Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vilja-allergia vauvalla? Miten todettu, väsynyt äiti kyselee...

Vierailija
04.03.2011 |

Vauva 4kk, olen ollut viljattomalla dieetillä nyt 3 viikkoa. Sitten söin kolmena päivänä vahingossa korppukinkkua ja vauva huusi lähes putkeen nuo päivät (yöt menneet jotenkin samalla tavalla... vähän kiukkuisemmin).



Onko se nyt merkki vilja-allergiasta? Miten yleistä se on edes, että puhkeaa äidinmaidon kautta, kuulostaa jotenkin niin uskomattomalta? Miten teillä on todettu?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Allergioiden selvittely vauvalla alkaa lastenlääkärin vastaanotolta. Kaikki mitä äiti syö, menee äidinmaidon kautta vauvaan. Imetysdieettiä (eli imettävä äiti noudattaa ruokavaliota)ei kannata aloittaa ilman lääkärin ja ravitsemusterapeutin ohjausta. Eli lastenlääkäriin, sitä kautta lähete lastenpoliklinikalle keskussairaalaan, missä tehdään vauvalle allergiakokeet.



t. allergisen vauvan äiti

Vierailija
2/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sillä tässä dieetti onkin menossa.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä kaksikuinen reagoi äidin maidon kautta kananmunaan todella pahalla rohinalla. Lehmänmaito ja viljat toivat vielä lisää allergiaoireita ihoon tms. ELi mars lääkäriin ja siitä lähetteellä lastenpolille tutkimuksiin. Meillä allergiat todettiin juuri välttämällä, eli poistetaan ja palautetaan ruokavalioon ja katotaan mitä tapahtuu. Veri- ja ihotestit näyttivät vain kananmuna-allergian. Kolmekuisena tyttö oli siis jo tutkimuksissa, niin pahasti äidinmaidon kautta reagoi noihin.

Vierailija
4/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan itse aloittanut sen jo ennen lääkäriä, siksi jo kolme viikkoa...

koska teillä alkoivat oireet ja mitkä ne olivat?

En olisi tätä edes älynnyt epäillä ensimmäisen kohdalla, mutta nyt huomasin, että kaikki ei ole normaalia ja että raukka vääntää kipristää mahaa. Tosin meillä on pahana myös iho.

Saa nähdä mille kaikelle vauva on tässä allerginen, kun en ole kokonaan saanut kipuilua pois näillä maitomunaviljasoijilla.

Onko teillä ollut vanhemmilla allergiaa. Meillä ei ole muuta kuin miehellä pähkinä ja höyhen. Sekin tuntuu oudolta.

ap

meillä kaksikuinen reagoi äidin maidon kautta kananmunaan todella pahalla rohinalla. Lehmänmaito ja viljat toivat vielä lisää allergiaoireita ihoon tms. ELi mars lääkäriin ja siitä lähetteellä lastenpolille tutkimuksiin. Meillä allergiat todettiin juuri välttämällä, eli poistetaan ja palautetaan ruokavalioon ja katotaan mitä tapahtuu. Veri- ja ihotestit näyttivät vain kananmuna-allergian. Kolmekuisena tyttö oli siis jo tutkimuksissa, niin pahasti äidinmaidon kautta reagoi noihin.

Vierailija
5/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa siis olla tämä aika harvinaista, kun ei ketään löydy?

Vierailija
6/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen toteamiseksi ei oikein ole muuta keinoa kuin jättää toviksi viljat pois ja sitten kokeilla niitä yksi kerrallaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hep!



MEillä siis oireiltiin kanssa syntymästä saakka. Ollaan rampattu 6kk iästä saakka allergiapolilla sairaalassa, nyt 2,5v iässä käyntejä enää 2krt/v.



Meillä on MONIallerginen lapsi. 2,5 vuoden iässä pois ruokavaliosta edelleen viljat (myös korvaavista osa pois), suurin osa kasviksista, hedelmistä pois ruokavaliosta. Samoin maito, muna, suurin osa lihoista.



Äidinmaidossa oireili jo syntymästä asti, ja 6vkon iässä alkoi neuvola epäillä allergioita kun "hormoninäppylät" eivät hävinneet vaan paljastuivat allergiaihottumaksi, huutaminen vaan lisääntyi. Kakka oli vihreää ja limaista kokoajan.



Jos olisin ollut paremmassa rahatilanteessa, niin oltaisiin etsitty yksityinen allergologi heti alkuun, mutta jouduttiin jonottamaan kunnalliselle. Ensin n. 6kk iässä tutkittiin verestä allergiat, ei näkynyt mitään. Maidon ihotesti oli seuraavana sairaalassa, ei reagoinut mutta suun kautta reagoi 50 ml:n kohdalla todella voimakkaasti. Seuraavaksi katsottiin soija, näkyi ihotesteissä vähän mutta halusivat suun kautta altistaa niin 10ml:n kohdalla todella voimakas reaktio. Imetysdieettini supistui 5 raaka-aineeseen, ja kunhan sairaalan testeillä löytyi sopiva korvike lapsen ollessa 8kk, lopetin imettämisen kun kuihduin totaalisesti.



Viljoja alettiin sairaalassa testaamaan vasta 1 vuoden iässä tukia varten.



Allergiat ovat syntymästä saakka, eivät ne puhkea äidinmaidon kautta, vaan alkavat oireilla. Mahdollista on tuokin jos on voimattaat allergiat, mutta harvemmin imetyksen kautta oireilee.



Tsemppiä taisteluun allergioita vastaan, toivottavasti saatte hyvän allergologin. Neuvolasta lähete eteenpäin.

Vierailija
8/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että meillä on perusallergiat molemmilla vanhemmilla (siitepöly) mutta kuopuksen voimakkaiden allergioiden syyksi selvisi home työpaikallani odotusaikana, jolle altistuin ja vauva altistui kohdussa.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska teillä alkoivat oireet ja mitkä ne olivat?


Oireet varmaan alkoivat melko heti, kun lapsi alkoi hereillä pysymään. Tajuttiin itse vasta kun oli 2kk. vanha ja iho alkoi mennä verille asti rikki ja rohinat lisääntymään. Sitä ennen neuvolakin epäili atooppista ihoa ja rasvailtiin mitä ehti. Mahaa oli huutanut toki jo pidempään, eli aika shokki esikoisen vanhemmalle oli tuo vauva-aika.

Viljat varmistui vasta kun kiinteitä aloitettiin kokeilemaan. Lapsi reagoi myös joihinkin hedelmiin ja muutakin, mutta noi hedelmät oli 1vuotiaana jo mennyttä. Nykyään sopii jo kaupan soijamaito ja kaura sekä ruis. Allergioita löytyy kyllä edelleen, hasselpähkinä nyt viimeisimpänä. Ei varmaan olla annettu ennen ja nyt syksyllä meni melkein sairaalareissuks, kun sai sitä maistaa.

Onko teillä ollut vanhemmilla allergiaa. Meillä ei ole muuta kuin miehellä pähkinä ja höyhen. Sekin tuntuu oudolta. ap

Vanhemmilla ei kummallakaan yhtään allergiaa, eli ihan puun takaa noi tuli. Vahvasti perinnöllinen ominaisuushan tuo on. Nyt on toinen lapsi puolivuotias, toistaiseksi kaikki ok, mitä nyt iho vähän rikki (mut oletan sen olevan atopiaa), kun ei huuda samalla tavalla kuin esikoinen.

Vierailija
10/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

t, ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
04.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tästä jo ennenkin kertonut, mutta kerrotaan taas. :) Meillä siis vauva huusi syntymästään lähtien, parikuisena alkoi iho-oireilu ja yksityisellä lähdettiin maitoallergiaepäilyn pohjalta hoitamaan. Löytyi maitoallergia, paha sellainen ja korvikkeena täysin maidoton. Osittaisimetin siis ja maitoallergiadiagnoosin tullessa totesin, että on kaikille helpompaa siirtyä pelkkään korvikkeeseen kuin miettiä vielä minun ruokavaliotani vähäisen osittaisimetyksen takia.



Onneksi siirryttiin pelkkään korvikkeeseen, sillä kun maito-oireilu saatiin kuriin vauvan ollessa 5kk ja aloitettiin kiinteät, kävi ilmi että ruoka-allergioita piisaa. Tähän mennessä eivät ole sopineet esim. riisi, speltti, hirssi, omena, D-tipat (joku öljy) ja lisäksi epäilen lapsen reagoivan (vehnä)jauhopölylle, jos teen vaikka peltileipää keittiössä ja vauva on lattialla.



Kannattaa pitää oirepäiväkirjaa, niin on helpompi miettiä mille lapsi mahdollisesti oireilee. Meillä vauva oireilee joillekin heti tai parin tunnin sisään (esim. D-tipat ja nokkosihottuma vaippa-alueella) ja joillekin päivän, puolentoista päästä (esim. riisi, kroppa täynnä punaista ihottumaa). Huutoa tulee kummastakin oireilusta, kun ihoa polttelee ja kirveltää.



Että kyllä niitä oireita voi tulla vaikka mistä ja oireileva vauva voi saada oireita myös sieltä äidinmaidon kautta. Esikoisellani ei ole mitään allergioita, mutta tällä kakkosella on yhtä jos toista. Isänsä on moniallerginen ja minullakin on astmataipumusta sekä isän että äidin puolelta, eli geneettistä taipumusta oli. Uskoisin, että miehesi "pienetkin" allergiat ovat merkki siitä, että taipumusta on.



Pienten lasten ruoka-aineallergiat yleensä helpottavat 2 vuoden ikään mennessä. Se ei tosin yhtään helpota tässä vaiheessa, kun lapsi huutaa eikä tiedä mistä on kyse. :/

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kaksi