Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kummi perui kummiksi ryhtymisen

Vierailija
10.06.2011 |

Meillä on ristäiset kuukauden päästä ja toinen kummeista perui kummeuden.Hänellä on henk.koht. elämässään sellaisia ongelmia,ettei jaksa kantaa nyt tätä vastuuta. Ymmärrän sen puolen,mutta kuinka voin enää tässä vaiheessa kysyä ketään kummiksi, kun kaksihan niitä pitäisi olla?On se kuka tahansa, kokisi hän, että on varasijalla tai hätävarana.Mitä teen?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä vastuu hänellä muka olisi? Läsnäolo ristiäisissä ja joku pikkulahja. Ei liikaa missään elämäntilanteessa ja jos on huono tilanne, mikä sen positiivisempi asia kuin kummiksi lupautuminen.

Vierailija
2/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ei meillä ollut vielä kuukautta ennen ristiäisiä kaikkia kummeja kysyttynä. Eihän tuossa muutakaan voi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä ihan hyvin aikaa pyytää jotakin toista. En kyllä rupeisi painostamaan kieltäytynyttä, eiköhän hän ole jo asiaa harkinnut.



Ette ole yhtään myöhässä kyselemässä kummeja.

Vierailija
4/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensähän kummit kysytään joka tapauksessa vasta syntymän jälkeen ja monella ne ristiäiset voi olla jo kuukauden iässä.

Vierailija
5/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä huoli mistään varasija ajattelusta...kyllä se kummius on silti kiva juttu! Ja hienoa et ihmiset viel ajattelee kummiutta ja jos todella tuntuu ettei ole voimia (tai jollakin vaikka halua) niin musta on oikein silloin vetäytyä vaikka se harmillista onkin. Mut onneks nyt eikä edellisenä iltana tai vasta kasteen jälkeen! Mulla on sellanen mielikuva et erikoistilanteissa riittäisi yksi kummi...onkohan näin, osaako joku muu sanoa?



Kyllä varmasti löydätte vielä hyvän ja juuri "oikean" kummin pikkuisenne elämään :)

Vierailija
6/6 |
10.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ellei sitten kummiksi pyydetä juuri ennen ristiäisiä.



Se jota pyytäisitte kummiksi, on seuraavaksi paras vaihtoehto eikä mikään kuka-tahansa-oli-nyt-saatava.



Kuukausi ristiäisiin on ihan sopiva aika. Usein kummit pyydetään vasta kun vauva on maailmassa, ette ole mitenkään myöhässä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi neljä