Venäläiset ajoivat 2008 Suomeen ja polttivat Suomen lippuja jääkiekon voittonsa jälkeen
Tuhansia venäläisiä valui maanantai-iltana rajan yli Itä-Suomen Niiralassa juhlimaan Venäjän voittoa jääkiekon MM-finaalissa. Juhlinta ei sujunut välikohtauksitta.
Illan mittaan sattui useita tappeluita ja pahoinpitelyitä. Yksi ihminen joutui auton yliajamaksi.
Lisäksi päihtyneet venäläiset juhlijat polttivat Suomen lippuja julkisesti, Etelä-Karjalan Uutiset kertoi 2008.
Vakavilta vahingoilta kuitenkin vältyttiin.
- Jos meillä olisi ollut oikeus sulkea raja, olisimme tehneet sen, mutta se vaatisi ehkä hallituksen päätöksen, sanoi Matias Kolhonen Niiralan poliisista.
Muistatteko?
Kommentit (4)
Muslimisaatanat polttavat aina mielenosoituksissaan eri maiden lippuja! Miksei muutkin maat saisi ottaa heistä mallia ja rikastuttaa kulttuuriaan kansainvälisillä tavoilla?
Myös muslimimaiden retoriikkaa kannattaa viljellä ja jakaa tappouhkauksia niille muhamettilaisille suurille saatanoille ja niiden pääsaatanalle allahille!
Vaihtakaa suomalaisten tilalle ruotsalaiset ja venäläisten tilalle suomalaiset niin näette millaisia juhlijoita meillä oli Haaparannassa 2011. ap
Niillä ei ole enää edes armeijaa! Millä lihaksilla nuo impot kellekään sotaa julistaisivat?
Heillä on jo sisällissota!
Ruotsalaisraukat! Heillä on nykyään isompiakin etnisiä ongelmatapauksia kuin suomalaiset! :D :D
Sitäpaitsi Afganistanissa ruotsalaiset on kovemmalla sektorilla kuin suomalaiset ja suomalaiset heidän alaisuudessaan, joten löytyy heillä lihaksia enemmän kuin suomalaisilla. Samoin lensivät Libyassa. Pohjoismaissa Suomi ja Ruotsi tekee yhteistä ilmavalvontaa.
Vaihtakaa suomalaisten tilalle ruotsalaiset ja venäläisten tilalle suomalaiset niin näette millaisia juhlijoita meillä oli Haaparannassa 2011. ap