Auttakaa valitsemaan päiväkotiryhmä!
4-vuotias lapsemme menee syksyllä päiväkotiin, jossa on ollut jo pari vuotta. Hän sairastaa diabetestä, minkä takia tarvitsee erityishoitoa ja valvontaa. Aikaisemmin on ollut avustaja, joka nyt jää pois. Meille ehdotettiin, että lapsi siirtyisi erityislasten ryhmään, mutta en ole ollenkaan varma, onko se paras vaihtoehto.
Eli, vaihtoehdot ovat seuraavat:
-erityislasten ryhmä, jossa 12 lasta ja 4 hoitajaa --> parempi valvonta, pystytään keskittymään yhteen lapseen tarkemmin, mutta onko muuten normaalia lasta järkevä laittaa ryhmään, jossa muut kehityksestä jälkeenjääneitä?
-vanha tuttu ryhmä, jossa 21 lasta ja 4 hoitajaa --> tutut kaverit ja hoitajat, mutta ei yhtä tarkkaa valvontaa kuin erityisryhmässä.
Mitä te tekisitte?
Kommentit (21)
..työskentelen itsekin pkssa ja olen kurkkuani myöten tympiintynyt ja täynnä sitä ettei edes ne kaikkein "pahimmat" ja ongelmaisimmat lapsoset saa aina avustajaa vaikka he todella todella sitä tarvitsisivat ja myös muu ryhmä ja hlökunta sitä tarvitsisi hyvintointinsakin vuoksi.
siksi tuo sokeritaudin vuoksi avustajan perääminen särähtää korvaani ja pahasti yhtään kyseisenkään sairauden epämiellyttävyyttä vähättelemättä.vaahtosi täällä ettei saakaan enää nupullensa avustajaa diabeteksen takia.
Menepä nyt itseesi ja mieti onko tuo vaahtoaminen tosiaan tarpeen, lapsesi ei sairasta akuuttia tappavaa tautia joka olisi salatiedettä kaikille muille kuin sille yhdelle ainoalle hoitsulle joka perehdytetty extrahyvin tautiin.
ja sopeudun tilanteeseen.
eikä mua suoraan sanottuna kiinnosta muiden ongelmaisten lasten avustajantarve, mietityttää vain miten oma "nuppuni" pärjää isossa ryhmässä. Enhän mä voi vaan olla hiljaa ja ajatella, ettei mulla ole oikeutta "vaatia" mitään, kun on olemassa paljon vakavampiakin ongelmatapauksia, joille ei myönnetä avustajaa.
Hän sairastaa diabetesta.
Ryhmässä on 4 lasta yhteensä. Pph on pärjännyt oikein hyvin vaikka asia oli hänellekkin ihan uusi.Ei diabeetikko tarvitse avustajaa.
että siellä tavallisessa ryhmässä on lapseltasi viemässä huomiota pari lasta, joille paperilla suositeltu avustajaa tai pienempää ryhmää, mutta eivät ole kustannussyistä saaneet. Lisäksi siellä on pari lasta, joilla on pahoja käytöshäiriöitä, mutta diagnoosi saamatta, kun AV-mammat eivät usko PK-tätien vihjailuhin lapsen erityistarpeesta.
Eli siellä erityisryhmässa on varmasti resurssit paremmin kohdallaan
laittaisi kiljuen oman lapsensa erityisryhmään, jos vain saisi.
Toki jos on kovin ennakkoluuloinen niin kyllähän se lapsi pärjää siellä vanhassa ryhmässäkin.
Kannattaa miettiä jo valmiiksi sitäkin, että mihin lapsi menee eskariin, jos menee erityisryhmään niin joutuuko vaihtamaan ryhmää kun eskari alkaa.
Neuvolan th myös neuvoi kysymään asiaa henkilökunnalta "mitä diagnooseja erityisryhmäläisillä on" sitä mitä kenelläkin on ei saa kertoa, mutta esim 4 dysfasiaa ja 1 tourette + 7 tukilasta.
niin onhan se HENKEÄ UHKAAVA sairaus. Joillakin lapsilla diabetes on tarkalla ja hyvällä hoidolla hallinnassa, toisilla ei. Niillä, joilla EI ole, sairaus voi olla todella vaikea ja hankala.
Riippuu tietysti myös ryhmän hoitajista, miten suhtautuvat mahdollisesti jatkuviin verensokerin mittauksiin päivän kuluessa ja kuinka jaksavat laskea hiilarit aterioiden yhteydessä tms. Joillekin hoitajille, joissakin päiväkodeissa, kaikki on vaikeaa.
Lisäksi jos lapsella on korkeita sokereita usein ja hän vetää ympäri pk:ta kuin pikku piru, niin hänen käytöksensäkin puolesta hän voi olla enemmän "erityislapsi" kuin ihan tavis. Siis vaikka kyse onkin sairauden ja epämukavuuden aiheuttamasta käytöksestä, eikä siitä, että lapsella olisi joku neuron "vamma".
Riippuu tietysti myös ryhmän hoitajista, miten suhtautuvat mahdollisesti jatkuviin verensokerin mittauksiin päivän kuluessa ja kuinka jaksavat laskea hiilarit aterioiden yhteydessä tms. Joillekin hoitajille, joissakin päiväkodeissa, kaikki on vaikeaa.
kuten yllä kirjoitin. Ainakin meidän päiväkodissa nimenomaan siellä on kaikkein pysyvin ja sitoutunein henkilökunta.
Ja tosiaan meilläkin tuntuu, että vanhemmat aluksi pelkäävät lapsensa taantuvan kehitysvammaiseksi, jos joutuu down-lapsen kanssa samaan ryhmään. Mutta, kun huomaavat, miten hyvä pieni ryhmä on, niin seuraavien lapsien jo erityisesti toivotaan pääsevän sinne tukilapsiksi
En osaa vastata tarkemmin, kun en tiedä millainen erityisryhmä. Ja tosiaan, niitä diagnooseja ei saa kertoa edes tyylillä "2 dysfaattista + 2 adhd:ta".
Meidän lapsi on erityisryhmässä, ja henkilökunta on mahtava, mutta jos itsellä olisi terve lapsi, miettisin kahdesti laittaisinko erityisryhmään. Erityisryhmässä on kuitenkin niin vaativia tapauksia (jatkuvaa valvontaa tarvitsevia ilman avustajia sekä lapsia, jotka saattavat käyttäytyä aggressiivisesti yllättäen ilman syytä).
Täkeintä olisi selvittää, onko normaalin ryhmän henkilökunnalla riittävä motivaatio diabeteksen hoitoon. Jos on, niin silloin valitsisin normaalin ryhmän. Jos henkilökunta vaihtuu usein tai motivaatiota hoitaa diabetestä ei löydy, silloin erityisryhmä.
joku integroitu erityisryhmähän voi olla tosi "helppo" kokonaisuutena ja resurssit kohdallaan. Mutta voi erityisryhmäkin olla "huono".
Integroidussa ryhmässä saatetaan diabetesta sairastavaa lasta_pitää ihan simppelinä ja "taviksena", mutta siinä "tavallisessa" ryhmässä hän voi olla "voi voi voi voi voi voi voi kun se on niin vaikeaa, vaikeaa, vaikeaa ja vaikeaa". Ja kun me ei osata ja mitenkä kukako tästä vastaa ja vastuun kantaa, emmä! IIK!
ryhmässä 5 erityistä tukea tarvitsevia( yksi niistä siis minun) kaikilla kielenkehityksen ongelmia. Meidän poika 5v on hiljainen, arka, puhuu epäselvästi. Mutta on tutkitusti älykäs, kongnittivissa taidoissa täysin ikätasoinen. Eli ei siäli kyllä sinun kullannupulle "huonoa seuraa"=)
eli yleensä 5 erityistä ja 7 tukilasta. Oma "normaali" lapseni menee sellaiseen, sillä esikoinen oli myös siellä ja tiedämme sen olevan ihan luksusryhmä. Varmasti siellä on aikaa ja kykyä vastata paremmin myös sinun lapsesi erityitarpeisiin, vaikkeivat ne sinänsä oppimiseen tai käyttäytymiseen liitykään.
Meidänkin kuopuksella on diabetes. Hän on ollut alusta alkaen normaalissa ryhmässä, jossa olemme itse (ja tarpeen vaatiessa myös sh) käyneet opettamassa ryhmän aikuisille lapsemme hoidon.
Mitään ongelmaa ei ole kahdessa vuodessa tullut. Itse ehkä kallistuisin tuohon vaihtoehtoon, että saa jatkaa samassa vanhassa tutussa ryhmässä.
vaahtosi täällä ettei saakaan enää nupullensa avustajaa diabeteksen takia.
Menepä nyt itseesi ja mieti onko tuo vaahtoaminen tosiaan tarpeen, lapsesi ei sairasta akuuttia tappavaa tautia joka olisi salatiedettä kaikille muille kuin sille yhdelle ainoalle hoitsulle joka perehdytetty extrahyvin tautiin.
mutta on hoitanut pääasiassa lastamme. Nyt ei enää kustannussyistä myönnetä avustajaa. Vanhassa ryhmässä olisi yksi hoitaja, joka periaatteessa osaa hoitaa (lapselle on pumppuhoito), kun taas erityisryhmän hoitajat joutuisimme kouluttamaan.
Olen itse vanhan ryhmän kannalla, koska lapsi on muutenkin arka, ja vasta nyt alkanut tottua ja tutustua muihin lapsiin. Plus sitten arveluttaa tuo erityisryhmä nimenomaan sen vuoksi, minkä tasoisia muut lapset ovat..
tunnet henkilökuntaa myös siitä erityisryhmästä tai mene tutustumaan.
Meidän PKssa ainankin nimenomaan erityisryhmässä on ollut kaikkein pysyvin henkilökunta.
Ja tosiaan harvoin on erityisryhmisä, joissa pekkiä erityislapsia - paitsi ihan vaikkeimmin vammaisille ja tuskin lastasi ollaan sellaiseen laittamassa
Faktahan on että nykymaailman menossa ja nykyresurssein ei todellakaan kunta palkkaa avustajaa vain jonkin sokeritaudin perusteella.
Siellä erityislasten ryhmässä on niitä lapsia joilla on oikeus saada avustaja/avustajia, heidän ongelmansa ovat _hivenen_ suurempi ja laaja-alaisempia kuin diabetes.
Surullisinta on se, että heistäkään kaikki ei täsäs maassa avustajaa saa, vaan he joutuvat selviämään jopa "normi"ryhmissä joissa 20 muuta, tervettä, lasta ja se 3 aikuista.
Se jos mikä on väärin niin heitä kuin ryhmän muitakin lapsia ja aikuisia kohtaan!
Tuo on peruskauraa nykyisin tuo diabeteksen hoito ja siitä tietäminen, meilläkin ryhmässä jokainen kasvattaja käynyt perusasiat läpi ja jos se 1 muodon vuoksi päävastuulöksi nimetty kasvattaja on poissa niin sitten joku muu hoitaa mittaukset, piikit, ruoka-ainesten arvojen laskemisen jne.
Ei se ole mitään hepreaa eikä varsinkaan mitään sellaista mistä ei kuka tahansa muukin lukutaitoinen aikuinen selviäisi.
Nyt laitat vaakakuppiin 2 asiaa, sen haluatko lapsesi ryhmään missä oikeastikin erityistä huomiota ja aikaa vaativia lapsia VAI ryhmään jossa muitakin hänen kaltaisiaan eli kuitenkin suht terveitä lapsia joita kaitsee ne 3 ammattilaista.
meillä kaikki lapset ovat olleet erityislasten ryhmässä. Ovat olleet todella hyviä ja kivoja ryhmiä.
vaahtosi täällä ettei saakaan enää nupullensa avustajaa diabeteksen takia.
Menepä nyt itseesi ja mieti onko tuo vaahtoaminen tosiaan tarpeen, lapsesi ei sairasta akuuttia tappavaa tautia joka olisi salatiedettä kaikille muille kuin sille yhdelle ainoalle hoitsulle joka perehdytetty extrahyvin tautiin.
ja sopeudun tilanteeseen.
HYVISSÄ erityislasten ryhmissä on koulutetut hoitajat ja lapsiin kiinnitetään enemmän huomiota. Erityisyys tuollaisessa ryhmässä ei tarkoita "yleensä" sitä, että esim. 12 lapsesta 3 on lievästi kehitysvammaisia, 3 aggressiivisia, 2 autistista kehitysvammaista, 1 cp-lapsi ja sitten muuten vain käytöshäiriöinen ADHD.
Monessa erkkaryhmässä riippuu hoitajien ammattitaidosta ja lapsilähtöisyydestä/koulutuksesta, kuinka hyvin ryhmä pysyy "kasassa". Esim. meidän isompien lasten erityisryhmässä (he olivat siellä kielenkehityksen viiveen takia - viive muuten kuroutui aika hyvin pk-vuosina) oli vain yksi, jonka "erityisyys" aiheutti ryhmässä ongelmia. Hän oli näitä aggressiivisia, mutta hyvien hoitajien ansiosta ei hänen ongelmansa koko ryhmää pyörittänyt - häneen piti vain tosiaan kiinnittää paljon enemmän huomiota. Monella ongelmat eli ne erityisyydet olivat loppujen lopuksi_melko vähäisiä.
Hän sairastaa diabetesta.
Ryhmässä on 4 lasta yhteensä. Pph on pärjännyt oikein hyvin vaikka asia oli hänellekkin ihan uusi.
Ei diabeetikko tarvitse avustajaa.
lapsella ole oikeus avustajaan? Kyselepä tk:sta? Missä hoitotasapainossa dm on? Ehkä laittaisin ihan tavalliseen ryhmään, koska muuten normaali lapsi. Mutta kysy avustajaa!