Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taas ne näpyt tuli OV

31.10.2005 |

Meillä ollut useamman kerran molemmilla lapsilla (nyt 4 ja 2 v) punaisia vesirokkonäpyn näköisiä näppylöitä ympäri vartaloa. Viime syksynä vanhempi kävi verikokeissa tutkituttamassa että onko ollut vesirokkoa, ei ollut, eli on joka kerta ollu jotain muuta. Allergiatesteissä on käytetty vanhempaa ja lääkärillä, kukaan ei tiedä mitä nämä voisi olla. Nyt oltiin kesä ilman näppyjä ja pum, nyt niitä on taas molemmilla.

Mitähän ihmettä nämä sitten ovat, osaako joku auttaa? Vai vienkö lapset taas lääkäriin kuulemaan samaa virttä...

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
31.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta meillä vanhin lapsi tutkittiin vartalon näppyoireista viime talvena. Tulivat ja menivät. Itse luulin ensin, että vesirokko tulee uudestaan. TK lääkäri syötti antihistamiinia, luuli allergiaoireeksi, sairaalassa samoin, mutta tulehtuneeksi onnekseni kaikki olivat epävarmoja ja laittoivat lähetettä eteenpäin. Ihotautipoliklinikalla diagnoosia päästiin kunnolla tekemään vasta ottamieni digikuvien perusteella, eli seurasin, milloin pahimmillaan ja otin kuvia.

Siis kaikki mahdolliset allergiat tutkittiin, ei mitään, epäiltiin viruksen aiheuttamaksi (flunssavirukseen sattaa liittyä iho-oireita) mutta paljastui lopulta lapsuusiän pisarapsoriasikseksi. Ilman kuvia ei kai olisi selvinnyt. Lapsella alunperin atooppinen iho.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla