Lue keskustelun säännöt.
Ihan älytöntä! Verotusasiaa.
06.04.2011 |
Tuttavaperheessä mies ja nainen töissä ja tienaavat keskiverrosti, ovat perusduunareita. Meillä mies töissä, minä hoitovapaalla ja mies tienaa hyvin eli varmaan suurinpiirtein saman kuin tuttavapariskunta yhteensä.
No mitä tekee verottaja? Rokottaa mun miestä TÖRKEÄN paljon, kun se yrittää elättää perhettään ja tienata hyvin. Ja tuttavapariskunta maksaa vaan kohtalaiset verot.
Tuttavaperheelle jää käteen huomattavan paljon enemmän kuin meille verojen maksun jälkeen, vaikka perheen tulot samaa luokkaa. Ja lapsia molemmissa perheissä, meillä kaksi ja heillä kolme.
Epäreilua!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Suomessa verotus kun on henkilökohtaista eikä talouskohtaista. Kun sama määrä jakautuu kahdelle ihmiselle, he säästävät veortuksessa sievoisesti.