kävin vaunuttelemassa 3vkoisen kanssa... vaatteista asiaa
Vauvalla oli päällä potkuhousut, body, puolipotkarit, päähine, collegehaalari (puoliksi auki), makuupussi.. ja sain vähentää aluksi makuupussin auki ja lopyksi avata collegehaalarit (vähän ohuempaa kangasta noi..)
Mitä olisi oikeasti pitänyt laittaa päälle??? huomenna vielä lämpimempi.. sisällä NYT jo +25 astetta, mitä vauvalla pitäisi olla päällä?
itselläni on t-paita ja collegehousut..
t. ensimmäinen vauva
Kommentit (6)
pitkähihaisen bodyn ja potkarit ja kevyen viltin päälle. Jos tuntuu, että liian kuuma, ottaisin viltin pois tai antaisin olla vain jaloilla. Viltin sijasta voisin ehkä laittaa toiset housut ja paidan päällä. Vauva kuitenkin varjossa vaunuissa niin siellä ei niin lämmin ole. Päähän kevyt, korvat peittävä päähine.
Mulla on kolme lasta ja aina yhtä hankala miettiä mitä laittaa niille päälle :)
Aamulla puoli kymmeneltä lähdin lenkille ja oli +9 astetta, laitoin vauvalle ohuen ruskovillahaalarin ja äitiyspakkauksen vanuhaalarin, ei peittoa. Itsellä takki, hanskat ja kaulaliina. No puoleltapäivin (edelleen samalla lenkillä) olikin jo superkuuma ja kävelin t-paita päällä, vauvalta oli taas vähän vaikea vähentää vaatetusta herättämättä. Avasin molemmat haalarit vaan. Mutta oli kyllä sitten hieman kuumissaan herätessään yhden pintaan.
pelkästään, sen äp makuupussin saa jo jättää pois. vauvan ympärille jää tilaa ilman kiertää niin ei tuu niin nopsaan kuuma.
bodyn ja puolipotkarien päälle ohuen haalarin. Esim. äp-pakkauksen villahaalarin ja sitten lapsen makuupusiin. Lisäksi ohuehko myssy ja villasukat. Kokeilisin välillä, pitääkö makuupussia avata. Todennäköisesti sitä ei voisi pitää aivan kiinni.
Moi! Riippuu myös todella paljon vauvasta onko ns. kuumaverinen vai vilukissa. Minulla ollut läpi talven (vauva syntyi joulukuussa) vaikeuksia pukea pienokaista, koska olen itse vilukissa ja vauva on perinyt isältään kunnon hikipään geenit. Ja pojan varpaat haisee aina ihan juustolle :D :D :D Kokeile niskasta lämpöä niin tiedät. Ja kivoja vaunutteluretkiä teille :)
kuin ulkona muuten. Älä läkähdytä lastasi. Niskasta kokeilemalla tuntee, onko vauvalla hiki.