Kamalaa kun koulussa on pakkoäidinkieli ja pakkomatikka ja pakkovälitunnitkin
Pelkkää pakkoa vaan. Onko pakko mennä kouluun, jos ei taho?
Kommentit (11)
pakko kaikkien lukea mutta pakkoruotsia sen sijaan on joka opintoasteella opiskeltava. Pakkoruotsi taitaa olla ainut sellainen aine muuten. Ahvenanmaalla ei ole pakkosuomea, joka on hyvin kummallista kun ollaan kuitenkin Suomessa. Voisit hyvin mennä sinne kiekumaan noita samoja argumenttejasi. Pakkoruotsi on Suomessa kaikille, pakkosuomi sen sijaan ei.
Maailmassa on noin 200 maata joissa on pakkomatikkaa mutta pakkoruotsia ei ole kuin Suomessa (ruotsissa tietty). Kiinassa, USAssa, Intiassa, Kongossa, Malesiassa jne. ei pakkoruotsia ole. Ihmettele sitä ensi kerralla, jooko?
Maailmankartan tai karttapallon tarkasteleminen muutenkin antaisi joillekin näemmä vähän enemmän perspektiiviä.
Onko pakko syyä kesäkeittooki jos ei taho!
Maailmankartan tai karttapallon tarkasteleminen muutenkin antaisi joillekin näemmä vähän enemmän perspektiiviä.
Tuosta näkee jo hyvin pakkoruotsin järjettömyyden:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_ruotsin-_ja_kaksikielisist…
Valitettavan monessa koulussa joutuu pakosta opiskelmaan myös englantia, koska muihin kieliin ei synny tarpeeksi isoa ryhmää, että ne perustettaisiin.
Valitettavan monessa koulussa joutuu pakosta opiskelmaan myös englantia, koska muihin kieliin ei synny tarpeeksi isoa ryhmää, että ne perustettaisiin.
Mutta tässä toteutuu demokratia: ylivoimaisesti suurin osa haluaa aloittaa englannilla.
Eikö ruotsin kohdalla voisi toteuttaa samanlaista demokratiaa? Jos ylivoimaisesti suurin osa valitsee ruotsin 7. luokalla, niin sitten ei tarvitse muita kieliä. Jos taas valitaan merkittävästi muita kieliä, niin sitten niistä pitää järjestää ryhmiä.
on koulupakko. Eikö voitaisi kaikki ryhtyä vaika hipeiksi niin sais tehdä mitä haluaa.
oppiaineena voi puolustaa ihan samoin argumentein. Muista se ja varo.
On se elämä vaan niin kurhjaa kun on koulupakko. Eikö voitaisi kaikki ryhtyä vaika hipeiksi niin sais tehdä mitä haluaa.
Valitettavan monessa koulussa joutuu pakosta opiskelmaan myös englantia, koska muihin kieliin ei synny tarpeeksi isoa ryhmää, että ne perustettaisiin.
Mutta tässä toteutuu demokratia: ylivoimaisesti suurin osa haluaa aloittaa englannilla. Eikö ruotsin kohdalla voisi toteuttaa samanlaista demokratiaa? Jos ylivoimaisesti suurin osa valitsee ruotsin 7. luokalla, niin sitten ei tarvitse muita kieliä. Jos taas valitaan merkittävästi muita kieliä, niin sitten niistä pitää järjestää ryhmiä.
niin silloinkin vähämmistöön jääneelle ko. kielen opiskelu on "pakko".
Mitäs jos osassa kouluissa kohta enemmistönä olevat päättävät haluta opiskella vaikka kiinaa ja kullannuppunen ranskaa, niin siinähän opiskelee kiinaa, koska enemmistö päätti näin.
Miksi matematiikka on pakollista?!?! En ole koskaan tarvinnut hankalaa matikkaa mihinkään! Tottakai perus plus, miinus yms laskut, mutta että yhdeksän vuotta vähintään pitää opiskella matikkaa! Kyllä voin sanoa että ruotsista on ollut huomattavasti enemmän hyötyä. Siis Suomessa. Kun täällä on kaksi virallista kieltä. Miksi haluatte tyhmentää itseänne? Ja ei, en ole suomenruotsalainen
vähentää muiden kielten kiinnostavuutta ja siksi ryhmäkoot muissa kielissä saattavat jäädä pieniksi.
Palaapa asiaan, kun 70% kansasta on kanssasi samaa mieltä.