Kuukauden ikäinen vauva ja perheeseemme rantautui oksennustauti.
Kommentit (6)
ei tullu vauvaan kun meillä oli,ja itsekkin sain tuon taudin.
ja ovenkahvoja/hanoja kannattaa myös pyyhkiä yleispuhdistusaineella.
mutta tuollaistahan se on, ja voisi olla ikavampikin tartuntatauti. Ei kannata liikaa murehtia etukateen, voi hyvin olla ettei vauva saa edes tautia, ja jos saa, niin hanakasti vaan laakariin.
ne rauhoittaa vähän vatsaa ja nopeuttaa paranemista, vaikka ei tietenkään paranna sinällään.
Imetys suojaisi vauvaa, mutta on siinäkin hyvä puoli, ettei imetä: ainakin vauvan ravinto on turvattu eli imettävän äidin oma vatsatauti voi joskus pistää äidin koville kun elimistö kuivuu eikä maitoa meinaa saada tiristettyä irti.
JOS vauva sairastuu noin nuorena, olkaa herkkiä lähtemään lääkäriin, jos vähänkin tuntuu että vauva on tavallista uneliaampi oksenneltuaan/ripuloituaan. Kuivuma voi tulla yllättävän nopeasti ja vauvanne on vielä siinä iässä jossa se voi olla vaarallista. Parin kuukauden päästä tilanne on jo ihan toinen.
Ainakin meillä on kahdesti vastasyntynyt siltä välttynyt, minä puolestani olen oksentanut ja imettänyt vuorotellen...