Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko joku kertoa perussuomalaisista

Vierailija
20.04.2011 |

Eli en ole tätä kauhean tarkkaa seurannut mutta minkälaista maahanmuutto politiikkaa nämä persut kannattavat...?



Mä ymmärsin, että Soini hyväksyy maahanmuuton jos muuttajat noudattavat Suomen lakia ja maksavat veroja. Onko tämä oikein ymmärretty?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Timo Soinin ja Aborttibloggarin yhteinen tarina"...



Siinä sulle "maahanmuuttopolitiikkaa"...heh, heh...

Vierailija
2/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut kannattavat maastamuuttopolitiikkaa. Maassa maan tavalla, tai ulos. Ja maassa maan tavalla niin, ettei näy mitään mikä erottaisi muista kansalaisista. Tuulipuku-univormut pakollisiksi ja lievä savolainen aksentti, niin saat jäädä. Kunhan et vie työpaikkaa syntyperäiseltä tai pyydä rahallista (tai muutakaan) apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei niin helposti pääsisi tänne. Ja tuo abortti mielipide on vain Soinin ei siihen tarvi vetää koko puoluetta. Ei täältä kannata kysyä saat aivan väärän kuvan.

Vierailija
4/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut eivät pidä monikulttuurisuudesta. Jotkut puhuvat rasisteista, minä tyydyn vain kysymään, että voimmeko me suomalaiset olla niin itsekkäitä, että yksin kieltäydymme ottamasta apua tarvitsevia maahamme?



Otammehan nyt jo muita maita vähemmän mamuja..

Vierailija
5/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut eivät pidä monikulttuurisuudesta. Jotkut puhuvat rasisteista, minä tyydyn vain kysymään, että voimmeko me suomalaiset olla niin itsekkäitä, että yksin kieltäydymme ottamasta apua tarvitsevia maahamme?

Otammehan nyt jo muita maita vähemmän mamuja..

emme me voi olla niin itsekkäitä, että emme halua maamme tuhoutuvan, emmehän? haloo

haluatko lastemme asuvan islamilaisessa tasavallassa?

katso näitä



Vierailija
6/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otammehan nyt jo muita maita vähemmän mamuja..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli en ole tätä kauhean tarkkaa seurannut mutta minkälaista maahanmuutto politiikkaa nämä persut kannattavat...?

Mä ymmärsin, että Soini hyväksyy maahanmuuton jos muuttajat noudattavat Suomen lakia ja maksavat veroja. Onko tämä oikein ymmärretty?

Kuten Kokoomuskin, persut suhtautauvat positiivisesti sellaiseen maahanmuuttoon, josta on Suomelle positiivisia tai neutraaleja seuraamuksia. Käytännössä tämä tarkoittaa työperäistä maahanmuuttoa. Myös pakolaiset ovat tervetulleita, tosin pakolaiskiintiötä tulee voida muuttaa maan taloudellisen tilanteen mukaan. Tällä hetkellä se on 700.

Ongelma on siis lähinnä perusteeton turvapaikanhakuruljanssi, joka kuormittaa systeemiä ja aiheuttaa runsaasti kuluja. Suurin osa turvapaikanhakijoista saa kielteisen päätöksen, koska turvapaikan myöntämiselle asetetut kriteerit eivät täyty. Tämä ruljanssi hankaloittaa niidenkin elämää, jotka oikeasti tarvitsevat turvapaikkaa. Suomi on edelleen houkutteleva maa turvapaikanhakijoille, koska koko käsittelyprosessin ajan (yli vuosi) kustannetaan ylöspito ja maksetaan toimeentulotukea. Monissa muissa maissa on paljon tiukempaa.

Persut haluavat, että Suomesta oleskeluluvan saavat turvapaikan hakijat saavat kunnollisen kieli- ja kotouttamiskoulutuksen. Lasten täytyy saada kouluissa eritystä sopeuttamisopetusta, että pärjäävät jatkossa tavallisilla luokilla.

Tämä kaikki selviää persujen vaaliohjelmasta.

Vierailija
8/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen linja vuonna 2009 oli vielä "etnisesti rikas Suomi"



Jyrkin (matematiikka 6, puhetaito 10), kirjoitus:



"Suomi tarvitsee maahanmuuttajia



Turun Sanomat 2.6 2009 02:31:04



Kokoomus on suvaitsevainen ja moniarvoinen puolue. Arvostamme eri kulttuureita rikkautena ja haluamme rakentaa Suomestakin moniarvoista ja -kulttuurista avointa yhteiskuntaa. Suvaitsevaisuus ja moniarvoisuus tarkoittavat myös sitä, että kannatamme keskustelukulttuuria, jossa vaikeistakin asioista saa kertoa näkemyksiään, ilman että tulee leimatuksi.



Suomi tarvitsee uusia suomalaisia. Me tarvitsemme tulevina vuosina paljon työperäisiä maahanmuuttajia. Väestömme ikääntyy ja työtä riittää tehtäväksi paljon enemmän kuin meitä suomalaisia tekijöiksi. Suomi on ainoa Euroopan maa, jolla jo ensi vuonna työikäisten määrä lähtee laskuun. Kunhan siis selviämme uuteen nousuun maailmanlaajuisesta talouskriisistä, on meillä jälleen työvoimapula. Jokaiselle suomalaiselle riittää siis työtä.



l



Meidän nykyisten suomalaisten työpanos ei kuitenkaan yksin riitä hyvinvointiyhteiskunnan rahoittamiseen. Hyvinvointi syntyy vain työstä, ja siksi jokainen Suomeen työhön tuleva on erittäin lämpimästi tervetullut.



Haluamme myös kantaa humaanin vastuumme maailman hätää ja vainoa kärsivistä. Siksi haluamme ottaa Suomeen pakolaisia ja turvapaikanhakijoita oman osuutemme. Meidän on kuitenkin pystyttävä tarjoamaan jokaiselle tulijalle hyvät edellytykset oppia toimimaan kulttuurissamme uutena suomalaisena muiden joukossa.



Jaan kuitenkin lähes jokaisen suomalaisen kanssa käsityksen, että pakolais- ja turvapaikanhakijan statusta ei saa käyttää väärin. Väärin perustein hakevat vievät käsittelyaikaa ja paikkoja todellista ja suurempaa hätää kärsiviltä.



Kokoomukselle maahanmuutto on myönteinen asia. Siihen liittyvät ongelmat taas ovat sen verran yksityiskohtaisia, että niistä pitäisi puhua ympäripyöreästi. Koska kyseessä on myös herkkä asia, pitäisi sanoa täsmällisesti mitä tarkoittaa, ettei tule väärinymmärretyksi. Mutta puhua saa, ja pitääkin puhua.



Olen ollut huolestunut siitä, että maahanmuutosta, turvapaikanhakijoista ja pakolaispolitiikasta on ollut viime vuosina hankalaa puhua leimautumatta heti rasistiksi. Sellainen keskustelukulttuuri ei voi kuulua avoimeen länsimaiseen demokratiaan. Meidän pitää sallia avoin keskustelu näistä aiheista. Muuten vaarana on keskustelun purkautuminen yksinkertaistuksina ja ylilyönteinä, joista on esimerkkejä viime ajoilta.



l



Ei voi olla tulematta mieleen, että maahanmuuttokeskustelun kulttuurissa on ollut samoja sävyjä kuin ulkopoliittisessa keskustelussa vielä aivan viime vuosina. Ulkopoliittisessa keskustelussahan ei vielä muutama vuosi sitten suvaittu yhtään virallisesta linjasta poikkipuolista sanaa, ilman että keskustelun avaaja leimattiin.



Jos halusi käydä erittäin rauhallista ja analyyttista keskustelua vaikkapa Suomen mahdollisen Nato-jäsenyyden vaikutuksesta Suomen turvallisuuteen tai kansainväliseen asemaan, alkoi välittömästi ryöpytys monelta rintamalta. Kokoomusta syytettiin Nato-intoilusta, hätäilystä ja Suomen turvallisuuspoliittisen linjan vaarallisesta hämmentämisestä.



Vaadimme tuolloin, että Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta pitää pystyä puhumaan avoimesti ja analyyttisesti erilaisin mielipitein, ilman että joutuu leimatuksi. Monen vuoden jälkeen on hyväksytty, että puhua saa ja erilaisia painotuksia hyväksytään, mutta toimintalinja sovitaan yhdessä. Samanlaista keskustelukulttuurin muutosta kaipaamme myös maahanmuutto- turvapaikanhakija- ja pakolaiskeskusteluun.



Näissä kysymyksissä on myös erilaisia ongelmia ja ne pitää pystyä tunnistamaan sekä niistä järkevästi keskustelemaan. Jos puhuja yrittää väittää mistä tahansa muusta politiikan alasta, että se on täysin ongelmatonta, pidetään puhujaa yksinkertaisena. Miksi siis maahanmuutto- ja pakolaiskysymyksissä olisi toisin?



l



Suhtaudutaan siis suvaitsevaisesti keskusteluun maahanmuuton ja kulttuurien kohtaamisten ongelmista. vain siten voimme ryhtyä erilaisia ongelmia hoitamaan. Me teemme karhunpalveluksen koko maahanmuuttopolitiikallemme, jos annamme keskustelun puutteen kärjistää ongelmia entisestään.



Keskustelun puutteesta ja leimaamisesta seuraa nimittäin aina ylilyöntejä. Tosiasioiden tunnustaminen on tässäkin suhteessa järkevää. Kokoomus haluaa tulevaisuudessa moniarvoista, suvaitsevaa ja etnisesti rikasta Suomea. Ryhdytään ajoissa puhumaan mitä se meiltä ja uusilta suomalaisilta vaatii. Näin voimme välttää ongelmia jo etukäteen ja vaalia moniarvoista Suomea rikkautena.



Kirjoittaja on valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja.



JYRKI KATAINEN"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut eivät pidä monikulttuurisuudesta. Jotkut puhuvat rasisteista, minä tyydyn vain kysymään, että voimmeko me suomalaiset olla niin itsekkäitä, että yksin kieltäydymme ottamasta apua tarvitsevia maahamme? Otammehan nyt jo muita maita vähemmän mamuja..

emme me voi olla niin itsekkäitä, että emme halua maamme tuhoutuvan, emmehän? haloo haluatko lastemme asuvan islamilaisessa tasavallassa? katso näitä

Maailma muuttuu. Ei ole oikein humaania olla ottamatta apua tarvitsevia ihmisiä maahan, eikä edes mahdollista. Meillä on esimerkiksi YK:n ihmisoikeuslait, joiden mukaan palauttaminen maahan, jossa on hengenvaara on laitonta. Eli homma ei ole ihan niin helppo, että rajalle laitetaan exit only -kyltti.

Ja mitä tulee tuohon pelkoosi islamilaistumisesta, niin minusta se on uuden pelkoa ja liioittelua. Itse olen työskennellyt kaksi vuotta nuorten mamujan kanssa ja voin sanoa, että he olivat pääosin mukavaa porukkaa. Jokainen yritti tosissaan päästä töihin, vaikka se oli vaikeaa. Toki meillä on näitä traumatisoituneita sekopäämamujakin, mutta eikä suomalaisissakin niitä riitä?

Ongelma on se, että hullut pitäisi saada hoitoon nopeammin ja nuoret innokkaat integroitua nopeammin yhteiskuntaan. Suomen ainoa maahanmuutto-ongelma on se, että emme ole jaksaneet, viitsineet tai osanneet INTEGROIDA.

Vierailija
10/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen linja vuonna 2009 oli vielä "etnisesti rikas Suomi"

Jyrkin (matematiikka 6, puhetaito 10), kirjoitus:

"Suomi tarvitsee maahanmuuttajia

Turun Sanomat 2.6 2009 02:31:04

Kokoomus on suvaitsevainen ja moniarvoinen puolue. Arvostamme eri kulttuureita rikkautena ja haluamme rakentaa Suomestakin moniarvoista ja -kulttuurista avointa yhteiskuntaa. Suvaitsevaisuus ja moniarvoisuus tarkoittavat myös sitä, että kannatamme keskustelukulttuuria, jossa vaikeistakin asioista saa kertoa näkemyksiään, ilman että tulee leimatuksi.

Suomi tarvitsee uusia suomalaisia. Me tarvitsemme tulevina vuosina paljon työperäisiä maahanmuuttajia. Väestömme ikääntyy ja työtä riittää tehtäväksi paljon enemmän kuin meitä suomalaisia tekijöiksi. Suomi on ainoa Euroopan maa, jolla jo ensi vuonna työikäisten määrä lähtee laskuun. Kunhan siis selviämme uuteen nousuun maailmanlaajuisesta talouskriisistä, on meillä jälleen työvoimapula. Jokaiselle suomalaiselle riittää siis työtä.

l

Meidän nykyisten suomalaisten työpanos ei kuitenkaan yksin riitä hyvinvointiyhteiskunnan rahoittamiseen. Hyvinvointi syntyy vain työstä, ja siksi jokainen Suomeen työhön tuleva on erittäin lämpimästi tervetullut.

Haluamme myös kantaa humaanin vastuumme maailman hätää ja vainoa kärsivistä. Siksi haluamme ottaa Suomeen pakolaisia ja turvapaikanhakijoita oman osuutemme. Meidän on kuitenkin pystyttävä tarjoamaan jokaiselle tulijalle hyvät edellytykset oppia toimimaan kulttuurissamme uutena suomalaisena muiden joukossa.

Jaan kuitenkin lähes jokaisen suomalaisen kanssa käsityksen, että pakolais- ja turvapaikanhakijan statusta ei saa käyttää väärin. Väärin perustein hakevat vievät käsittelyaikaa ja paikkoja todellista ja suurempaa hätää kärsiviltä.

Kokoomukselle maahanmuutto on myönteinen asia. Siihen liittyvät ongelmat taas ovat sen verran yksityiskohtaisia, että niistä pitäisi puhua ympäripyöreästi. Koska kyseessä on myös herkkä asia, pitäisi sanoa täsmällisesti mitä tarkoittaa, ettei tule väärinymmärretyksi. Mutta puhua saa, ja pitääkin puhua.

Olen ollut huolestunut siitä, että maahanmuutosta, turvapaikanhakijoista ja pakolaispolitiikasta on ollut viime vuosina hankalaa puhua leimautumatta heti rasistiksi. Sellainen keskustelukulttuuri ei voi kuulua avoimeen länsimaiseen demokratiaan. Meidän pitää sallia avoin keskustelu näistä aiheista. Muuten vaarana on keskustelun purkautuminen yksinkertaistuksina ja ylilyönteinä, joista on esimerkkejä viime ajoilta.

l

Ei voi olla tulematta mieleen, että maahanmuuttokeskustelun kulttuurissa on ollut samoja sävyjä kuin ulkopoliittisessa keskustelussa vielä aivan viime vuosina. Ulkopoliittisessa keskustelussahan ei vielä muutama vuosi sitten suvaittu yhtään virallisesta linjasta poikkipuolista sanaa, ilman että keskustelun avaaja leimattiin.

Jos halusi käydä erittäin rauhallista ja analyyttista keskustelua vaikkapa Suomen mahdollisen Nato-jäsenyyden vaikutuksesta Suomen turvallisuuteen tai kansainväliseen asemaan, alkoi välittömästi ryöpytys monelta rintamalta. Kokoomusta syytettiin Nato-intoilusta, hätäilystä ja Suomen turvallisuuspoliittisen linjan vaarallisesta hämmentämisestä.

Vaadimme tuolloin, että Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta pitää pystyä puhumaan avoimesti ja analyyttisesti erilaisin mielipitein, ilman että joutuu leimatuksi. Monen vuoden jälkeen on hyväksytty, että puhua saa ja erilaisia painotuksia hyväksytään, mutta toimintalinja sovitaan yhdessä. Samanlaista keskustelukulttuurin muutosta kaipaamme myös maahanmuutto- turvapaikanhakija- ja pakolaiskeskusteluun.

Näissä kysymyksissä on myös erilaisia ongelmia ja ne pitää pystyä tunnistamaan sekä niistä järkevästi keskustelemaan. Jos puhuja yrittää väittää mistä tahansa muusta politiikan alasta, että se on täysin ongelmatonta, pidetään puhujaa yksinkertaisena. Miksi siis maahanmuutto- ja pakolaiskysymyksissä olisi toisin?

l

Suhtaudutaan siis suvaitsevaisesti keskusteluun maahanmuuton ja kulttuurien kohtaamisten ongelmista. vain siten voimme ryhtyä erilaisia ongelmia hoitamaan. Me teemme karhunpalveluksen koko maahanmuuttopolitiikallemme, jos annamme keskustelun puutteen kärjistää ongelmia entisestään.

Keskustelun puutteesta ja leimaamisesta seuraa nimittäin aina ylilyöntejä. Tosiasioiden tunnustaminen on tässäkin suhteessa järkevää. Kokoomus haluaa tulevaisuudessa moniarvoista, suvaitsevaa ja etnisesti rikasta Suomea. Ryhdytään ajoissa puhumaan mitä se meiltä ja uusilta suomalaisilta vaatii. Näin voimme välttää ongelmia jo etukäteen ja vaalia moniarvoista Suomea rikkautena.

Kirjoittaja on valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja.

JYRKI KATAINEN"

niin huomaat, että myös kokoomus puhuu työperäisestä maahanmuutosta. Avun tarvitsijat ovat näitä turvapaikanhakijoita, jotka täyttävät turvapaikan myöntämiselle asetetut kriteerit. Lisäksi on YK:n suosittama kiintiöpakolaisten joukko. Eli ei mitään eroa persujen vaaliohjelmaan. Eri sanoin vain esitetty.

Täällä näyttää ihmisillä olevan poikkeuksellisen heikko medialukutaito.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikkeuksellisen huonon medialukutaidon vuoksi Kokoomus on Suomen suurin puolue. Kataista, jos jotain ihmistä, pitää ostat tulkita rivien välistä..

Vierailija
12/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreät puhuvat avoimuudesta, hämäävät nuorisoa luontoarvoilla ja etsivät kannattajikseen vähemmistöjä luodakseen mielikuvan suvaitsevuutta suosivasta ryhmästä. Taustalla on kuitenkin poliittinen ideologia, jossa luonto on sivuroolissa. Vihreät ovat eturivissä rajoittamassa sananvapautta ja vaatimassa nettisensuuria ja lienevät kommunistien ohella poliittisen kentän epäisänmaallisinta porukkaa. Vihreät ovat ihmistä vastaan.



Kokoomus ihannoi suuruutta, hinkuu Natoon, kannattaa kuntaliitoksia ja palvoo rahan mahtia sekä haaveilee Euroopan liittovaltiosta. Pojankloppien johtama arvoliberaali Kokoomus kannattaa sukupuolineutraalia avioliittoa ja on siten hylännyt konservatiiviset kannattajansa.



Keskusta kumartelee edelleenkin sekä Mekkaan että Euroopan Unioniin päin ja pyllistää samalla irvokkaasti omalle kansalle.



Demarit ja vasemmisto ovat hylänneet duunarit, koska eivät halunneet puuttua ajoissa maahanmuuttopolitiikan ongelmakohtiin. Puhdasoppiseen sosialismiin kuuluukin internationalismi, jonka mukaan kansallisvaltioiden aika on ohi. Mutta suomalainen veronmaksaja ei takuuvarmasti halua elätikseen ylimielisiä elintasosiirtolaisia. Suomalainen duunari haluaa jatkossakin nostaa salkoon Suomen lipun ja huutaa urheilukilpailuissa HYVÄ SUOMI!



Kaikki edellä mainitut haluavat poistaa rajat ja sekoittaa kansat.



Perussuomalaiset arvostavat isänmaata ja äidinkieltä, omaa kulttuuria ja omia tapoja ja perinteisiä perhearvoja. Perussuomalaiset arvostavat reilua ja rehtiä peliä. Perussuomalaiset arvostavat kansalaisten mielipidettä. Perussuomalaiset puhuvat suoraan ja ovat ihmisen puolella. Perussuomalaiset vastustavat hallitsematonta maahanmuuttoa. Varma ääni Suomelle - äänestä perussuomalaista!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
20.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut eivät pidä monikulttuurisuudesta. Jotkut puhuvat rasisteista, minä tyydyn vain kysymään, että voimmeko me suomalaiset olla niin itsekkäitä, että yksin kieltäydymme ottamasta apua tarvitsevia maahamme?

Otammehan nyt jo muita maita vähemmän mamuja..

Väkilukuun suhteutettuna otamme tarpeeksi mamuja, jonkun nimittäin pitää se maahanmuutto maksaakin.

Monikulttuurisuus tarkoittaa sitä, että monet erilaiset kulttuurit elävät rauhanomaisesti rinta rinnan. Positiivisia esimerkkejä siitä ovat esim. erialaisten etnisten ravintoloiden kirjo (harmaa talous on toinen kysymys) ja vaikkapa mamujen panos musiikkielämään.

Suomessa on ikävä kyllä sellainen tendenssi, että suomalaiset pyrkivät assimiloimaan omat perinteensä muiden kulttuurien tapoihin, esimerkkinä nämä joulu- ja kevätjuhla-asiat kouluissa.

Islaminuskoisille mamuille pyritään kuitenkin järjestämään mahdollisuus toteuttaa omaa kulttuuriaan mm. tarjoamalla yleisessä kirjastossa tila rukoiluun. Minun mielestäni tämä ei ole aivan terve tie, ja sitä varmaan persutkin tarkoittavat kulttuuriasioista esittämillään mielipiteillä, jotka hysteerisesti tulkitaan kansallissosialismiksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yksi