Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onnistuin eilen polttamaan selkäni

Vierailija
28.06.2011 |

aivan huomaamattani. Olin kyllä koko päivän ulkona mutta liikuin koko ajan ja osan ajasta varjossa. Ei ollut edes hellettä.

Tulipa taas muitutus aurinkorasvan käytöstä, tänään hellepäivä tulossa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuten ennen. Mielestäni UV-säteilyn määrä muuttui joskus 90-luvun alussa, aloin silloin palaa aluksi kerellä ollessa. Olen tosi tummaihoinen ja rusketun hyvin, mutta ilman suojaa ei voi enää olla kahta tuntiakaan. Kasvoille käytän SK20 ja muulle iholle SK10.

Vierailija
2/3 |
28.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohtuus kaikessa. En ole tainnut palaa muutamaan vuoteen Suomessa vaikka en käytä rasvoja ollenkaan. Tosin en sitten otakaan tuntikaupalla aurinkoa ja rannallakin siirryn varjoon viimeistään 1-2 tunnin päästä. Syön myös aktiivisesti suojaavaa ruokaa. Josta jokainen voi googlettaa lisää kuten uudesta "löydöstä" astaksantiinista.



Rasvoja en käytä enää koska olen paljon ulkona usein tuntikaupalla parhaimpaan uv-aikaan joten saan aurinkoa taatusti keskiverto ihmistä enemmän työni puolesta. Silti kun mittautin d-vitamiini tasoni niin kärsin kyseisestä puutteesta. Kun tutkin asiaa tarkemmin niin nykyään epäillään että aurinkorasvojen käyttö voi estää d-vitamiinin muodostumisen jopa yli 90%:sti.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta joudun tekemään työtä ulkona. Yleensä käytän kriittisiin paikkoihin aurinkosuojaa mutta eilen ei mielestäni paistanut niin täydeltä taivaalta. Väärä päätelmä, kuten illalla sitten vasta huomasin.

ap.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yksi