ei se liikunta vaan ruoka
yksi läskikilo on 7500 kaloria. Sellaisen määrän polttaminen liikunnalla on aika mahdottomuus tavis ihmiseltä mutta kun vähentää ruokia sen verran, on helppoa.
Moni vetää sipsiä viikonloppuisin, 100g reilut 500kaloria! ja rehellisyyden nimissä kuka syö vain 100 g sipsiä?
joku kunnon leivos, lähes puolet päivän kaloritarpeesta.
Kommentit (4)
pelkän ruokavalion avulla lisäämättä liikuntaa lainkaan ja eivät ole liikkuneet kuin hyvin vähän aiemminkaan.
Usein riittää se, kun jättää karkit ja muut herkut pois ja syö tavallista ruokaa vähällä rasvamäärällä.
On helppoa jättää syömättä yksi pulla silloin ja toinen tällöin, ottaa vähän vähemmän ruokaa ja syödä illalla sipsien tilalla poppareita tai vaikka porkkanatikkuja.
(btw, itse en syö edes 100g:tä sipsejä kerralla, yleensä 50g tai vähemmän)
Se herkku oli paljon helpompi jättää ottamatta kun lähti ensin lenkille ja mietti uudestaan, kuin jos olisi jäänyt viereen istumaan. Lenkin jälkeen ei enää tehnytkään mieli eikä viitsinyt tuhota kovaa työtä. Toisaalta syömisiä piti miettiä senkin takia, että jaksaa liikkua.
Painon ylläpitäminen on myös ollut helpompaa liikkuen kuin ruokaa miettien. Siinä se menee sivussa.
Kenellä toimii mikäkin. :)
pelkän ruokavalion avulla lisäämättä liikuntaa lainkaan ja eivät ole liikkuneet kuin hyvin vähän aiemminkaan.
Usein riittää se, kun jättää karkit ja muut herkut pois ja syö tavallista ruokaa vähällä rasvamäärällä.