Ärsyttää kun en pääse liikkumaan omassa kodissani
Tajusin tänään, että mua ahdistaa tosi paljon se, etten saa liikkua vapaasti. Meidän pienin on vuoden vanha. Hän elää pääasiassa yläkerrassa. Alakerrassa on isompien lasten huoneet, joissa on koko ajan pienen pieniä leluja pitkin lattiaa. Pienin lapsi ei siis voi mennä sinne ilman jatkuvaa valvontaa.
Pyykkikone on yläkerrassa ja pyykin kuivatustelineet alakerrassa. Kaiket päivät kyttään hetkeä, jolloin pyykkikone on valmistunut ja pienin nukkumassa, jotta pääsen käymään alhaalla.
Ja sitten kun pieni on hereillä, pitää koko ajan katsoa, mitä se tekee ja missä se kulkee. Pahinta on silloin, kun ei tarvitse, vaan pieni roikkuu lahkeessa kiinni.
Joo tiedän, tämä on vain vaihe. Mutta se ottaa päähän!
Kommentit (8)
Vanha hyvä konsti oli leikkikehä....
Siis ihan vain siksi aikaa että voi turvallisesti piipahtaa toisaalla.
Juu, muistan että tuo oli tooosi sitova vaihe kyllä, mutta onneksi äkkiä ohi.
vammaisen lapsen kanssa on melko rankkaa..
samaa odotellessa..
tosin täällä just pakkailin vanhemmat lapsen legot laatikkoihin joissa on kannet ja poika ei niitä itse saa auki :D näppärää!
samoin pakkasin kaikki muutkin pienet lelut, puumiekat ja isommat saa vapaasti lojua huoneessa.
mutta oisko leikkikehä tai joku porttisysteemi tai joku mahdollinen? tai pesukone ja kuivaus samaan tilaan, ainakin väliaikasesti? ostaa vaikka sellasen taitettavan kuivaustelineen.
samaan kerrokseen. Tai sitten on pidettävä kuivaustelineet keskellä olohuonetta. :(
Leikkikehä meillä itse asiassa onkin, on vain sen verran heppoinen viritelmä, että yksivuotias saa jo sitä työnnettyä pitkin huonetta. Ei siis voi jättää siihen huutamaan - lapsi on sellainen, ettei muutenkaan viihdy yksin yhtään.
ap
ripustamaan pyykkiä?
Etkö voi otta pientä mukaan? Ei kait niiden isompien leluja sielläkin ole? Vai mihin rioustat pyykit? Isojen huoneisiin?
Kait ne isommat saavat ovet kiinni?
Meilläkin on 1v ja isompia. Ja 1v tarvitsee jatkuvaa silmällä pitoa, mutta en mä nyt noin ankeaksi elämääni koe. Onko sulla mitään milenkiintoa elämässä? Harrastuksia? Käy vaikka kävelylenkillä illalla ilman sitä 1v lasta. Mieskin on varmaan olemassa? Vai oletko yh?
Ja niinkuin itse sanoit, niin tämähän on vaan yksi vaihe elämässä. Kohta se 1v menee jo kouluun...
mutta mies tekee pitkää päivää töissä, tulee tyypillisesti kuuden seitsemän aikaan illalla.
Just nyt tuntuu siltä, että omassa elämässäni ei ole mitään muuta kuin tämä saamarin koti ikuisine töineen, samat pyykit ja tiskit ja ruoanlaitot joka päivä...
ap
Voisiko isoilta mitenkään vaatia, että pitäisivät lelunsa pöydällä tai muualla poissa pienen käsistä. Edes joinakin päivinä. Pääsisit sitten sinäkin niinä päivinä vähän vähemmällä vahtimisella.
Vanha hyvä konsti oli leikkikehä....