perhepäivähoito ja erityislapsi
Onko kellään kokemuksia erityislapsesta perhepäivähoidossa? Oma lapsi on aloittamassa perhepäivähoitopaikassa, jossa on myös erityistä tukea tarvitseva lapsi..nyt mietityttää, että mahtaako hoitajan aika riittää omalle lapselle lainkaan. Erityislapsi vie ns.kahden lapsen paikan eli hoidossa on yhteensä vain kolme lasta. Kokemuksia kenelläkään?
Kommentit (5)
Myös dysfaatikko ja diabetesta sairastavat lapset on ollut hoidossa.
Liikuntarajoitteiset olivat ainoastaan kahden paikalla. Osaan tukiviittomia ja olen saanut paljon koulutusta puheenkehitysongelmiin ja tarkkaavaisuushäiriöhin.
Ei ne erityislapset milläänlailla ole vieneet aikaa ja huomiota muilta lapsilta.
Erityisyys on jollainlailla muille lapsille erittäin avartava kokemus. Varsinkin kielelliset ongelmat jollain lapsella, auttavat muiden kehitystä koska luetaan, lauletaan ja harjoitellaan paljon. t. pph jolla ollut useampia erityislapsia hoidossa.
Kuinka monta integroitua on ryhmässä?
Joo, en tiedä millainen tilanne päiväkodissa olisi, mutta mielestäni tämä tilanne on kuitenkin vähän erilainen. Päiväkodissa on iso ryhmä, jossa mahdollisesti yksi integroitu lapsi ryhmää kohden. Perhepäivähoitajalla olisi alkuun vain oma lapseni ja tämä erityistä tukea tarvitseva lapsi.
Ja en pelkää, että erityisyys tarttuu, kuten joku fiksusti kyseli. Työskentelen itse erityislasten kanssa ja tiedän kuinka haastavaa em. työ voi olla.
Sehän riippuu täysin siitä, millainen erityislapsi on kyseessä.