"Teen susta lastensuojeluilmoituksen"
exän nyxä meinaa tehdä siis, koska joudun kesän olemaan enemmän iltavuorossa. Meillä tilanne se, että vain 1 sairaanhoitaja on iltavuoroissa (4osastoa) ja kesällä toki lomatkin pitää pitää. Nyt siis jälleen tällainen uhkaus exän puolelta. Ja ei, lapsi ei ole iltaisin yksin. Menee mummoloihin. "Lapsen ei kuulu olla muualla hoidossa", oli exän nyxän mielipide. Ja selvennän sen verran, että lapsi jo 10v ja haluaa mieluumin mummoloihin kuin isälleen ;/.
Kommentit (25)
Että siellä sossussa on valveutunut työntekijä, joka on perehtynyt PAS-oireyhtymään, jos vaikka ap on täysverinen vieraannuttaja-vanhempi..
Että siellä sossussa on valveutunut työntekijä, joka on perehtynyt PAS-oireyhtymään, jos vaikka ap on täysverinen vieraannuttaja-vanhempi..
kanssa kyllä keskustellaan kahdestaan siitä, miksi hän menee mieluummin mummon kuin isän luo.
miksi keskustellaan sosiaalitoimistossa, siksi, että nyxä on tehnyt ilmoituksen. Siitäpä onkin sitten varsin helppo tehdä johtopäätöksiä miksi lapsi ei halua käydä isän luona.
Isän luona käyminen tarkoittaa lapsen ja isän välistä tapaamista ja siinä kuviossa nyxä on täysin ulkouolinen henkilö.
Mielestäni lastensuojeluilmoituksella ei voi uhkailla vaan sen voi tehdä kuka tahansa silloin, kun lapsesta herää huoli. Ei se tarkoita mitään sen kummemimpia "toimenpiteitä" vaan, että sossusta varmistavat/selvittävät, että lapsella on asianmukaiset olot kasvuympäristössään. Ei se ole mitenkään pelottava asia ja jos asiat kerta ovat sulla kunnossa, niin anna tehdä vain.
Ymmärrän kyllä, että vanhemmilla on kasvatusvelvollisuus. Itse olen kuitenkin sellainen "nyxä" eli mieheni lapsi on meidän luona joka toisen viikon. Mieheni asioi lapsen äidin kanssa, mutta kyllä koen, että lapsen asiat jollain tasolla minullekin kuuluvat, kun hän meidän kanssa elää puolet vuodesta. Mihinkään neuvoloihin/koulun vanhempainiltoihin jne en ole tunkemassa, mutta kaikesta en koe, että minua voi poiskaan sulkea. Halusin tuoda tämän ajatuksen esille, tietenkään en osaa sanoa sinun exäsi nyxästä mitään sen suhteen, onko hänen käytöksensä asiallista jne jne... Voimia!
sun lapsen asiat exän nyxälle millään tavoin.
Voi olla 10-vuotias joskus iltojakin yksin.
Mutta jos tekee, selität asiat sosiaalivirastossa, niin ne kertoo asiat sun miehelle.
Mielenkiintoista, miten tyhmiä exien nyxät voi olla!
t. kohtalotoveri
aiheettomasta ilmoituksesta voinut tehda rikosilmoituksen, sittenhan pallo on sinulla?
Älä ole missään tekemisissä tämän nyxän kanssa, asioi siis vain exäsi kanssa. 10-vuotias on jo niin iso, että ei kai häntä voi ihan pakottaa isänsä luokaan menemään, mutta kyllä yrittäisin ehkä ihan noin yleisellä tasolla kannustaa lasta sielläkin kääntymään.
Uhkaus on aina aikuisten välillä naurettavaa mutta vieläpä tuollainen perätön uhkaus. No, ei voi sitä toteuttaa tai tekee itsensä naurettavaksi. Eihän 10-vuotiaskaan voi olla viikkotolkulla yksin iltaisin tai öisin mutta näinhän ei siis ollut kyse teillä.
Että lähi saa hoidattaa lapset missä sattuu, vaikka etä olisikin halukas hoitamaan.
Että lähi saa hoidattaa lapset missä sattuu, vaikka etä olisikin halukas hoitamaan.
se vaan on niin, että etän pitää järjestää olosuhteensa sellaiseksi, että lapsen on siellä kiva olla ja näin ei ole jos siellä on tuollaisia nyxiä.
Mutta minunkin ( ja tämän neuvon olen saanut asianajajalta ) neuvo on: et ole missään tekemisissä nyxän kanssa.
Ja jos se menee tuolle ls-ilmoituslinjalle, niin itsepähän saattaa itsensä noloon tilanteeseen. Ja vielä nolompaan joutuu mies, koska hän joutuu tämän asian sosiaalitoimistossa selvittämään. Miehelle kerrotaan, että nyxä ei ole mikään kuuluva ja sinulla on asianmukaiset lastenhoitojärjestelyt. Ja ei se ole kiva exänkään kuulla sitä, että lapsi menee mieluummin mummolaan kuin isälleen. Kyllä siinä saattaa hieman exän housunlahkeet lepattaa. Lastasi kuullaan jo näissä asioissa. Mun yhdellä tutulla kävi niin, että kun nyxä rupesi tarpeeksi hankalaksi, niin viranomaiset sanoivat miehelle, että kun lapsi menee isälleen, niin nyxän olisi parasta olla jopa kotoa pois silloin.
Että lähi saa hoidattaa lapset missä sattuu, vaikka etä olisikin halukas hoitamaan.
Osaatko lukea, kyse oli mummosta joka hoitaa. Taidat olla se exän nyxä.
ei ap.
On kivempi olla. Mummothan monesti hemmottelevat, ja kaiken saa periksi. Isihän saattaa olla tiukempi ja -hui olkoon- jopa kasvattaa.
Siinä vaan voi käydä niin, että jossain vaiheessa huomaa, että se kasvatusvastuun jakaminen sen toisen vanhemman kanssa olisi saattanut olla hyväksi.
Toki sen ongelmanuoren voi sitten siinä vaiheessa lykätä sen etän huoleksi..
Mietipä vielä ap. Jos etä, ja jopa hänen nyxänsä ovat halukkaita hoitamaan (kuten jotenkin viestistäsi ymmärsin), onko lapsen todella niin huono olla siellä, vai onko kyseessä vain oma katkeruutesi.
Että lähi saa hoidattaa lapset missä sattuu, vaikka etä olisikin halukas hoitamaan.
Osaatko lukea, kyse oli mummosta joka hoitaa. Taidat olla se exän nyxä.
ei ap.
jos mä olisin se exän nyxä, mä olisin vain tyytyväinen, että mummo hoitaa lapsen.
ja sinä voit sitä paitsi tehdä kunnianloukkaussyytteen halutessasi.
Olisi hyvä selvittää miksi lapsi ei halua isänsä luo. Itsellä se tilanne, että exä on kaikkensa vältellyt lastensa luokseen ottamista tähän asti ja nyt ollaan sitten siinä tilanteessa etteivät lapset enää halua sinne mennä, vaikka exä joskus (siis vain joskus) nyt olisi halukaskin.
sun lapsen asiat exän nyxälle millään tavoin.
kyllä se nyxäkin siellä on kasvattamassa ko.lasta.
sun lapsen asiat exän nyxälle millään tavoin.
kyllä se nyxäkin siellä on kasvattamassa ko.lasta.
ei ole mikään kasvattaja. Näin se vaan on.
tiedän tuon ikäisiä lapsia jotka ovat loma-aikoina lähivanhemman iltavuorot yksin kotona. Eli olisiko parempi jättää se 10v yksin kotiin iltavuoron ajaksi vai viedä mummoille (myös exän porukoille)?? Kyllä nyt taas menee lujaa näillä supermammoja.. tai sitten tosiaan jotain nyxiä linjoilla.