Kissa vai koira?
Kommentit (14)
Eilisessä kyläpaikassa useampi koira. Pistin kaikki lapseni ja vaatteemme pesuun vierailun jälkeen. Hyi saatana, koirat nuoleskelivat kädet, naamat lapsilta ja hyörivät paskaisine perseineen jokaisen sylissä. Pienimmät koirat paskoivat sohville ja osin vierailijoiden syliin, nuolivat perseitään ja sen jälkeen ihmisiä. Ja olivat muutenkin koko ajan ihmisten kimpussa.
kissa ei haise, märkä koira sen sijaan haisee kauhealle.
En tykkää kissoista yhtään, niistä ei ole mitään iloa.
Oikeasti tykkään molemmista, mutta jos valita pitää niin se on kissa.
Koira vaatii lenkitystä ja pitää sinut kunnossa.
Yöllä se vahtii kotia ja herättää sinut jos talo syttyy tuleen tai joku yrittää murtautua sisään.
Koira on viisas ja uskollinen.
Sen takia en oo tottunut kissan ominaishajuun, joka ei tunnu musta miellyttävältä.
Miten voi olla noin? Kyllähän yleisessä tiedossa on että koirat haisevat pahalta (rodusta riippumatta). Ei tuhaan sanota että jokin haisee kuin märkä koira.
Kissat eivät haise juuri miltään.
Vastaan: Kissa
Olin pitkään - oikeastaan ihan lapsuudesta asti - vannoutunut koiraihminen. Kisasin koirani kanssa tottelevaisuudessa ja agilityssä, vietin lähes kaiken aikani koiraharrastuksen parissa ylipäänsä.
Kun aika jätti viimeisestä koirastani, muutin Suomesta. Nyt asun keskieurooppalaisen miljoonakaupungin keskustassa, eikä mieleeni tulisi ikinä hankkia tänne koiraa. Sen sijaan meillä on 2 siamilaista kissaa (sisäkissoina luonnollisesti). Erittäin koiramaisia kissoiksi toki, mutta ovat avanneet silmäni siihen, miten väärinymmärretty eläin kissa edelleen on! Te kissavihaajat, tutustukaa joskus kissaan ajan kanssa.
on koirarotuja jotka eivät haise koiralta. Tällaisia on esim. vinttikoirissa whippet, greyhound ja italianvinttikoira. Haista vaikka ite!
Sen takia en oo tottunut kissan ominaishajuun, joka ei tunnu musta miellyttävältä.
Miten voi olla noin? Kyllähän yleisessä tiedossa on että koirat haisevat pahalta (rodusta riippumatta). Ei tuhaan sanota että jokin haisee kuin märkä koira.Kissat eivät haise juuri miltään.
Vastaan: Kissa
Pidän kyllä kissoistakin, mutta olen niille allerginen.
Ei muuten meidän pikkukoira haise kuin litimärkänä. Voi upottaa vaikka kasvot siihen pehmeään turkkiin ja testata. Kuolaavat isot koirat ällöttävät vähän minuakin, mutta tärkeintähän on, että niiden omistajat rakastavat niitä kuolineen kaikkineen.
eihän mitään sen parempaa maailmassa ookkaan
Kissat on ihan jees, tykkään kaikista eläimistä, mutta en oo koskaan ollut erityisen paljon tekemisissä kissojen kanssa. Sen takia en oo tottunut kissan ominaishajuun, joka ei tunnu musta miellyttävältä. Varmaan tuntuisi, jos olisi joskus ollut oma kissa.
Minusta taas kissat tuoksuu hyvälle ja koirat haisee pahalle. Kylässäkin en koske koiriin koska en halua että kädet haisee. En siis vihaa koiria mutta olen aina ollut kissaihminen.
Kissat kusevat ja kakkivat sisälle ---> Haisee. Koira tekee asiansa siististi ulos, eikä koti haise.
Kissa on kyllä helppohoitoisempi. Siihen ei sitoudu samalla tavalla kuin koiraan.
Toisaalta taas, ehkä juuri tuon sitoutumisen takia koira on ihmisen paras ystävä. Ei siitä mihinkään pääse :)
Leikatut kissat eivät haise. Sen sijaan likainen hiekkalaatikko voi haista.