Kertokaapa mulle joku hyvä pastavuoan ohje,
ajattelin heittää illaksi uuniin jonkun kivan iltapalan.
Mielellään saa sisältää paljon juustoa, kun tykätään siitä kaikki.
Kommentit (4)
Keitettyä pastaa (ihan mistä tykkää)
aurajuustoa
sitruunapippuria
hemapa
tonnikalaa
tilliä
kermaa (3 juuston kermaa)
Kaikki sekaisin ja uuniin hetkeksi niin, että saa rapsakan pinnan ja kaikki läpenee ja juusto sulaa
400 g hunajamarinoituja broilerin fileesuikaleita
ruskista nämä hyvin ja jätä odottamaan.
Kastike:
2 rkl Oivariini 60%
2 rkl jauhoja
3 dl vettä
puolikas kanaliemikuutio
puolikkaan sitruunan mehu ja raastettu kuori
2 dl Keiju kasvisrasvasekoitetta 14 %
2 rkl Oivariini 60%
0,5 tl suolaa
1 tl sokeria
Sulata rasva ja lisää jauhot. Pyörittele sekaisin. Lisää kylmä vesi ja sekoita huolellisesti. Lisää kanaliemikuutio. Anna kiehua noin 5 minuuttia. Lisää sitruunanmehu, kuori ja kasvisrasvaskoite. Keitä muutama minuutti miedolla lämmöllä. Lisää joukkoon toinen rasvaerä ja sekoita hyvin. Maista, ja lisää halutessasi suolaa ja sokeria. Lopuksi lisää joukkoon ruskistetut broileripalat. Anna hautua muutama minuutti.
Keitä runsas määrä tagliatelle al denteksi ja nosta uunivuokaan. Kaada kastike päälle ja lisäksi lohko pinnalle ruokalusikalla reiluja palasia Koskenlaskijajuustoa ja lisäksi juustoraastetta.
Kypsennä 200 C uunissa n. 20 min tai kunnes juustot päältä ovat sulaneet ja kuorrutus on kauniin värinen.
oikeastaan samalla tavalla kuin makaronilaatikko, paitsi että unohdetaan munamaidot ja jauhelihat ja laitetaan hyvälaatuista purkkitonnikalaa, kasvis- tai kalalientä, paseerattua tomaattia ja yrttimausteita sekä sitten mahtava määrä tuore- tai sulatejuustoa ja juustoraastetta sekaan. Liemeksi voi laittaa myös näitä maustettuja ruokakermoja, esim. neljän juuston.
Tietty sama homma toimii myös broilerin kanssa tai vaikka kebablihan.
Tero
* 250 g pastaa
* 150 g palvattua kinkkua
* (1 tl öljyä)
* 150 g camembertjuustoa
* 200 g tuorejuustoa (esimerkiksi Viola)
* 2-2 1/2 dl pastan keitinlientä
* 1/2 sitruuna
* 1/2-3/4 tl suolaa
* mustapippuria myllystä
* iso kourallinen lehtipersiljaa
1.Laita pasta kattilaan kiehumaan pakkauksen ohjeiden mukaan.
2.Suikaloi palvikinkku, viipaloi camembertjuusto. Pese sitruuna huolellisesti ja raasta talteen kuoren keltainen osa. Leikkaa lehtipersilja karkeasti.
3.Kuumenna pannu ja paista siinä palvikinkkusuikaleet. Jos kinkku on vähärasvaista, lisää pannulle öljyä. Kuumentaminen voimistaa savun makua.
4.Valuta pasta, ota keitinlientä talteen noin 2 desilitraa.
5.Laita keitinliemi kattilaan ja sulata siihen tuorejuusto miedolla lämmöllä. Ota pois liedeltä ja mausta suolalla ja mustapippurilla.
6.Sekoita kulhossa pasta, juusto- ja kinkkuviipaleet, sitruunankuoriraaste ja lehtipersilja ja laita seos uunivuokaan. Kaada vuokaan myös kuuma tuorejuustoliemi.
7.Kypsennä pastavuokaa 200 asteisessa uunissa noin 20 minuuttia. Suojaa ruuan pinta foliolla, jos se uhkaa kuivua liikaa.
Ruokaohje on muokattu brittiläisen Good Food -lehden Smoky Macaroni Cheese -ohjeesta.