uskonnottomat hautajaiset
Olette varmaan jotkut olleet, niin mikä oli hyvää mikä huonoa? Vinkkejä ohjelmasta siis kaipaisin. Uskonto tuo hautajaisiin aika helpon kaavan (omaisille vaivaton), mutta entä kun uskontoa (ja pappia puhumassa) ei ole.
Kommentit (6)
ei tosiaan olisi pappi sopinut niihin hautajaisiin, puhumaan asioista, joihin poismennyt ei uskonut. Itse olin just hautajaisissa, joissa pappi sanoin vainajan nimen väärin ja muutenkin lässytti kaikenlaista, mihin kuollut ei taatusti uskonut, jotenkin niin kornia.
Kyllä papin kanssa jutellaan ennen hautajaista ja kerrotaan asioista jotka oli kuolleelle tärkeitä.
Valitettavasti tarinoinnista huolimatta ne puheet ei aina tunnu olevan ihan siitä kuolleesta ihmisestä. Joskus on joo tullut nimikin väärin
puhumaan vainajasta, esim. hänen vanhempiaan/sisaruksiaan/lapsiaan tai puolisoaan tai ystäviä, ketä hengissä onkin. Suurin osa tulee MIELELLÄÄN puhumaan, ja osaa puhua PALJON paremmin vert. joku pappi uskovaisten hautajaisissa. OMAKOHTAINEN tarina/kertomus on aina paras, me silloin Veikon kanssa jne. mutta voi puhua yleisestikin "Veikon isä kuoli nuorena ja hän halusi olla hyvä isä lapsilleen" jne.
Saa itse suunnitella ohjelman, valita musiikin ja mahdolliset puheet, myös puhujat. Koko hautajaisten tyyli on itse valittavissa, pidetäänkö muodollisena vai rennommassa ilmapiirissä. Eipä sitä hautajaisissa paljon ohjelmaa yleensä ole.
Jos jotain huonoa pitää keksiä, on se varmaan uskoville vieraille outoa ja monelle vaikea hyväksyä ettei jumalia siellä palvota.