapsiperheeseen. Meillä on musta labbis ja vaikka on kiltti kuin mikä, niin kokonsa puolesta tuo turvaa hämärässä lenkkeillessä.



Meidän labbiksen kasvattajalla on tällä hetkellä vapaana keltainen labbispentu. On syntynyt kesäkuun alussa. Voin laittaa tarkempia tietoja, mikäli kiinnostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Labradorikin ON metsästyskoira, joskin surullinen totuus on, että iso osa niistä toimittaa vain sohvanvaltaajan virkaa.

Eipä noita labradoreja enää nykyään metsästyksessä juurikaan käytetä, työlinjaisia koiria on sitten muissa töissä. Tietysti isolla koiralla on paljon energiaa, joten sohvakoiraksi sitä ei kannata ottaa. ;) Mutta iso piha, pitkät lenkit ja harrastus tai kaksi riittävät varmasti hyvin.

Onhan villakoirakin alunperin vesilintujen metsästyksessä käytetty koira. :D

Vierailija
16/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

8- vuotias lapsi on ihan liian pieni vielä hallitsemaan minkäänlaista koiraa, varsinkaan pentua, jolle ei ole vielä opetettu esim hihnassa sievästi kulkemista. Päädyt siis mihin tahansa rotuun, niin sinä ja miehesi (halusi hän tai ei) olette siitä vastuussa koko ajan. Toki lapsen ja koiran täytyy oppia kunnioittamaan toisiaan ja koiran pitämään myös lasta ylempiarvoisenaan, mutta siihen tarvitaan aikuisen apua ja opastusta. Moni on jo ehtinyt näköjään ehdottaa labradorinnoutajaa, joka sinänsä on aivan ihastuttava rotu ja sopii vallan mainiosti lapsiperheeseen. Otattehan kuitenkin huomioon aina koiran painon. Itse olen pienikokoinen nainen, enkä ensimmäiseksi koirakseni halunnut ottaa labbista nimenomaan sen hallinnan takia. Nuori koira kun harvoin osaa kävellä hillitysti remmissä, jos vaikka jänis loikkii ohi parin metrin päästä. Kouluttamalla koiran kuin koiran saa kulkemaan lenkitkin nätisti, mutta osaappa kouluttaa _ensimmäinen_ koirasi heti hienosti.

Mieti tarkkaan ennen koiran hankintaa se, kuinka paljon olet valmis lenkittämään ja aktivoimaan koiraasi. Omaa noutajaani ei iki kuuna päivänä tule saamaan väsyneeksi pelkillä lenkeillä, teki niitä kuinka paljon päivässä tahansa pituudesta riippumatta. Erilaiset harrastukset ja aivotoiminta vasta saa koirani tyytyväiseksi päivittäisten kahden pitkän lenkin lisäksi.

Vierailija
17/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä suosittelen myös labradorinnoutajaa. On täydellinen koira lapsiperheeseen. Meillä on musta labbis ja vaikka on kiltti kuin mikä, niin kokonsa puolesta tuo turvaa hämärässä lenkkeillessä.

Meidän labbiksen kasvattajalla on tällä hetkellä vapaana keltainen labbispentu. On syntynyt kesäkuun alussa. Voin laittaa tarkempia tietoja, mikäli kiinnostaa.

mutta olemme vasta harkitsemassa koiraa, joten en ole ihan vielä ottamassa pentua. :) Kiitos kuitenkin!

ap

Vierailija
18/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

8- vuotias lapsi on ihan liian pieni vielä hallitsemaan minkäänlaista koiraa, varsinkaan pentua, jolle ei ole vielä opetettu esim hihnassa sievästi kulkemista. Päädyt siis mihin tahansa rotuun, niin sinä ja miehesi (halusi hän tai ei) olette siitä vastuussa koko ajan. Toki lapsen ja koiran täytyy oppia kunnioittamaan toisiaan ja koiran pitämään myös lasta ylempiarvoisenaan, mutta siihen tarvitaan aikuisen apua ja opastusta. Moni on jo ehtinyt näköjään ehdottaa labradorinnoutajaa, joka sinänsä on aivan ihastuttava rotu ja sopii vallan mainiosti lapsiperheeseen. Otattehan kuitenkin huomioon aina koiran painon. Itse olen pienikokoinen nainen, enkä ensimmäiseksi koirakseni halunnut ottaa labbista nimenomaan sen hallinnan takia. Nuori koira kun harvoin osaa kävellä hillitysti remmissä, jos vaikka jänis loikkii ohi parin metrin päästä. Kouluttamalla koiran kuin koiran saa kulkemaan lenkitkin nätisti, mutta osaappa kouluttaa _ensimmäinen_ koirasi heti hienosti.

Mieti tarkkaan ennen koiran hankintaa se, kuinka paljon olet valmis lenkittämään ja aktivoimaan koiraasi. Omaa noutajaani ei iki kuuna päivänä tule saamaan väsyneeksi pelkillä lenkeillä, teki niitä kuinka paljon päivässä tahansa pituudesta riippumatta. Erilaiset harrastukset ja aivotoiminta vasta saa koirani tyytyväiseksi päivittäisten kahden pitkän lenkin lisäksi.

Mutta toki otan koiran valinnassa huomioon sen, että koiran on oltava lapsiperheeseen sopiva ja että myös lapseni tulee koiraa hoitamaan.

Emme ota koiraa siksi, että lapseni sitä pyytäisi ja "vinkuisi" itselleen! :)Vaan koirasta tulee koko perheen koira. Ja MINÄ olen se, joka ottaa vastuun koiran huollosta ,lenkityksestä jne. Lapsi saa osallistua ikäänsä vastaavalla vastuulla, yhteisillä lenkeillä jne.

ap

ap

Vierailija
19/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vaatii silti aika lailla työtä saada siitä "helppo". Se on suuri, aktiivinen koira ja etenkin urokset on usein aika lailla narttujen perään - sitä ei siis missään nimessä pysty alle 12-vuotias ulkoiluttamaan. Ja kannattaa myös jo etukäteen painaa mieleensä, että labbiksilla on taipumus lihoa. Eli tarkkana saa olal ruoan kanssa ja varata paljon aikaa lenkittämiseen.



Niin, ja rotuhan ei ole terveimmästä päästä eli tutustukaa myös sukutaustoihin pentua ottaessanne.

Vierailija
20/21 |
05.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat myös aikamoisia tuholaisia...aktivoinnista huolimatta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kahdeksan