ESS: Nainenkin voi saada isyysrahaa, mutta yksinhuoltajaisä ei
Rekisteröidyssä parisuhteessa elävä naine voi saada isyysrahan kaltaista etuutta, kertoo Etelä-Suomen Sanomat. Sen sijaan etu ei koske lapsen biologista isää, vaikka tämä olisi lapsen yksinhuoltaja.
Viime syyskuussa voimaan tulleessa vanhempaintukia koskevassa lakimuutoksessa on Etelä-Suomen Sanomien mukaan pahoja puutteita.
Lapsen biologinen isä voi saada isyysrahaetuuden vain, mikäli hän asuu yhdessä lapsen äidin kanssa. Sen sijaan isä ei saa tukea, vaikka hän olisi lapsen yksinhuoltaja.
Nainen taas voi saada isyysrahaa, mikäli hän asuu rekisteröidyssä parisuhteessa lapsen biologisen äidin kanssa. Tuen saaminen vaatii tällöin myös perheen sisäisen adoption.
Myös homopareilla on lehden mukaan ollut vaikeuksia isyysrahan saamisessa.
Sateenkaariperheet ry:n Juha Jämsä sanoo ESS:lle, että ongelmilta vältyttäisiin, jos isyysraha sidottaisiin lapsen hoitamiseen eikä äidin kanssa asumiseen.
Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli viime vuonna yli 280 perhettä, joihin kuuluu rekisteröitynyt pari ja lapsi.
Toisaalta, naistutkijat kun teki tutkimuksen isyydestä niin se kääntyikin semmoiseksi että isää ei tarvita ja nainenkin voi olla isä...eli ei se oikeasti ollut tutkimus isyydestä.