Asiaa veljeksistä. Mitä ihmettä mun pitäis tehdä???
Mulla on kaksi poikaa parin vuoden ikäerolla.
Pienempi 6-vuotias on nyt vuoden verran "ulvonut" kun isompi 8-vuotias esim. hyräilee tai laulaa tmv.
Häntä ihan selvästi ärsyttää ja kokee että isompi laulaa hänen kiusakseen. Näin on varmasti aina välillä, mutta yleensä isompi lauleskelee ihan muuten vaan koska tykkää laulaa tai tykkää biisistä tmv.
Jossain vaiheessa kielsin isompaa "ärsyttämästä" ja yritin selittää hänelle että yrittäis olla laulamatta veljen läsnäollessa, mutta sitten tilanne meni siihen että isompi ei saanut edes aivastaa tai oikeastaan tehdä mitään ääntä pienemmän ärsyyntymättä. välillä on käynyt myös niin että isompi on ollut mun kanssa olohuoneessa ja ihan hiljaa ja pienempi on alkanut kiljumaan/ vinkumaan toisessa päässä taloa ja tullut sieltä huutamaan meidän viereen ja käskenyt isompaa lopettamaan...
Nyt mun hermoni alkaa olla ihan riekailena tuon pienemmän vinkumisesta!! Välillä kun ollaan oltu koko päivä keskenään ja pienempi on vinkunut suurinpiirtein koko päivvän, olen valmis oikeasti tappamaan tuon lapsen!!!
Nyt olen alkanut komentaan pienemmän omaan huoneeseensa vinkumaan. Hän saattaa olla siellä esim. 30-45 min. ja huutaa suoraa huutoa koko tuon ajan. Näiden raivokohtausten jälkeen hänellä ei välttämättä tule enää edes kunnolla ääntä.
Mitä ihmettä voisimme tehdä että saisimme tuon loppumaan???? Alan olla ihan rikki, tätä on nyt kestänyt jo reilun vuoden :(
Pelkään lisäksi että ensi vuonna kun hän menee samaan kouluun isomman kanssa, että tuleeko tästä asiasta ongelma siellä ja ruvetaanko häntä kiusaamaan tuon asian takia. Päiväkodissa tai missään muuallakaan pojalla ei ole ollut ongelmia äänien kanssa, joten tuskin mistään aistiyliherkkyydestä on kyse, lisäksi siskon tai menidän vanhempien tai lemmikkien äänet eivät ole ongelma hänelle, ainoastaan veljensä.
Kommentit (9)
Hän on siis huomannut että saa sillä huomiota ja pystyy tavallaan kääntämään vanhemmat isoveljeäkin vastaan.
Itse ehkä tekisin niin, että sanoisin vaan pienemmälle että isoveli saa nyt ihan hyräillä, ja en kiinnittäisi vinkumiseen mitään huomiota. Kun pienempi ei saa aikaan haluamaansa vaikutusta, hän ehkä lopettaa vinkumisen aikanaan.
Onko isompi ollut aiemmin dominoiva?
Minulla on tytöt 6 vee ja 8 vee ja heillä alkoi valtakamppailu noin vuosi sitten. Pienempi ei enää allekirjoittanutkaan isomman ehdotonta johtoasemaa.
En kiinittäisi mitään huomiota koko huutamiseen. Ja jos isompi ääntelee ärsyttääkseen, käskisin olla hiljaa.
Ja meillä ainakin lapset on tiukkana yhteisrintamana, kun ovat jossain muualla tai ihan jo meitä vanhempia vastassakin. Eli en usko, että se karjunta koulussa jatkuu.
Mä varmaan lähestyisin asiaa ihan perinteisellä jäähypenkki käytännöllä. Eli tuo turha vinkuminenhan on huonoa käytöstä, josta ensin:
1) pyydä lopettamaan
2) sano, että jos ei lopeta --> seuraa jäähy
3) Vie jäähypenkille 6 minuutiksi --> kun on rauhoittunut sovitte ja selität, että toisia ei saa kiusata tarpeettomalla vinkumisella.Voimia!
vanhempien kanssa, siis kahdenkeskistä.
5
tai tavallaan jäähyä, kun ollaan komennettu omaan huoneeseensa huutamaan ja sanottu että pois voi tulla kun osaa olla hiljaa.
Nyt on kyse siitä, että mun ja mieheni hermot ei enää kestä. Pojalla on kova ääni ja välillä tuntuu kuin seisoisi ulvovan palohälyttimen vieressä tunteja :(
Joten, ei tuo huomiotta jättäminen ei onnistu!
Ja toisekseen, mielestäni isommalla on oikeus, käydä pissalla (kuuluu ääntä), röyhtäistä, aivastaa, niistää jne. ilman että pikkuveli rupeaa vinkumaan... eikö?
AP
laulelemasta, aivastelemasta jne. mistään normaalista!! Ihan hullua, että olette kieltäneet sitä vanhempaa poikaa, kun pienempi yrittää teitä pompottaa. Kyllä sen verran aikuisella pitää olla järkeä, ettei mene uhmaikäisen juttuihin mukaan. Anteeksi pitäisi pyytää siltä isoveljeltä, jos olette häntä kieltäneet laulamasta pikkuveljen "ärsyyntymisen" vuoksi. Kyllä se on sen pikkuveljen ongelma, menköön omaan huoneeseensa jos ei normaaleja ääniä kestä. Kauhea ipana ja vanhemmat tottelee..ei juma.
laulelemasta, aivastelemasta jne. mistään normaalista!! Ihan hullua, että olette kieltäneet sitä vanhempaa poikaa, kun pienempi yrittää teitä pompottaa. Kyllä sen verran aikuisella pitää olla järkeä, ettei mene uhmaikäisen juttuihin mukaan. Anteeksi pitäisi pyytää siltä isoveljeltä, jos olette häntä kieltäneet laulamasta pikkuveljen "ärsyyntymisen" vuoksi. Kyllä se on sen pikkuveljen ongelma, menköön omaan huoneeseensa jos ei normaaleja ääniä kestä. Kauhea ipana ja vanhemmat tottelee..ei juma.
Alussa kiellettiin kun ajateltiin et tuo loppuis helpoiten siten ja koska alussa se olikin sitä että isompi tahallaan ärsytti. Mutta kun huomattiin että asian luonne muuttui ja kaikki isomman normaalitkin äänet rupes olen ongelma pienemmälle, aloimme kieltämään pienempää ja olemme siitä lähtien tehneet näin. Ja nyt viimeisen kuukauden ajan olemme komentaneet pienemmän huoneeseensa kiljumaan. Aiemmin olemme antaneet rangaistuksia, mutta ei niistä ole ollut hyötyä :(
Mä varmaan lähestyisin asiaa ihan perinteisellä jäähypenkki käytännöllä. Eli tuo turha vinkuminenhan on huonoa käytöstä, josta ensin:
1) pyydä lopettamaan
2) sano, että jos ei lopeta --> seuraa jäähy
3) Vie jäähypenkille 6 minuutiksi --> kun on rauhoittunut sovitte ja selität, että toisia ei saa kiusata tarpeettomalla vinkumisella.
Voimia!