Miten pitkään lasta voi kuljettaa turvakaukalossa? ov
Meillä nuorempi lapsi on melko pikkuinen: nyt 15kk:n iässä 9,5kg ja pituutta luultavasti alle 74cm (74cm vaatteet just nyt passelit). Hän mahtuu siis mainiosti Gracon kaukaloon.
Miten pitkään olette kuljettaneet lasta kaukalossa? Kunnes pää on tullut yläreunasta näkyviin vai kunnes kiloraja (13kg) on tullut vastaan? Vai onko se ikä (12kk) merkittävämpi seikka?
Meillä esikoinen on myös pienikokoinen 3v, joka istuu vielä turvaistuimessa. Hän on nyt hitusen liian kevyt turvavyöistuimeen, joten kuopus odottelee yhä esikoiselta vapautuvaa turvaistuinta tuossa kaukalossa...
Kommentit (13)
mutta talvivaatteissa alkoi olla vähän ahdasta, vaikka lapsi siis painoi vain 9.3 kg.
Kuopus olisi mahtunut vaikka kuinka pitkään mutta vaihdettiin tuossa yhden vuoden tienoilla. Kuopus painoi alle 8 kg tuossa vaiheessa mutta pituutta oli kuitenkin jo 76 cm ja talvikengissä jalat oli aika koukussa. Ajateltiin, että on mukavampi matkustaa, kun ei ole niin ahdasta.
Ihan hyvin voi pitää vielä jonkin aikaa, jos kerran hyvin siihen mahtuu eikä ole ahdasta.
turvaistuimeen. Eli 14-15kk, n. 74cm ja 9kg. Siis kun oli edes suunnilleen sen 9kg, josta ton turvaistuimen suosituskilot alkavat. Meilläkin oli se Gracon kaukalo, mutta mielestäni alkoi olla ahdas talvivaatteissa tuon kokoiselle ja jalat eivät enää olleet mukavasti. Mutta nythän ei tietty tarvii talvivaatetta enää ja jos lasta ei haittaa jalkojen asento, ja pää mahtuu vielä kohdalleen, niin mikäs estääkään kuljettamasta siinä?
Mä en voisi kuvitella, että 13-kiloinen lapsi mahtuu tuohon kaukaloon millään! :D
Tietääkseni se on se tärkein kriteeri. Ikä ja paino ovat enemmän ohjeellisia.
Miten pitkään olette kuljettaneet lasta kaukalossa? Kunnes pää on tullut yläreunasta näkyviin vai kunnes kiloraja (13kg) on tullut vastaan? Vai onko se ikä (12kk) merkittävämpi seikka?
kohta 1 v 7 kk turvakaukalossa. Painoa hällä 10,1.
Meillä Maxi Cosin kaukalo ja kiloraja muistaakseni 13 kg. Jalat on toki koukussa siellä, mutta pää ei tule vielä yli, joten emme ole siirtyneet istuimeen.
Näppärä napata kaukalo mukaan, kun lapsi toisinaan nukahtaa automatkoilla sinne.
Alkoi tulla yli. Olisi mahtunut vielä muuten (n. 70cm ja 10 kk).
Meidän tyttöä kuskattiin kaukalossa n. 1v1kk ikään asti. Pituutta oli tuolloin 78cm, painoa 10,5kg.
Iällä ei suoraan ole mitään merkitystä turvallisuuden kanssa. Kaikissa turvaistuintesteissä on parhaat arviot tulleet kaukaloille. Kyllähän lapsi kaukalossa on parhaassa turvassa kun kolari tulee. Eli senkään takia emme siirtäneet lasta isompien istuimeen ennenkuin pää alkoi tulemaan liian "ylös".
minäkin olen.
En tosin itse pitäisi lasta kaukalossa myöskään silloin, jos painoraja ylittyy. Ja itse asiassa lakikin kieltää sen.
Pään pitää olla kaukalossaTietääkseni se on se tärkein kriteeri. Ikä ja paino ovat enemmän ohjeellisia.
Miten pitkään olette kuljettaneet lasta kaukalossa? Kunnes pää on tullut yläreunasta näkyviin vai kunnes kiloraja (13kg) on tullut vastaan? Vai onko se ikä (12kk) merkittävämpi seikka?
Tiesittekö, että turvavyö ei saa tulla selän takaa, vaan olkapäiden yläpuolelta.
Meillä poika kohta 5kk ja 70cm ja kohta pakko vaihtaa isoon istuimeen kun turvavyöt jää korkeimassakin kohtaa selän taa.
Pään pitää olla kaukalossaTietääkseni se on se tärkein kriteeri. Ikä ja paino ovat enemmän ohjeellisia.
Kyllä se paino on yksi tärkeimmistä kriteereistä.
Paino, päälaki ei saa tulla yli kaukalon selkänojan ja ne vyöt pitää tulla oikeassa kulmassa hartioihin nähden.
sitten varmaan "ihmekaukalo", sillä pituuden puolesta pitkäselkainen lapsemme mahtui kaukaloon vielä yli 80 cm pitkänä.
Istumismukavuus ei vaan enää toppavaatteissa ollut kovin hyvä...
Tiesin tuon turvavyöohjeen.
t. #8
On teillä sitten lyhytselkäisiä lapsia, tai ihmekaukalot? Tiesittekö, että turvavyö ei saa tulla selän takaa, vaan olkapäiden yläpuolelta.
Meillä poika kohta 5kk ja 70cm ja kohta pakko vaihtaa isoon istuimeen kun turvavyöt jää korkeimassakin kohtaa selän taa.
sitten varmaan "
viestin #12 kirjoittikin #9 eikä #8.
Tuossa Gracon kaukalossa on vöille kolme eri säätökorkeutta, joten korkeimmassa asennossa vyöt tulevat edelleen oikeassa suunnassa. Ehkä siis uskallamme vielä hetken käyttää kaukaloa.
Katselin kyllä jo illalla netistä noita turvapalkki-istuimia ja tilaan varmaan kuitenkin piakkoin sellaisen. En taida nimittäin uskaltaa siirtää esikoista turvavyöistuimeen sittenkään kovin äkkiä, kun hän on niin pikkuinen. Kallista näin, mutta turvallisuus toki ennen kaikkea!
Alkoi olla aika ahdasta se istuminen siinä kaukalossa ja kilorajatkin paukkua vastaan, ostettiin isompi istuin.