Lapsi "tilauksessa" ja pohdon nyt,
että uskallammeko varata matkan Keniaan; lähtö 27.12.2011.
Kommentit (9)
no voihan sen varata. Jos sitten olet raskaana, etkä halua Keniaan siinä vaiheessa lähteä, niin eiköhän löydy lääkäri, joka kirjoittaa lääkärintodistuksen, jolla voit peruuttaa varauksesi.
Seuraava laskettu aika olisi 17.1. jos siis ensi viikolla tärppäisi.
Kuinka matkatoimistot suhtautuu? Ajattelin, että varausmaksu voisi jäädä siään ja vain siirtäisimme matka-ajankohtaa ja -kohdetta jos raskaus onnistuu.
Meille saattaa käydä niin, että jäämme lapsettomiksi ja siksi yritämme elää kuin eläisimme normaalistikin ja tähän aikaan olemme aina tilanneet kaukomatkan.
ap
matkan peruuntumista raskauden perusteella. Ei edes ennenaikaisen synnytyksen riskin vuoksi. Kokeiltu on.
niin niissä matkan voi perua ja vähintään 4 vk aiemmin peruessa menettää vain toimistokulun, joka on yleensä noin 50 euroa/hlö.
Matkakohdetta ja ajankohtaa voi myös kerran vaihtaa maksutta jos matkaan on vielä vähintään 28 vrk aikaa.
Minun tuurillani en pääsisi sinne, koska tärppäisi. :)
Jos sitten kokeilisin tuota käänteisteoriaa ja varaan matkan. Murehditaan mahdollista peruutusta sitten myöhemmin :)
ap
Mutta jos tärppää ennen sitä niin miettisin sitten tarkasti että lähteä vai ei, silläkin uhalla että rahat menetetään. Itse oon ollut kaukomatkalla yhden raskauden aikana rv 31, en lähtisi enää noilla viikoilla. Sen sijaan jos vointi hyvä niin voisin hyvin lähteä esim. ennen viikkoa 24. Periaatteessa jos kaikki ok niin lääkäri kirjoittaa kyllä lentoluvan viikolle 34 saakka. Raju vatsatauti (esim. ruokamyrkytyksen seurauksena) voi käynnistää synnytyksen.
yli 20, koska lento liki 13 h ja tosiaan on olemassa noita riskejä muutenkin. Mutta jos matkan saa vaihdettua näppärästi vaikka Kanarialle (inhoan) niin sinne voisi uskaltaa myöhemmilläkin viikoilla.
ap
Tai kannattaa ainakin varmistaa saako siitä rahat takaisin jos peruu.