ostaisitko 300e vai 800e astianpesukoneen? miksi?
taistelen itseni kanssa---olen ostamassa uutta konetta.
haluan boschin.
tarjolla on 300e peruskone ja sitten "luxus"malli 800e.
haluaisin ostaan sen 800e koneen,hiljaisemman käyntiäänen ja hivenen pienemmän sähkönkulutuksen mukaan.
vai onko se 10desibeliä nyt niin paljon,että siitä kannattaa maksaa tavallaan 500e ylimääräistä?
kumman sinä ostaisit ja miksi?
Kommentit (28)
tiskikone makso 300e ja on toiminu jo 8 vuotta, tosi tyytyväinen oon ollu. En missää nimessä maksas 800e vaikka varaa oiski.
mahtaa olla myös suuri ero. Itse ostin 2 vuotta sitten uuden koneen ja panostin myös vedenkulutukseen. Ja kyllä sen nyt laskuissa huomaa, että koneet on vähäkulutuksisia! Nykyinen kone mittaa tarvittavan veden eikä ota kerrasta koko konetta täyteen.
että on kyllä tosi hyvä kone. Ei lainkaan äänekäs (avokeittiö). Pikapesu puuttuu, selvitään ilmankin. Kalliimmissa koneissa on usein todella ärsyttävä piippaava äänimerkki, joka ilmoittaa kun ohjema on valmis - olen todella tyytyväinen, että en enää herää keskellä yötä raivostuttavaan piipitykseen.
parin vuoden päästä. Laatu maksaa!
Ostettiin edullisempi pyykinpesukone,UPO,maksoi noin 450e. Luultiin olevan kohtuullisen laadukas hintaisekseen.Kone hajonnut jo 5 kertaa 3 vuoden aikana, koneeseen vaihdettu jo niin monta uutta osaa että voi melkein uudeksi koneeksi laskea. onneksi oli 4 vuoden takuu, muuten olisi kalliiksi tullut halpa kone. ÄLÄ OSTA halvinta!
taidan nyt sitten omin avuin kallistua sen kalliimman puoleen.
ap
No sen halvemman. Ehdottomasti. Josko hintaeroa olisi 100 euroa saattaisin harkita, mutta luultavasti silloinkin ostaisin sen halvemman :D
Käyntiääneen kannattaa kiinnittää huomiota ainakin, jos on ns. avokeittiö. 10 desibeliä voi olla merkittävä, riippuu äänen laadusta.
Ostimme alkuvuodesta Siemensin astianpesukoneen, josta maksoimme sievoisen summan. Valitsimme sen juuri siksi, koska se oli hiljainen. Joo, onhan se, mutta pesee paljon huonommin kuin entinen. Nyt tuntuu, että olisin voinut ostaa halvan mallin.
10 dB on paljon! Varsinkin silloin, jos teillä on avokeittiö, kannattaa sijoittaa hiljaisuuteen. Me ostettiin tuon hintaluokan Miele, enkä kadu!
välillä, päädyin 550€ maksaneeseen. 1000€ maksanut tiskari kun vaati heti takuukorjauksen ja on muutenkin sohlannut koko ajan.
ja niin oon tehnykin.2 konetta (halpaa) oon ostanu ja molemmat toiminu moitteettomasti.Sen sijaan tässä meijän uudessa kodissa ehkä keskihintanen kone aivan merkkikone pesee tosi huonosti.miks ostaa kalliin kun ei nykyään koneita oo tehty kestämään mitään 20 vuoden käyttöä...
Aika paljon tuntuu olevan eroa siinä minkä kokoisia laseja yläkoriin mahtuu jne.
Me ostimme aiemmin keväällä halvemman vaihtoehdon, sillä se oli sisätiloiltaan järkevämpi.
Ehdottomasti hiljaisempi, hinnasta viis. Niin minä ainakin tekisin.
kalliimpi ei tod. ole melkein triplasti parempi. Ja jos koneeseen ei ole tyytyväinen, halvan koneen poismyynti on edullisempaa kuin kalliin koneen myynti.
eli kalliimman. Meillä nyt reilu 2v "vanha" apk (merkiltään Elektrolux) ja oli ostettaessa ovh jotain 1300euroa (malliston kallein) ja hetkeäkään en ole katunut. Pesee hyvin ja on todella hiljainen. Vain vedon oton ja poiston kuulee. Ja jos esim tv päällä, ei edes huomaa apk:n päällä oloa. Niin, ja meillä huoneratkaisu verrattavissa avokeittiöön, vaikkei aivan sellainen ole.
Lisäksi olen todella tyytyväinen koneen rosteripintaan, sillä ihan vedellä kastellulla luudulla tulee siistiä (kuten myös jk:n ja pk:n pinnoista, jotka olivat vastaavasti malliston edullisimmasta päästä).
Ajattelen koneen käyttöikää. Mielestäni sen 800€ koneen tulisi olla käyttöiältään lähes kolminkertainen, jotta sen ostaminen kannattaisi. Eikä se sitä todennäköisetsi ole.
Mutta vinkkaas mullekin, jotta mistä saa 300€ hyvn koneen. Kelpais meillekin, kun vanha 300€ kone meni 7 vuoden käytön jälkeen rikki.
No mun täytyy vielä kommentoida, että mulla on joku 20 vuotta vanha tiskikone ja ihan hyvin tuo pesee ja keittö, olohuone ja eteinen on yhtä isoa tilaa ja ei mitenkään melut häiritse. Itselle ei tulisi mieleenikään miettiä maksanko 500 euroa enemmän vaikka olisi miten hieno kone!
jos vain rahaa on. 10db on paljon ja pesutuloskin voi olla halvemmassa huomattavasti huonompi. Meillä oli edellisessä asunnossa uusi halppis tiskikone ja pesutulos oli välttävä sekä lisäksi kone oli äänekäs. Mikä ei ollut kovin kivaa, kun lastenhuone oli keittiön vieressä.
Nyt uuteen asuntoomme en harkitsisi enää mitään halppismallia.
tosi hyvan, esim. kallis merkki ja siita halvempi malli. Mielummin maksaisin Mielen halvimmasta mallista sen 700 kuin Boschin kalleimmasta saman summan. Miele tod nak kestaa pidempaan, joten tulee sikali halvemmaksi. Boschissa taas ne on aika pienia eroja eri mallien kesken, lahinna jotain pienta extra-ominaisuutta jolla ei kamalasti tee mitaan.