Mies haluaa hiekkalaatikon 5 ja 9 vuotialle, järkeä?
Kommentit (27)
meillä 6 v. leikkii pikkuautoilla hiekkiksellä joka päivä. 10 v pyytää pikkuveljeä piilottamaan hiekkaan pieniä dinosauruksia ja leikkii sitten arkeologia.
Molempia kiinnostaa myös pikku-ukkeleille erilaisten sankarijutturatojen tekeminen ja niillä leikkiminen
eivät enää leikkineet, oli vaan tiellä koko höskä
Monet tosi isotkin "leikkii" vielä hiekkalaatikolla.
tuonikäiset vielä leikkii hiekkiksellä. Onko lapset pyytäny sitä?
Mutta varmaan ainakin pariksi vuodeksi olisi käyttöä.
ja edelleen puuhailevat hiekkiksella. Neppiautokisaa, erilaista rakentelua ja kaivuuta jne. Suosittelen! Ainakin parempaa ajanvietettä kuin pleikka...
Meillä se poistettiin tuon ikäisiltä kun eivät enää pariin vuoteen käyttäneet koko hiekkistä. Hetken se voi kiinnostaa mutta hyvin nopsaan unohtuu.
meidän 4 ja 7v pojat ei leiki oikein enää hiekalla.
Kysy lasten mielipidettä. Turhaa te vanhemmat siinä kättä väännätte. Lasten halut kai ratkaisee?
nuoremmalle on ainakin käyttöä pitkäksi aikaa vielä.. Ja kun leikit loppuu jossain vaiheessa, voihan laatikon kehikon myydä jollekin toiselle, joka tarttee hiekkalaatikkoa..
Meillä pojat kohta 9v ja 7 v. Päivittäin leikkivät hiekkalaatikolla. Tosin seassa säheltää myös 4 ja 2-sisarukset, joten voi olla, että heidän imussaan tulevat hiekkikselle.
Raaskikaa tehdä riittävän iso hiekkalaatikko, mihin mahtuu autoteitä ja kuoppia kaivelemaan, niin pojatkin viihtyvät.
Riippuu tietenkin siitä että ovatko leikkiväisiä muutenkin. Jotkuthan eivät enää "osaa" tuossa iässä leikkiä, pelit vaan kiinnostaa :(
se on niin luovaa etenkin jos isä osallistuu innostamaan poikia! Ole iloinen!
Jos lapset ovat leikkimishaluisia, tykkäävät todennäköisesti vielä muutaman vuoden ajan hiekkalaatikosta. Osa lapsista taas on jo kouluiässä sen verran peliriippuvaisia, etteivät kaipaa hiekkalaatikkoa pätkääkään.
Kysykää siis lapsilta.
Lisäksi: ei siitä hiekkalaatikosta nyt mitenkään MAHDOTON ole eroonkaan päästä... jos teillä on kohtuukokoinen tontti, levittäkää hiekkaa ohuelti nurtsille (nurmikko hyötyy usein hiekkapitoisesta maasta) ja loput kärräätte vaikkapa tienposkeen. Ja tilalle voi kaivaa vaikkapa hyvän perennapenkin. Yhden iltapäivän homma.
meillä kyllä lapset pelaa mitään pelejä (paitsi lautapelejä), eikä meillä hiekkalaatikolla silti ollut käyttöä enää tuossa 5v jälkeen. Ihan muita leikkejä leikkivät pihalla.
Mutta tokihan se palstalla on joko pelit tai hiekkalaatikko! =D
hiekkiksen. meillä leikkii 6v ja 9v...
saahan sen tosiaan sitten pois, jos huomaa, ettei enää lapsia kiinnosta. Meillä lapset 7v., 4v. ja pian 1v. ja naapurustossa 2-8v. lapsia. Viikonloppu meni taloyhtiön yhteisellä hiekkalaatikolla ja trampalla omien ja naapurin lasten kanssa. Ja kyllä ne isommatkin siellä hiekkiksella viihtyivät siinä missä pienemmätkin.