Apua, hiuksia lähtee ihan kauheesti! Imetän 4kk vanhaa vauvaa ja
hiuksiani on joka puolella kämppää:/ Niitä lähtee siis tosi paljon. Meneekö tää ohi kun imetys loppuu?!
Kommentit (8)
Hiukset tavallaan kuolee siinä. Ja sitten ne kuolleet hiukset putoaa 3-4 kk:n kuluttua pois.
ettei liity imetykseen vaan raskauteen sillä hius kuolee n. 6kk ennen kuin lähtee
ole siinä imetyksessä vaan kyseessä ihan luonnollinen juttu: raskausaikana ei hormonien vaikutuksesta lähde hiuksia juuri ollenkaan eli hiusten kasvukausi pitenee. Sitten, kun synnytyksen jälkeen hormonitasot laskevat, ne kaikki raskauden aikana lähtemättä jääneet lähtevät pois. Se tapahtuu yleisimmin just siinä 3-6kk kuluttua synnytyksestä. Näkyy helpoimmin ohimoilla. Aika korjaa tilanteen, ei hätää. Katsopa vaan muutama viikko, alkaa pukata uutta ohutta höytyvää hiusrajaan. Kärsivällisyyttä siis, tästä syystä ei kannata imetystä lopettaa, jos muuten sujuu hyvin! Kaikkea hyvää sinulle ja vauvalle!
hiuksiani on joka puolella kämppää:/ Niitä lähtee siis tosi paljon. Meneekö tää ohi kun imetys loppuu?!
Mullakin päivälleen 4kk ikäinen ja hiuksia alkanut lähtemään tupoittain....
Raskausaikana lepotila kestää pitempään kuin normaalisti ja hiuksia lähtee vähemmän. Synnytyksen jälkeen nämä lepotilassa olevat irtoavat ja tulee kunnon sulkasato.
kohta pitäis helpottaa? t.ap
vaan ne hiukset joiden kuuluukin irrota.
Voi tosin kestää tovin aikaa. Minulla on kaikkien kolmen lapsen imetysaikoina lähtenyt ihan järkyttävän paljon hiuksia. Kyllä ne kasvaa takaisin, ottaa aikaa, mutta kuitenkin.