Pinja, Ronja, Minja - tylsiä?
Olen tykästynyt tälläisiin nimiin, mutta ne taitaa olla tällä hetkellä aika suosittuja. Eli tulee sellanen olo että ne on tylsiä valintoja nimeksi. Onko muut mun kanssa samaa mieltä? Ei kai Pinjoja nyt niin paljon ole??
Sit aloin miettii et pitäiskö vähän muunnella ja keksiä joku uus nimi, esim. Monja, Manja, Menja, Henja, Lenja, Janja, Sanja, Kinja, Rinja, Ranja, Renja. Nää tuli ekana mieleen:) Mies ei osannu sanoo mitään joten haluun toisen mielipiteen. Mitä tykkäätte? Liian outoja?
Kommentit (3)
Tunnen pienen 5-vuotiaan Sanja-tytön =) Nätti nimi mielestäni.
(Sanja on muuten ihan oikea nimi, suomessa heitä on tällä hetkellä 313 kpl väestörekisterikeskuksen mukaan)
Mun mielest Minja on ihan super ihana nimi ja se olikin toisena etunimi vaihtoehtona meidän kuopukselle :)
Myös Pinja on kiva, samaten tuon tyylisistä nimistä Senja on kiva.
Ronjasta tulee mieleen ryövärintytär ja muutenkaan R-nimet ei oo mun makuun.
Kuitenkin nuo "perinteiset" nimet parempia kuin muunnellut.
Omassa tuttava- ja lapsipiirissä ei tuon tyylisiä nimiä hirveästi ole. Joten en miellä kovin yleisiksi nimiksi. Tietysti suosiotaan nostaneita ja uusiakin nimiä ovat, mutta jos miellyttävät teitä, niin varmasti ovat se oikea valinta :)
Miettimistäsi "muunnoksista", ihan kivoja ovat Sanja ja Ranja. Itse tykkään kuitenkin enempi näistä "perinteisistä" :)
Muita -nja loppuisia:
Tinja
Senja
Venja
Vanja
Sonja
Anja
Tanja
Tonja
Enja
Ninja
Entäs vähän vastaavat:
Tinka
Minka
Tai
Silja
Lilja
Hilja
Milja
Selja
Solja
Vilja